שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בניה רוויה: מהי בני רוויה ואיך בניית בניינים משפיעה על פני העתיד?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

בניה רוויה - בניין עם מרפסות

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בניה רוויה הנה בניה צפופה בקומות (בנייני דירות, מגדלי דירות). בניה רוויה מנצלת את עתודות הקרקע בצורה טובה יותר מאשר בניה רגילה של צמודי קרקע ובתים פרטיים ולכן רוב הערים והרשויות המקומיות מעוניינות בבנייה רוויה על פני בניה רגילה. במדינת ישראל, מלאי הקרקעות הזמינות לבניה באזורי הביקוש כל כך קטן שאין אפשרות אחרת מלבד בניה רוויה בכדי לענות על הביקוש לדירות מגורים מצד זוגות צעירים ומחוסרי דיור.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

בניה רוויה

בניה רוויה אמנם חוסכת בקרקע ומנצלת טוב יותר את הנכסים של היזמים, אך שיטת בניה זו אינה חפה מבעיות. בניה רוויה יוצרת עומס כבד על התשתיות העירוניות כאשר הבולטת שבהן היא תשתית התחבורה אשר כבר כיום אינם מצליחה לשרת כהלכה את תושבי הערים והמבקרים. כתוצאה מכך נוצרים פקקים ועומסי תנועה רבים במהלך שעות הנסיעה לעבודה ויתר שעות היום. מלבד תשתית התחבורה ניתן להתייחס לבעיות נוספות בדמות מערכות ביוב, חשמל, חוסר בריאות ירוקות ועוד..

קבלת ההחלטה על טיב הבניה מתקבלת לרוב על סמך רמת הביקושים למגורים בסביבה הנבחנת. כך לדוגמה:

  • מרכז הארץ – כיום רוב מוחלט נבנה בבניה רוויה.
  • פריפריה – יש שכונות בתי קרקע ובמרכז הערים נמצא בניה רוויה.
  • פריפריה רחוקה – מדובר לרוב ביישובים קטנים של בתי קרקע בלבד.

כאשר בוחנים את ארה"ב כדוגמה, נוכל לראות שבערים הגדולות יש בניה רוויה אך בערי הלוויין ובפרוורים יש בנמצא בניה רגילה בלבד. ככל שערך הקרקע גבוהה יותר, כך הכדאיות הכלכלית לבנייתם של בניינים גבוהים על פני בתי קרקע עולה ולעתים אף הורסים בתים בנויים לטובת בנייתם של בניינים. בישראל הביקוש למגורים כה גבוהה שלעתים בניה רוויה ישנה ונמוכה נהרסת לטובת הקמתן של בניינים גבוהים ורווחיים יותר. (פינוי בינוי)

איך בניה רוויה משפיעה על פני העתיד?

בעוד בעבר רוב אוכלוסיית העולם המערבי התגוררה בבתים צמודי קרקע, כיום עם תופעת ההתכנסות לערים. יותר ויותר בניינים גבוהים מוקמים וזאת כמענה לביקושים האדירים. במדינות רבות בעולם ובישראל בפרט מחפשים פתרונות מגורים לזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור ומוצאים אותן בעיקר בבניה רוויה (מחיר למשתכן בישראל כולל רק בניה רוויה). ככל שעוד ועוד מאוכלוסיית העולם תנהר לערים הגדולות, כך צפויות להיבנות עוד ועוד בניינים רבי קומות והן יהפכו עם השנים לסטנדרט.

ככל שהיצע הדירות תגדל והיצע בתי הקרקע באזורים המבוקשים תקטן, ערכם של נכסים צמודי קרקע צפוי להאמיר ולהפוך למוצר לאלפיון העליון בלבד. כלומר, בעתיד הלא רחוק מספרם של בתי הקרקע במרכז מדינת ישראל צפוי להיות קטן משמעותית מהמצב כיום ואט אט אף להיעלם. (טיפ: רכשו בתי קרקע באזור המרכז) כלומר, סטנדרט המגורים מסיים תהליך של מעבר מבית קרקע מוקף גינה לדירה קטנה בקומה גבוהה במגדל דירות..

אלו בשורות טובות למדינות ולרשויות החזקות שנהנות מהגירה חיובית לעירם ובגידול משמעותי ביכולת גביית ארנונה מהתושבים מה שהופך ערים מסוימות לעשירות מאוד ואחרות לכאלו שמתקשות לספק את השירותים הבסיסיים. לעומת זאת, לא תמיד גידול בהכנסות של רשות מקומית מתורגמות דווקא לשירות טוב יותר לאזרח דבר שכיום מורגש בחלק מן הערים הגדולות.

בעתיד, ככל שהגלובליזציה תחדור עוד ועוד לחיינו. רבים יבחרו עיר מגורים על בסיס רמת שירותים כדוגמת ספורט, תרבות, פנאי ובילוי וכן הלאה וערים שייהנו מהכנסות גבוהות במיוחד יידרשו לספק שירותים אלו לתושבים בכדי להצדיק את הארנונה שנגבית ואו שהתושבים יעברו לעיר אחרת שאכן מספקת יתרונות מסוגים אלו. כך שבפועל, יש יתרונות וחסרונות למעבר למגורים במתכונת של בניה רוויה ותכונות אלו יורגשו יותר ויותר עם השנים..

איך מחשבים ערך קרקע עם ייעוד לבנייה רוויה?

אמנם אין הרבה קרקעות פרטיות בישראל אך ישנם מעט משפחות אשר מחזיקות בקרקעות אשר לפי תכניות המתאר מיועדות לבניה רוויה. קרקעות אשר הוגדרו למגורים ולבניה רוויה בפרט שוות לא מעט כסף מאחר ולעתים קרובות לגודל הקרקע יש משמעות חלקית בלבד כאשר ככל שיתקבל היתר בניה שמאפשר בניה גבוהה יותר כך ערך הקרקע עולה. כלומר, כדי להעריך מה שוויה של קרקע לבניה רוויה נידרש לבחון מהם זכויות הבניה הקיימות ואילו שניתן לקבל במידה ופועלים נכון במישורים הביורוקרטיים..

בשונה מקרקעות חקלאיות ואו קרקעות בנה ביתך ובניה רגילה אשר ערכם יעלה עם השנים אך בסדרי גודל נורמליים, בעלי קרקעות לבניה רוויה יכולים להחזיק בקרקע שברשותם שנים רבות ולפעול בכדי להשביח את הקרקע על ידי הוספת אחוזי בניה מותרים ואו קבלת היתר בניה ראשוני וזאת כדי למכור בבוא העת את הנכס שברשותכם במחיר האופטימלי וזאת מבלי שהשקיעו סכומי כסף גדולים מידי לצורך העניין.

קרקעות אשר ייעודן מוגדר לבניה רוויה מתאימות במיוחד לעסקאות ייחודיות כדוגמת עסקת קומבינציה בה בעלי הקרקע מעניקים זכויות בניה ליזם או קבלן בניין ובתמורה מקבלים חלק יחסי מהדירות המוכנות בתום עבודות הבניה. בצורה זו בעלי הקרקע נהנים מערך גבוהה במיוחד בעבור הקרקע אך גם היזם נהנה מביטחון גבוהה ותשלום על הנכס רק בתום העבודות בפועל עם רכישתן של חלק מהדירות בפרויקט.

רוצה למכור או להשביח קרקע לבניה רוויה? השאר פרטים:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל