שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 13:45
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בניה ירוקה: האם כדאי להשקיע בבניית בית בבנייה ירוקה?

נושאים מרכזיים

בניה ירוקה - בניה קלה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בניה ירוקה או מה שמכונה בפי רבים בניה קלה היא בעצם שיטת בניה. שיטה זו טובה לבעלי הבתים, לקבלנים ולסביבה וזאת מאחר וניתן להתאים את הבית בצורה טובה יותר לצרכיי הדיירים ואילו הקבלן המבצע נדרש לעשות שימוש בהרבה פחות חומרים ויש מעט מאוד פסולת בניין שמזהמת את הסביבה. כאשר בונים בית בבניה ירוקה / קלה אנו נהנים מיתרונות רבים כאשר אחד הבולטים שבהם הוא משך זמן הבנייה שמתקצר משמעותית מאחר ויש צורך במעט פועלים ורוב חלקי הבית מגיעים מוכנים להרכבה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

ישנם שני סוגי לקוחות עיקריים לבניה ירוקה:

 1. בעלי בתים שרוצים לבנות בית ירוק וחסכוני שפוגע כמה שפחות במשאבי טבע.
 2. בעלי בתים שרוצים לבנות בית במהירות רבה ועם דרישות ייחודיות שאינם מתאפשרים בבניה סטנדרטית.

אמנם רבים חושבים על בניה ירוקה / בניה קלה כבניה זולה יותר אך לא כך המצב בפועל. בניית בית קרקע עשוי מחומרים ירוקים אמנם אורך פחות זמן אך עלויות בניה אינם זולות יותר מאלו שנהוגים לשלם בבנייה בבלוקים אך הרעיון שמאחורי התחום הרחב כל כך הוא זה שמושך רבים להשקיע בבית ירוק.

הרעיון בבניה ירוקה היא שנחסוך כמה שרק ניתן במשאבים על ידי תכנון נכון וחשיבה ארוכת טווח לא רק על צרכים של הדיירים אלא גם על הסביבה ולכן בבתים שנבנו בבניה ירוקה נמצא דגשים כדוגמת:

 • שימוש במשאבי הטבע הקיימים בסביבת הבית.
 • מניעת פגיעה באדמה ובסביבה הטבעית של הבית.
 • תכנון נכון ליעילות אנרגטית שתחסוך בניצול משאבים יקרים ומזהמים.
 • שימוש בבידוד ושמירה על איכות אויר בבית.

כפי שניתן להבין מדובר במשימה מיוחדת ולא כל המהנדסים או אדריכלים עוסקים בתחום. רוב העובדים בתחום מתמחים בו ורק בו וזוהי התמחותם וזאת מאחר ויש תורה שלמה מאחורי הקלעים ושיטת בניה ייחודית וחדשנית שמחייבת היכרות מעמיקה עם הפתרונות הקיימים למימוש המטרה. יתרה מזאת, כאשר בונים בית בבניה ירוקה חושבים על מחזור החיים של הבית ומחשבים את העלויות השונות ביחס לפרק הזמן הבית יעמוד על תילו כך שייתכן שבניית בית ירוק תהיה אף יקרה מזו העשויה בלוקים ובטון וזאת מאחר וישנם יתרונות בולטים לבניה ירוקה:

 1. בניה ירוקה מאפשרת איכות ורמת חיים גבוהה יותר.
 2. אין הוצאות גבוהות וזאת משום שהבית מבודד וצורך פחות חשמל ותחזוקה.
 3. קל למכור בתים אלו מאחר והם שומרים על מראה צעיר וחדשני.

אז מה זה בניה ירוקה?

בבנייה ירוקה נעשה שימוש באסטרטגיות שונות כדי להביא את הבית לניצול מקסימלי. כך לדוגמה נשתמש בבידוד תרמי בגגות ובקירות הבית, בידוד זה חוסך שנים רבות בעלויות החשמל בקירור או בחימום הבית וזאת מאחר והבית שומר בצורה טובה יותר על מזג אויר נעים. מעבר לכך ישנם יתרונות נוספים שאמנם נהוגים להיעשות בבתים ירוקים אך ניתן להיעשותם גם בבתי קרקע רגילים לחלוטין:

 • תכנון שטח הבית בצורה בו ניתן לנצלו בצורה המקסימלית.
 • העמדת הבית בצורה כזו שיכנס בה אור טבעי במהלך שעות היום.
 • מיקום ופיתוח הקרקע שנדרשים לבניית הבית אינם משמשעתיים ומתוכננים מראש.
 • שימוש בכלים ואביזרים שחוסכים: חסכי מים, מחזור פסולת, יצירת אנרגיה סולרית ועוד..

הבונוס בבנייה ירוקה כמובן תהיה העובדה שחומרי הבנייה מתוכננים ומיוצרים הרחק מהבית ובמפעל בו אין שאריות פסולת רבות אשר פוגעות בקרקע ונשארות כמפגעים לאחר העבודה. חומרי הבנייה בבניה קלה / בנייה ירוקה מיוצרים במקום מסודר בו מרכיבים את קירות הבית וחלקים אחרים ביצור הדורש כמה שפחות אנרגיה כמו כן לרוב יעשה שימוש בחומרים שאינם מתכלים כדוגמת שביבי עץ או חציר אשר ניתן גם למחזר בעתיד במידה ונרצה בכך. ובסך הכל מדובר בחומרי גלם טבעיים שמנוצלים עד תום ואינם פולטים גזים מסוכנים כפי שפולטים הביטון וחומרי הבניין האחרים דבר שחשוב לרבים.

רוצים לפנות אל יועץ נדל"ן? לחצו כאן למעבר ליצירת קשר.

מה הם השלבים בבנייה ירוקה?

כידוע, בנייה ירוקה היא בנייה מתוכננת ומהירה שחשבו בה על כך פרט ופרט. וניתן לחלק את תהליך העבודה לשלשה חלקים:

 1. בחירת מיקום הבית וכמובן הכיוון אליו יופנה הבית כדי לנצל את המקסימום מאור היום והשמש.
 2. פיתוח השטח עם צמחייה ועצים שימתנו את קרינת השמש וכמובן יישור הקרקע והכנה לבניית הבית.
 3. הקמת הבית בפועל לפי השלבים הבאים:
  1. יציקת ביטון ומעליה לוחות בדיד עשויות פוליסטירן מוקצף בקומת הקרקע או בדירת מרתף.
  2. הקמת קירות הבית שהוכנו מבעוד מועד מחומרים ירוקים.
  3. הקמת גג הבית על ישי שימוש בלוחות מבניים מבודדים בשונה מלוחות עץ רגילים.
  4. התקנת חלונות ודלתות בעלי בידוד טוב שישמרו על היעילות האנרגטית של הבית.
  5. ציפוי קירות הבית בחומרים טבעיים וייחודיים להקניית מראה נעים וייחודי לבית.

כאשר הבית נמסר לבעלים הנרגשים עליהם לדעת שיש מגבלות שונות שחלות על בעלי בתים ירוקים בשונה מבתי קרקע עשויים ביטון וזאת מאחר ואחרי הכל מדובר בחומרים שונים שאינם בעלי עצמה כביטון. היתרון של רכיבים אלו מהצד השני היא כמובן העמידות בפני רעידות אדמה וזאת מאחר ומבנה הבנוי בבנייה ירוקה גמיש בהרבה מזה בביטון מאחר ומעבר ליסודות הבית שעשויות כמקשה אחת כל השאר נבנה בדומה ליביל / קראוון כך שמדובר במסגרות מתכת אשר יכולות להתעקם או לנוע במהלך רעידת אדמה ולשוב למקומם הרגיל מבלי לגרום לנזק משמעותי.

האם כדאי להשקיע בבניית בית בבנייה ירוקה?

כאשר חושבים על בית אוטונומי, כזה שאינו חייב להתחבר לרשת החשמל או המים, כזה שיכול לעמוד בפני עצמו לרוב חושבים על בתים ירוקים. בנייה ירוקה אשר תוכננה כהלכה יחד עם מהנדסים ואדריכלים שמכירים את הענף כנדרש יכולה להסתיים בכך שיהיו לכם מערכות מחזור של מים, ביוב, חשמל, ועוד מגוון רחב של כלים שיאפשרו לכם להתקיים מבלי לשלם כסף לאף אדם. לרוב בעלי בתים שרוצים לבנות בבנייה ירוקה עושים זאת מחיבה לטבע ומרצון לשמור עליה אך ישנם אנשים שבונים בית בבנייה ירוקה רק משום שניתן לעשות בה הרבה יותר דברים ייחודיים מאשר בבנייה רגילה וזאת מאחר ומסגרת הבית עשויה מתכת שנבנית במיוחד עבור כל בית ובית במפעל פה בישראל.

ההשקעה בבניית בית ירוק או בית בבלוקים וביטון יהיו די דומים וזאת מאחר ותשומות הבנייה לא שונים בהרבה למעט כמות העובדים שנצרכים לנו לבניית בית ירוק ומשך זמן הבנייה בפועל. השקעה בבנייה ירוקה יכולה להיות משתלמת ויש רבים שיבקשו לקנות מכם אותה במידה ותרצו למכור את הנכס בעתיד אך חשוב לזכור שבתים ירוקים מחייבים תחזוקה מסוימת שלא קיימת בבתים רגילים וכל שינוי שנדרש בבית שנבנה בבנייה ירוקה מחייב התייחסות שונה מאחר והקירות צרים ותשתיות הבתים מועברות בצורה שונה מזו הקיימת. יש שיאמרו שבית בבנייה ירוקה זוכה לבלאי עם השנים אך בתי הקרקע רחבי הידיים שאנו רואים וקיימים כבר עשור ויותר מוכיחים שבתים אלו שומרים על מראה נאה ואיכותי לא פחות מבתי הקרקע הרגילים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

לרוב, תכנון בית ירוק יכלול תכנון גינה, מרפסת, ושתילת עצים וצמחיה ייחודיים לצד בנייתה של ברכה פרטית ועוד.. בית קרקע שתוכנן בשיטה הירוקה יקנה לבעליו בית ייחודי בו דברים נראים קצת אחרת והחיפוי של בתים אלו נעשה בצורה כזו שהבית נראה זהה לשאר הבתים בסביבה ושום דבר לא יסגיר את העובדה שמדובר בבית שנבנה בשיטה אחרת משכניו לרחוב או ליישוב.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan