שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
31°C
Few clouds
22/09/2021 14:52
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בית דו משפחתי או בית קרקע: מחפשים בית לקניה? מדריך לבחירה נכונה!

נושאים מרכזיים

בית דו משפחתי - בית קרקע פרטי

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בית דו משפחתי או בית קרקע זו השאלה שאנו ננסה לענות עליה במאמר זה. רבים כלל לא יודעים להבדיל בין בית קרקע פרטי לבין בית דו משפחתי (קוטג' באנגלית) ואו את הצורך במענה על שאלה זו אך בעוד ביישובים בונים בעיקר בתים יחידים בערים הגדולות במקומות בהם השטח יקר יותר נוטים לבנות בתים דו משפחתיים שמאפשרים ניצול טוב יותר של הקרקע. אז מה עדיף בית דו משפחתי או בית קרקע בודד – להלן המדריך לבחירה נכונה:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

בית דו משפחתי או בית בודד?

כל מי שגדל בבית קרקע יודע תמיד שברצונו להמשיך להתגורר בבית קרקע כל חייו. ולמרות זאת, רבים נדרשים להתפשר ולעבור להתגורר בבניינים במיוחד אם הם בוחרים להתגורר בערים הגדולות. אלו שאכן יש להם מזל יכולים לבחור בין בית קרקע רחב ידיים עם גינה לבין בית דו משפחתי הצמוד לאחרים אך עדיין מאפשר את חווית המגורים של בית פרטי. ריכזנו עבורכם את הפרטים החשובים שעליכם לדעת ברכישת בית קרקע או בית דו משפחתי כדי שתוכלו להבחין בהבדלים הדקים ביניהם:

בית בודד:

בית בודד הנו לרוב בית פרי מוקף גינה כאשר לבעלי הבית יש שטח מוגדר ובמרכזו הדירה עצמה. בתי קרקע מבוקשים מאוד מאחר ויש להם את תחושת המגורים האולטימטיבית שכוללת מגורים בקומת קרקע, גינה פרטית, חניה פרטית, לפעמים גם בריכה ובעצם ניתן לעשות בו ככל העולה על רוחו של בעל הבית מתוך פרטיות מלאה וחווית מגורים מעולה.

יתרונות:

 1. פרטיות מלאה – מגורים ברמת פרטיות מלאה כאשר החלונות כולם פתוחים.
 2. ארבעה כיווני אויר – אין כמו לפתוח את החלונות וליהנות ממשב רוח נעימה בלילה.

חסרונות:

 1. עליות בניה – לבנות בית פרטי על קרקע יקר יותר מאחר ונדרש שטח גדול יותר.
 2. עלויות תחזוקה – גינה שעוטפת את כל הבית מחייבת יותר פעולות תחזוקה.

בית דו משפחתי:

בית דו משפחתי הוא בעצם מבנה אחד המחולק לשני חלקים. חלקים אלו נמכרים בנפרד לשני משפחות שונות ובעצם לא בהכרח שיש קשר ביניהם. הבתים הללו חולקים קיר משותף או קיר צמוד אך מעבר לכך יש למתגוררים בבית דו משפחתי את כל היתרונות שיש בבית קרקע בודד. ההבדל נעוץ בעיקר בפרטיות שחסרה ובצורך לנהל דיאלוג עם השכנים (לא, לא יהיו לכם חלונות זה מול זה)…

יתרונות:

 1. חיסכון בשטח – בניה נכונה וניצול מקסימלי של חלקת שטח יקרה.
 2. חיסכון בעלויות – לעתים מגורים בבית דו משפחתי זול יותר מבית קרקע (נתון למחלוקת)

חסרונות:

 1. פגיעה בפרטיות – המגורים בצמוד לאחר מעט מוריד מערך המגורים בבית קרקע.
 2. קיר ללא חלונות – ישנו קיר שבו לא יכולים להיות חלונות ואין ארבע כיווני אוויר.

קבלת החלטה עבור רוכשי הבתים:

ניתן לבחון את הבחירה בין בית דו משפחתי ובית קרקע פרטי ברמת הפרטיות וברמת העלות. במידה ויש לכם יכולת לקנות בית קרקע ולשמור על תחזוקה שוטפת נוחה הרי שהבחירה הטבעית תהיה בבית פרטי אך במידה ואתם יודעים שתתקשו לנצל את כל השטח והעלות יקרה לכם (במיוחד בערים במרכז) הרי שתעדיפו לרכוש בית דו משפחתי בו השטח לתחזוקה קטן יותר, העלות נמוכה יותר וכמובן שרמת החיים אף היא נפגעת מעט אך לא יותר מידי.

 • מתכננים לטפח את הגינה? – לכו על בית קרקע שמחייב תחזוקה שוטפת כל השנה. (השקיה, גינון)
 • אתם לא באמת תשתמשו בשטח? – לכו על בית דו משפחתי בו יש שטח קטן ומרוכז יותר.
 • אוהבים לתחם את אזור המגורים? – לכו על בית דו משפחתי מאחר והוא לא יפריע לכם.
 • אוהבים מרחב וחופש תנועה? – לכו על בית קרקע פרטי שיאפשר לכם זאת.

קבלת החלטה עבור יזמים ובעלי קרקעות:

יש לכם קרקע?, רכשתם קרקע כדי לבנות עליה בתים? ניתן לנצל את השטח בדרכים שונות ואנו נבחן את האפשרות הכלכלית ביותר. כלומר, את הדרך בה ניתן יהיה למכור את הנכסים שבנינו במחיר המרבי. לדוגמה: אם יש לנו קרקע בשטח דונם אין ספק שניתן לבנות עליה 2 בתי קרקע כאשר כל אחת מהן זוכה לגינה ולכל הנדרש מבית פרטי. מצד שני אם יש בידינו 600 מ"ר בלבד, נעדיף לבנות בית דו משפחתי ששוכן באמצע גב אל גב כך שלשני המשפחות שירכשו את הבתים יהיה חצר וכל הנדרש להם תוך שאתם מנצלים את חלקת הקרקע שברשותכם בצורה הטובה ביותר.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

 • יש לכם שטח מוגבל? – לכו על בניית בית דו משפחתי נאה ומטופח.
 • יש לכם שטחים נרחבים? – בחנו את כדאיות הבניה של בית פרטי לעומת דו משפחתי.
 • בונים בערים בהם השטח יקר? – לכו על בניית בית דו משפחתי שיתאים לקונים.
 • בונים ביישובים ובקיבוצים? – לכו על בניית בית פרטי שמתאים לאורח החיים במקום.

במדינת ישראל יש מחסור בקרקעות למגורים. גם איפה שניתן לבנות לרוב היזם יראה תועלת רבה יותר אם יבנה לגובה ולכן אנו רואים עוד ועוד התחלות בניה צפופה ולגובה רב (בניה רוויה) על פני שיווק יחידות קרקע למגורים. המשמעות היא שגם כאשר יש שכונה שמיועדת לבניה הקבלנים שזוכים במכרזים יבנו כמעט תמיד בתים דו משפחתיים. למרות העובדה זו, לאלו שיש כסף יש יכולת לעצב ולתכנן את ביתם בעזרת עיצוב אדריכלי כך שיראו כבר מן החוץ שמדובר בשני בתים נפרדים וכך בעצם ניתן לשמור על תחושת הייחודיות למרות העובדה שאכן מדובר בבית דו משפחתי ששווה מעט פחות מבית פרטי.

ביישובים ובקיבוצים מצד שני יש שפע של שטחים בהם ניתן להריח ולבנות ואלו שעוברים להתגורר במקומות אלו מצפים לרמת חיים גבוהה יותר ולכן הקבלנים שיפעלו במקומות אלו ייבנו בתי קרקע פרטיים (למעט ביהודה ושומרון שם יש עתודות קרקע מוגבלות) המציאות עושה את שלה ובעצם היכן שיש שטחים בונים במרווח גדול מבית לבית והיכן שכל יחידת קרקע עולה הון ייבנו הבתים בצמוד זה לזה או כבתים דו משפחתיים. במידה ואתם שוקלים רכישת בית קרקע או בית דו משפחתי כדאי מאוד שתזדרזו כי מחירי אותם בתים יזנקו בעתיד עם מיעוט בבניה שיתורגם בעתיד למיעוט בהיצע ומצד שני הבדלי המעמדות בישראל מצמיח דור חדש של הייטקיסטים וסטארטפיסטים שישמחו לקנות לעצכם בית קרקע עם פרטיות מקסימלית שלא ניתן למצוא בבניינים רגילים.

רוצים עזרה באיתור בית להשקעה או מגורים? פנו אלינו ונשמח לעזור!

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan