שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
24°C
Scattered clouds
22/09/2021 03:51
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בדיקת דירה יד שניה: מה לשאול ולבדוק כשקונים דירה יד שניה?

נושאים מרכזיים

בדיקת דירה יד שניה - חלון ועציץ

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

נשאלנו לאחרונה לגבי בדיקת דירה יד שניה. לא מעט רוכשי דירות מוותרים על קניית דירה חדשה מקבלן ופונים אל שוק דירות היד שניה. דירות אלו נוחות במידה דומה לאלו בשוק הדירות החדשות אך מחירן נמוך בעשרות אחוזים ובכך מאפשר להגיע לדירה רחבת ידיים ובבעלות מלאה ללא השתעבדות מוחלטת להלוואת משכנתא גדולה מידי.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

מדריך בדיקת דירה יד שניה

חיפוש דירת מגורים בשוק היד שניה אינו קל. יש צורך בהרבה עבודת רקע, סיורים בשטח וסבלנות אין קץ עד שמאתרים את אותה דירה שאכן עונה על דרישותינו. לרוב, יש צורך להתפשר מעט ברצונותינו כאשר נחפש דירה בשוק היד שניה מאחר ואין כזה דבר דירה מושלמת ולא ניתן לדרוש שינויים בתכניות כפי שרבים עושים ברכישת דירה חדשה מקבלן.

כאשר סוף סוף מצאנו את הדירה לה ייחלנו, ביכולתנו לגשת לבדיקת דירה יד שניה בשלושה רבדים שונים:

 1. בדיקת דירה יד שניה על ידי תשאול המוכרים.
 2. בדיקת דירה יד שניה על ידי חברת בדק בית.
 3. בדיקת דירה יד שניה על ידי עורך דין.

מדובר בשלושה בדיקות שמשלימות זו את זו אך הסדר שלהן חשוב, יש לתשאל ורק לאחר מכן להזמין שירותי בדק בית במידת הצורך..

1. בדיקת דירה יד שניה על ידי תשאול המוכרים:

על פי חוק, בעת ניהול משא ומתן ואו תהליך קיומו של עסקה מכל סוג שהוא, על הצדדים לפעול ביושר ובתום לב. המשמעות היא, שעל מוכר דירה לענות ביושרה ובכנות לכל שאלה שתשאלו ובמידה וישקר לכם ואו יטעה אתכם, תוכלו לבטל את העסקה בעת שיתגלו בעיות שבעל הדירה ידע עליהם ובחר להסתירם מכם.

על ידי תשאול נכון ומסודר, ניתן להגיע לכדי הבנה די טובה למצב הדירה וסביבתה. כך לדוגמה, ניתן לשאול את השאלות הבאות:

 • אילו בעיות יש כיום בדירה?
 • אילו בעיות היו בדירה בעבר?
 • מה טיבם של השכנים לדירה?
 • אילו בעיות קיימות בסביבת הנכס?
 • ועוד..

שאלות אלו יכולות לספר לכם לעתים תמונה שכלל אינה נראית לעין במבט ראשון. במקרים מסוימים, מדובר באמת בדירה טובה מאוד אך השכנים בעייתיים מאוד ואו להיפך, השכנים נהדרים אך יש בעיות קשות שיעלו סכומי כסף גדולים לתחזוקה ואו לתיקון.

כחלק משלב התשאול לקראת קניית דירה יד שניה, מומלץ לנהל שיח לא רק עם בעל הדירה, אלא גם עם שכניו לבניין ולרחוב. פרטים רבים נוטים לצוף כאשר מדברים עם אנשים שאינם צד לעסקה ועליכם תוטל האחריות לאמת או לשלול כל טענה שעולה מפי השכנים ומכרים של מוכר הדירה.

2. בדיקת דירה יד שניה על ידי חברת בדק בית:

כהמשך ישיר לתשאול של המוכר ושכניו, ביכולתנו להביא חברת בדק בית שתעשה עבורנו בדיקות מקיפות למבנה ולתשתיות הבית. במקרים בהם עלו פרטים חשובים בתשאול, נוכל לדרוש מחברת בדק הבית להתמקד באותן נושאים, במידה ולא עלו פרטים חשובים שיש לקחת בחשבון, הרי שחברת בדק הבית תעשה בדיקה רגילה לתקינות הנכס.

בדירות הממוקמות בבניינים ישנים מתגלים בלא מעט מהמקרים בעיות לא פשוטות שעליהן בעל הבית כלל לא ידע. בעיות אלו יכולות להיות בתשתיות הבניין, בתשתיות החשמל והניקוז ועוד. תשאול לא היה עוזר לנו לגלות בעיות אלו מאחר וגם בעל הדירה ושכניו אינם בהכרח מודעים לבעיות נסתרות מעין שצפויים להשפיע רק בעוד מספר שנים.

חברות בדק בית מחזיקים מהנדסים מומחים שיודעים לאתר את הססמנים לכך שיש בעיות. שיפוע של מרצפות, סדק בקיר, רטיבות קלה ונסתרת מעין, ועוד שלל סימנים לכך שיש להרחיב את הבדיקה ולבחון את משמעותה. במקרים רבים, הבדיקה מסייעת לאחר מכן בניהול משא ומתן להורדת המחיר המבוקש על הדירה ולכן לא מומלץ להתקמצן על שירות ה..

3. בדיקת דירה יד שניה על ידי עורך דין:

לאחר שסיימנו בדיקות תקינות למבנה ולתשתיות, רגע לפני שניגשים לחתום על חוזה מכר דירה, רצוי לבקש מעורך הדין שמייצג אתכם בתהליך הרכישה לבצע בדיקות משלימות ולוודא את הפרטים הבאים:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

 • אין חריגות בניה בנכס.
 • כל התשלומים והחובות שולמו.
 • המוכר אכן בעלים של הנכס.

כפי ששמתם לב, כל הבדיקות מעלה התמקדו בנשוא העסקה. התמקדנו בנכס ולא בבעליו ואו בזכויותיו. אך, לא נרצה לרכוש דירה שלאחר מכן יתברר שאין לה זכויות מסוימות ואו שלמוכר אין זכות למוכרה.

לכן, עורך דין מקרקעין מקצועי יבדוק עבורכם בדיקות משלימות אלו. במידה ולא עשה כן, יש לדרוש זאת ממנו. מאחר ולאחר השלמת העסקה, ביטולה וקבלת הכסף חזרה הופך לעניין מורכב במיוחד..

לסיכום,

רוצים לקנות דירה יש שניה, כדאי לפעול בזהירות ואף לקבל סיוע מגורמים המומחים בליווי עסקאות רכש של דירות מגורים. ליווי של יועץ השקעות נדל"ן מקצועי צפוי לסייע בידכם לבחור נכון ולהוזיל את העלויות בשלבים מאוחרים יותר ובכך אתם יוצאים נשכרים מכאן ומכאן..

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan