שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

ביטוח דירה שכורה – תוספת עלות חובה או בחירה?

נושאים מרכזיים

ביטוח דירה שכורה

ביטוח דירה שכורה אינו שונה בהרבה מביטוח דירה רגילה מעבר לעובדה שמדובר בביטוח של דירה של אדם אחר. חברות הביטוח שמחות לזכות בכל לקוח חדש כך שהם לא מערימות קשיים במהלך הבקשה לביטוח ומספיקה שיחת טלפון אחת כדי לסגור את העסקה הטובה ביותר עבורכם.

הצורך בביטוח דירה שכורה יכול לנבוע מסעיף או נספח לחוזה שכירות ואז יש חובה בביטוח על אף השכירות אך במקרים רבים מדובר ברצונו האישי של השוכר שיודע שבמידה ויום אחד תתרחש שריפה או הצפה לצד פגיעה פיזית בתשתיות הבית הוא זה שייאלץ לשאת בהוצאות כאילו היה בעל הדירה בפועל ולכן שיקול זה דוחק בשוכר לבצע ביטוח דירה שכורה למרות שאינה שלו.

במקרה בו אתם שוכרים בית קרקע הבנוי היטב או דירה בבניין דירות חדש ומתוחזק אשר מושכר לכם כארבעה קירות קרוב לוודאי שאתם יכולים לוותר על ביטוח דירה אבל אם קיבלתם את הדירה במבנה ישן או יחד עם ריהוט ומוצרי חשמל כדאי ואף חובה עליכם לבטח את הרכוש שהרי אתם חתומים לשמירה על מצבם הנוכחי וכל פגיעה בהם תיפול היישר על כתפיכם.

ביטוח דירה שכורה – מה האפשרויות?

ביטוח מבנה בדירה שכורה

מה זה ביטוח מבנה? ביטוח מבנה הנו דבר הקבוע בחוק, הביטוח ייכנס לתוקף במקרי קיצון (רעידת אדמה, פיצוץ במבנה, שריפה שמכלה את הדירה, הצפה וכל נזקי הטבע שאינם צפויים) בהם נגרם נזק למבנה הדירה או הבית כאשר הפוליסה מכסה אך ורק את הנכס עצמו ואת מכלול החפצים שמחוברים אליו. כלומר, דלתות החדרים וחלונות הבית לצד גופי תאורה, בלטות ופרקט ובעצם כל דבר שנמצא בקביעות בבית ולא ניתן לניוד.

ביטוח מבנה אינו אומר שתקבלו חזרה את ערכו של הדירה כולה אלא רק סכום מספק לבנייה מחודשת של הדירה כלומר על דירת מאה מטרים תזכו לראות סכום של כחצי מליון שקל ועד לבנייתו המחודשת תזכו לדיור ברמה דומה במיקום חלופי.

מה המחיר של ביטוח מבנה? המחיר של ביטוח מבנה מתחיל בכמה עשרות שקלים ויכול להתייקר משמעותית עד לאלפי שקלים בהתאם לטיב הבית שכולל את רמת הגימור של המבנה, מיקום, וגודל הדירה במטרים לצד שנות קיומו של המבנה. דירה הממוקמת בבניין מגורים ישן תעלה יותר מזו החדשה מאחר ויש היתכנות גבוהה יותר לפגיעה במקרה של רעידת אדמה או פיצוץ בלון גז סמוך.

לרוב מדובר בסכום שנע בין 500-1000 ש"ח לשנה אבל יש לאמת זאת בקישור המצורף:

מחיר ביטוח מבנה במחשבון רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

האם השוכר צריך את זה? הדעות חלוקות בעניין שהרי בעיות אלו במבנה היו מתרחשות גם אילו השוכר לה היה במבנה. מן הצד האחד יש שיאמרו שאין סיבה להוציא כסף לריק שהרי מדובר בסיכויי קלוש ואם יתרחש הרי שזה באחריות בעל הדירה ואינו שלכם. מהצד האחר יהיו שיאמרו שכמו שהייתם מבטחים את הדירה שלכם מפני פגיעות מבנה כך ראוי לבטח גם דירה שכורה דבר שיחסוך לשני הצדדים עגמת נפש נוספת במקרה ויתרחש אירוע קיצון.

ההמלצה שלנו: אין צורך בביטוח מבנה לדירה שכורה. אבל, במידה ויש ביכולתכם להגיע לכדי הסדר עם בעל הדירה לכך שתשלמו 50% ביטוח מבנה יחד אתו הרי שמדובר בסכום קטן משמעותית וככזה שווה את ההשקעה ובכך אתם זוכים לשקט נפשי ושביעות רצון משני הצדדים דבר שישמור על הסדר הטוב וייתן לכם עדיפות על פני שוכרים אחרים כך שתוכלו להישאר בדירה לאורך זמן.

ביטוח תכולה בדירה שכורה

מה זה ביטוח תכולה? ביטוח תכולה בדירה שכורה דומה לדירה ממוצעת ובעצם מטרתו לבטח עבורכם את התכולה שבבית. בבית מגורים סטנדרטי יש רכוש רב שניתן להעמיס על גבי משאית ולהיעלם. כל מוצר וכל חפץ יקר ערך בבית מכוסה בביטוח תכולה. אם זאת הערך של כלל המוצרים בדירה נקבע על ידי שמאי מטעם חברת הביטוח שמגיע ונותן אמדן לשווים של הנכסים או לפי הצהרה ועליה תקבלו פיצוי במקרה של שוד, גנבה, שריפה, הצפה ועוד נזקי טבע בדומה לביטוח מבנה.

ביטוח תכולה למרות שמו מכסה גם את האנשים בתוך הבית. כלומר, אדם שהגיע לביקור ונפצע אצלכם בבית יזכה לכיסוי של חברת ביטוח. גם עובד שנפגע במקום העבודה במידה והיה ביטוח תכולה יזכה את המעביד בהחזר על ההפסד שנגרם בעקבות כך שהעובד אינו יכול לעבוד פרק זמן ממושך.

מה המחיר של ביטוח תכולה? ביטוח תכולה בדירה שכורה ובדירה בבעלות יקרה יותר מביטוח מבנה מאחר ומדובר בתופעה נפוצה בהרבה. גנבות, חבלות, נזקי מים ועוד מתרחשים בכל יום ולמרות שמדובר בסכומים קטנים יותר במרבית המקרים הרי זה נזק משמעותי לחברות הביטוח ולכן הם ידרשו עלות שנתית בהתאם להערכת השמאי או בהתאם להצהרה שנתתם לחברה בטלפון. יש לזכור שבמידה ונתתם הצהרה על ערך הנכסים בדירה זו תהיה גם העילה לתביעה לאחר מכן ולא תוכלו לדרוש יותר.

מחיר פוליסת ביטוח תכולה לדירה ינוע בין כמאה שקל לחודש ועד לאלפים רבים בהתאם לטיב הדירה והרכוש שאגרתם בה לצד קלות הפריצה והגנבה בה ותוכלו לחשב בעצמכם בקישור הבא:

מחיר ביטוח תכולה במחשבון רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

האם השוכר צריך את זה? מדברים על כך שרק חמישית מבעלי הבתים מחזיקים בפוליסת ביטוח לתכולת דירה ואם כך, כנראה שגם אתם לא ממש צריכים זאת. אבל, במידה ואתם מקבלים דירה מרוהטת ומאובזרת במוצרי חשמל יקרים ויש לכם ילדים קטנים או שאינכם סומכים על עצמכם במאת האחוזים מומלץ בכל זאת לעשות ביטוח תכולת דירה למרות השכירות שהרי אתם תיאלצו לשאת בעלויות במידה ויתרחש שרפה או כל נזק לרכוש.

יתרה מזאת, חשוב לשים את הלב לכך שבדירות קרקע ובבתים פרטיים אחוזי הפריצות גבוהים בהרבה ואם אתם לא רגילים לחיות בדירה מסוג זה חשוב שתבטחו את עצמכם מאחר ולא תשמחו לגלות בתחילת החיים שאתם חייבים סכומי עתק של כסף על רכוש שכלל לא היה שלכם. במידה ואתם שוכרים ונכנסתם לדירה ריקה בה יש ארבעה קירות בלבד, קרוב לוודאי שאין לכם רכוש יקר מידי וניתן לחסוך עלות זו של ביטוח תכולה.

תוספות לביטוח דירה שכורה

ביטוח צד ג' בדירה שכורה אמנם נכללת בביטוח תכולה לדירה אך אינה מתקיימת בביטוח מבנה יכולה להיות מאוד רלוונטית במיוחד לאנשים שמחזיקים בריכה פרטית או מגרש ספורט בחצר ביתם לצד אילו שאוהבים לארח חברים בתדירות רבה. במידה ויש לכם כיסוי ביטוח צד ג' גם במידה ואדם נפצע במהלך השהות אצלכם עלות הפינוי והוצאות אחרות יהיו על חברת הביטוח ולא עליכם אך יש לשים את הלב למידת הכיסוי שמשתנה בהתאם לדירה ולבית.

ביטוח מחסן או חניה בדירה שכורה לרוב לא תיכלל בביטוח מבנה או תכולה כאשר אינה מחוברת וצמודה לדירה עצמה. יש לדון עם חברת הביטוח על הצמדה של אותם נכסים קשורים אך לא מחוברים לדירה כדי שתזכו לכיסוי מוחלט על התכולה והמבנה. כאשר מדובר בחנייה לרוב אין כיסוי על הרכב עצמו אלא על ציוד ומבנה החנייה בלבד ויש לבטח את הרכב בנפרד בביטוח מקיף..

ביטוח התפוצצות צנרת בדירה שכורה יכולה להיות משמעותית מאוד ולרוב ניתן להוסיפה לפוליסה במיקוח קצר או בעלות נמוכה. במקרים בהם יש התפוצצות צנרת מדובר בהצפה ובפגיעה ברכושכם לצד רכוש של השכנים האחרים ועגמת נפש רבה ולכן ייתכן מאוד שתרצו לחשוב על כך מראש ולהסיר דאגה מלבכם אך בדומה לבעל הדירה אין לכם שום חובה בכך.

ביטוח תכשיטים יקרים בדירה שכורה זהו כבר פרוצדורה מורכבת יותר ועדיף להימנע מכך בכל מחיר. בקשו מבעל הדירה להוציא אי אילו תכשיטים ואביזרים יקרי ערך כדי שלא תופתעו לרעה כאשר מנקה תעלים תכשיט ואתם לא תדעו היכן ומתי הגנבה התרחשה. תביעת ביטוח באביזרים מסוגים אילו הופכים למורכבים בהרבה מאחר ויש קושי משמעותי בהוכחה של גנבה וכמובן כאשר האביזר אינו שלכם הקושי משמעותי עוד יותר שהרי אינו שלכם.

מחיר ביטוח דירה ותכולה במחשבון משרד האוצר

סיכום:

ביטוח דירה שכורה יכולה להופיע בחוזה שכירות, עליכם לחשוב קדימה ולהסיק שביטוח תכולה במידה וישנו חשוב מאוד לעשות אך ביטוח מבנה זהו כבר נושא שנתון לפרשנות. במידה ובעל הדירה מחייב אתכם נסו למצוא דרך בה אתם והמשכיר חולקים את העלויות המשמעותיות כך שבבוא היום תוכלו להסתדר בקלות. גם כאשר אין חובת ביטוח בחוזה השכירות זה לא אומר שאתם לא חייבים באחריות של הרכוש בדירה ולכן השיקול חייב להיעשות בצורה קרה כאילו זוהי דירה שלכם – בהצלחה.

רוצה לחסוך כסף על ביטוח דירה שכורה? השאר פרטים:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *