שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

אישור זכויות: מה זה אישור זכויות בנכס במנהל מקרקעי ישראל?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

אישור זכויות במקרקעין - זכויות מקרקעין

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

אישור זכויות במקרקעין הנו מסמך כתוב שניתן על ידי מינהל מקרקעי ישראל שמנהל ואחראי על הקרקעות השייכות למדינה. אישור זכויות בנכס חשוב מאוד כאשר רוצים לקנות דירה שאינה רשומה בטאבו אלא עדיין מופיעה כמוחכרת על ידי מינהל מקרקעי ישראל ורוצים לקבל הלוואת משכנתא. במאמר זה ננסה להסביר מהו אישור זכויות ומתי מסמך זה נדרש לנו:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

אישור זכויות

מרבית הקרקעות בישראל שייכות למדינה. סיכוי גדול מאוד שהדירה שבה אתם חיים או שתרכשו בעתיד תהיה בבעלות המדינה כאשר אתם נחשבים כחוכרים בלבד. המדינה מחכירה את הדירות לתושבים לתקופות של 49 שנים או 99 שנים ובתום התקופה המדינה מחדשת את החכירה אוטומטית במה שמכונה "חכירה לדורות". כאשר רוצים לקבל תמונת מצב על זכויות בדירה שאינה מופיעה בטאבו עלינו לפנות למינהל מקרקעי ישראל שאמון על ניהול נכסי המקרקעין של המדינה.

רוב הקרקעות מוסדרות ורשומות בטאבו, דבר שמייתר את הצורך באישור זכויות מאחר וניתן להפיק נסח טאבו בפשטות עם פירוט אודות הזכויות של בעל הדירה אך ישנם לא מעט מקרים בהם אנו רוצים לקבל הלוואה או משכנתא על סמך הנכס שברשותנו וללא אישור זכויות שניתן להציג לבנק לא נוכל לקבל את המימון שנדרש לנו ובשלב זה נדרש לקבלת אישור זכויות. אישור זכויות זה נחשב כתחליף ראוי וזהה לרישומים בטאבו ומשמש כהוכחת בעלות על קרקע או נכס מקרקעין ומאפשר לנו ליהנות מאותם התנאים של הרשומים בטאבו.

מה כולל אישור זכויות?

אישור זכויות במקרקעין מהווה סיכום הפרטים אודות הנכס. כלומר, נוכל לדעת על סמך אישור זכויות את כלל הפרטים החשובים ביותר בדומה לשימוש שנעשה בנסח טאבו. נוכל לדעת את הפרטים הבאים:

 • זיהוי הנכס – תיאור של הנכס ומיקומו.
 • זהות החוכרים – פרטי בעלי זכויות החכירה.
 • רישומי עיקולים – כאשר הנכס מעוקל יהיה רישום לכך.
 • רישומי שעבודים – כאשר יש משכנתא נראה הערת שעבוד לבנק.
 • התחייבות קודמת – בדומה לרישום הערת אזהרה בנסח טאבו.
 • צווים שיפוטיים – במידה ויש צו שיפוטי אודות הנכס נראה זאת.
 • ועוד..

בשונה מנסח טאבו שכל אדם יכול להוציא גם מבלי להזדהות, הוצאת אישור זכויות במקרקעין מתאפשר אך ורק על ידי בעל זכויות החכירה או עורכי דינו (עם ייפוי כח מתאים). כלומר, מדובר במידע פרטי שאינו חשוף לציבור הרחב.

איך מנפיקים אישור זכויות?

ניתן להוציא אישור זכויות במקרקעין בשלל דרכים בדומה לאופן הנפקת נסח טאבו. כדי להוציא את אישור הזכויות עליכם לדעת מהו מספר התיק של הנכס ואו מהו כתובת הנכס, כלומר גוש חלקה ותת חלקה. לפעמים כאשר אין חלוקה מוסדרת של תתי חלקות, אישור זכויות יצא בצורה מרוכזת ומיציג את כלל הבעלים על בניין שלם יחד. כדי שיהיה ערך לאישור זכויות, המסמך חייב לכלול את החתימות (ידנית / דיגיטלית) המאמתות את הנתונים הרשומים במסמך.

דרכי הוצאת אישור זכויות:

 • פניה אישית / ע"י עורך דין למינהל מקרקעי ישראל.
 • הנפקה מקוונת דרך אתר מינהל מקרקעי ישראל.
 • פניה אישית / ע"י עורך דין לרשם המקרקעין (טאבו)
 • הנפקה מקוונת דרך אתר רשם המקרקעין (טאבו)

עלות הוצאת אישור זכויות:

במידה ומדובר בדירה הרשומה בחברה משכנת הרי שאין עלות הנפקה של אישור זכויות. במידה ומדובר בנכס רגיל בחכירה פרטית עלות הנפקת אישור זכויות עומד על 72 ש"ח.

 • את האישור ניתן לקבל בצורה מקוונת אך גם בדואר רשום לכתובת המבוקשת לפי הצורך.
 • ישנם מקרים בהם לא ניתן להזמין את אישור הזכויות באינטרנט ויש לגשת לסניף פיזי של המינהל.

למה חשוב להנפיק אישור זכויות?

כפי שלא רוכשים דירה ואו מוכרים דירה ללא הנפקת נסח טאבו המאמת את פרטי הבעלים ואת פרטי העברת הזכויות. כך גם בדירות אשר רשומות במינהל מקרקעי ישראל ולא בטאבו כרגיל נדרש לאימות זהה באיכותו ואישור זכויות מהווה אימות מסוג זה. על ידי עיון באישור זכויות ניתן לדעת בוודאות שאכן מוכר הזכויות אכן רשאי לעשות זאת ובהמשך שנרשם הערת אזהרה לטובתכם והנכס כולו עובר לידיכם.

ננפיק אישור זכויות 3 פעמים במהלך עסקת מקרקעין:

 1. פעם ראשונה: בתחילת המשא ומתן כדי לאמת את הבעלים וזכויותיו.
 2. פעם שניה: כאשר משלמים מקדמה ורוצים לוודא שנרשם הערה לטובת הרוכש.
 3. פעם שלישית: בתום העסקה כדי לוודא שאכן הזכויות לחכירה הועברו אל הרוכש.

וכמובן כאשר אנו רוצים לקבל הלוואת משכנתא נדרש להוכיח גם כן את זכויותינו על הנכס. הבנק עצמו יבקש שנרשום הערה לטובתו (הערה לצד גוף שלישי) כדי להבטיח את החזר ההלוואה על ידינו.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

לסיכום, מומלץ להיעזר בעורך דין לקניית דירה

כאשר מעוניים להתקדם לסגירת עסקה וזאת מאחר ולעורך דין יש את הכלים לבדוק את הנתונים הנמסרים ולהגן עליכם בצורה טובה בהרבה. נדרש לכם עורך דין לצורך הוצאת אישור זכויות או ליווי בעסקת מקרקעין? פנו אלינו ונשמח לעזור:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל