שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

איך להשקיע כסף: איך לעשות כסף על ידי השקעות נדל"ן קטנות וחכמות?

נושאים מרכזיים

איך להשקיע כסף - שטרות כסף ישראלי

איך להשקיע כסף? או יותר נכון איך להשקיע כסף בחכמה, זו השאלה שרבים שואלים את עצמם. כאשר ההכנסה גבוהה ומאפשרת ביצוע השקעות עלינו לנסות ולבחור את אפיק ההשקעה הטוב ביותר עבורנו. ישנם משקיעים שבוחרים להשקיע את כספם בשוק ההון ברכישת מניות ואגרות חוב תוך קיום רמות סיכון שונות. לעומתם משקיעים קטנים ומשקיעים חדשים נוטים להעדיף להשקיע את כספם בהשקעות פיזיות ובטוחות גם כאשר התשואה קטנה יותר וזאת מאחר ואין להם יכולת לאבד את ההון שהם הרוויחו בעבודה קשה ובמאמצים לא מועטים.

איך להשקיע כסף

יש לכם הון שנחסך עם הזמן, הון זה יושב בבנק בפיקדון שאינו מניב יותר מידי, אתם מחפשים איך להשקיע כסף אך רוצים לעשות זאת תוך חשיפה לסיכון מינימלי מאחר ואין ביכולתכם לאבד את הכסף שעמלתם עליו כה קשה. ייתכן מאוד ותרצו להשקיע במניות או באג"ח דרך הבנק, אך סביר להניח שתעדיפו להשקיע את הכסף דווקא בנדל"ן מאחר וקל לכם להבין בדיוק לאן הכסף הולך ואיך בעצם מרוויחים את הכסף בסופו של דבר. במאמר זה ננסה להציג את האפשרויות שעומדות למשקיע הקטן בחיפוש אחר אפיקי השקעה בטוחים וחכמים לטווח הארוך:

איך לעשות כסף בהשקעות נדל"ן?

כאשר מסתכלים על השקעות נדל"ן מגלים שיש מגוון רחב של אפיקים בהם ניתן להשקיע. בין אם אתם משקיעים גדולים, בין אם אתם משקיעים קטנים, יש מבחר רחב של אפשרויות שעומדות לרשותכם ועליכם לקבל את ההחלטות על פי היציבות הכלכלית שלכם וכמובן בהתאם לרמת הסיכון אליו אתם מוכנים להיחשף עם כספכם.

אפיקי השקעות קטנות בנדל"ן:

כאשר מחפשים איך להשקיע כסף יש להתייחס למגבלות היכולת הכלכלית שלכם. במידה ואתם מחזיקים בהון עצמי מוגבל בגובה כמה מאות אלפי שקלים הרי שאין ביכולתכם להשקיע בכל אפיק אפשרי אלא רק באפיקים מסוימים. לצורך הדגמה בחרנו חמישה אפיקי השקעה בנדל"ן שמתאימים לבעלי יכולת השקעה מוגבלת ובהתאמה לרמות סיכון שונות:

  1. קניית דירה להשקעה – השקעה ברכישת דירה שתושכר ותניב תשואה חודשית.
  2. הצטרפות לקרנות נדל"ן – השקעה בקרנות נדל"ן גדולות שמשקיעות עבורכם את הכסף.
  3. הצטרפות לקרנות ריט – השקעה בקרנות המשקיעות את הכסף שלכם בנדל"ן מניב.
  4. השקעה בתמ"א 38 – השקעה בקרנות המשקיעות בפרויקטים של התחדשות עירונית.
  5. השקעה בקרקעות – רכישת קרקע במחיר זול בתקווה להפשרה והשבחה בעתיד.

כעת נעבור על אפיקי ההשקעה ונתייחס ליתרונות ולחסרונות שבכל אחת מהן:

קניית דירה להשקעה:

קניית דירה להשקעה הנו האפיק הנוח והטוב ביותר עבור מרבית המשקיעים הקטנים. השקעה אשר ניתן להבין ולנהל לבד ללא צורך באנשי ביניים שגוזרים קופון על ניהול ההשקעה. מרבית המשקיעים יוכלו למצוא דירות להשקעה בהתאם לתקציב שעומד לרשותם. כלומר, במידה ויש למשקיע תקציב גדול ביכולתו להשקיע במרכז הארץ, במידה ולמשקיע יש תקציב קטן ביכולתו להשקיע בפריפריה הרחוקה.

יתרונות בקניית דירה להשקעה:

כאשר רוכשים דירה להשקעה נהנים מיתרון ראשון וזהו כמובן היכולת לחוש ולהרגיש את ההשקעה. לא מדובר בהשקעה וירטואלית / על הנייר, אלא השקעה פיזית בה ניתן לעשות שימוש ולהחזיק למטרות אישיות בנוסף על אילו להשקעה (נכס לילדים לדוגמה..) מעבר לכך, ברכישת דירה להשקעה בהחלט יש יתרון וזהו כמובן היכולת לקבל מימון לדירה בגובה של עד 50% מערכה בעזרת הלוואת משכנתא.

חסרונות בקניית דירה להשקעה:

בעוד השקעות אחרות מנוהלות על ידי אחרים, ניהול דירה להשקעה מחייב אתכם להשקיע לא מעט מאמץ וזמן כדי לאתר שוכרים, לעקוב אחר השוכרים וכמובן גם לגבות שכר דירה בסוף כל חודש ולא כל המשקיעים רואים לנכון לעשות זאת. כמובן שגם לבעיה זו יש פתרון בדמות שירותי ניהול דירות שניתן לשכור אך יש להן עלות שיש לקחת בחשבון.

הצטרפות לקרנות נדל"ן:

קרנות נדל"ן גדולות מאחדות יחד משקיעים רבים. משקיעים קטנים כגדולים בוחרים להשקיע בעזרת קרנות אשר מנוהלות על ידי אנשי מקצוע ובוחרות בזהירות רבה את ההשקעות נדל"ן בישראל ובעולם כולו בהתאם לתשואה הנדרשת. בקרנות נדל"ן גדולות בונים תמהיל מסודר ומוקפד כך שיש גידור מסוים להשקעות וכולם נהנים מחלק יחסי מהתשואה המצטברת בהתאם לרמת השקעתם בקרן.

יתרונות בקרנות נדל"ן:

היתרון הבולט ביותר בקרנות נדל"ן הנו כמובן העובדה שאינכם צריכים להשקיע מזמנכם ואו לקחת סיכונים מיותרים על עצמכם. כחלק מגוף גדול ומסודר ביכולתכם לדעת שמנהלי הקרן דואגים לביטחון השקעתכם ומוודאים שאכן תרוויחו את התשואה המבוקשת בסוף כל שנה. השקעות במסגרת קרנות נדל"ן קלות ופשוטות מאוד ומעבר להצטרפות והשקעה אין יותר מידי מה לעשות.

חסרונות בקרנות נדל"ן:

ישנם סוגים שונים של קרנות נדל"ן וכמו מניות בשוק ההון הם יכולים לגרום להפסדים ורווחים בהתאם לקבלת ההחלטות בניהול הקרן. בשיטה זו אתם מסתמכים על אנשי המקצוע בקרן ועליכם לבחון אותם היטב לפני שאתם משקיעים כסף בקרן נדל"ן שיכולה לטעות עם כספכם ולהשקיע בנכסים ברמת סיכון גבוה ממה שהייתם רוצים לקחת על עצמכם.

הצטרפות לקרנות ריט:

בישראל קיימות מספר קטן של קרנות ריט. קרנות ריט הן קרנות ייחודיות מאוד מאחר והן מפרישות את כל הרווחים שהצטברו כדיבידנד למשקיעים מידי שנה. יתרה מזאת, לקרנות אלו יש הטבות מס שונות ובהחלט מדובר באפיק השקעה שכדאי לבחון. השקעות קרנות ריט עד היום התמקדו בעיקר בנדל"ן מניב בישראל ואילו בעתיד הן צפויות לחדור גם לנדל"ן למגורים עם שינויי חקיקה בנושא זה.

יתרונות בקרנות ריט:

קרנות ריט מניבות תשואה נאה במיוחד וזאת כמובן מאחר והן עוסקות בנדל"ן מניב שבו ניתן להרוויח הרבה יותר כסף. קרנות ריט נהנות מהטבות מס שונות ויש בידם כוח רב כדי להשקיע בפרויקטים משמעותיים שלא ניתן להיכנס אליהם מבלי הקרן. בסופו של דבר מדובר בהחזקה חלקית של נכסי נדל"ן וקבלת גובה השכירות באופן כמעט מלא כרווחים מידי שנה.

חסרונות בקרנות ריט:

השקעה בקרנות ריט אשר עוסקות נכון לשנת 2016 בעיקר בנכסי נדל"ן מניב נחשבת כמסוכנת יותר. נדל"ן מניב הנם שטחי מסחר, תעשייה, עסקים ועוד.. אילו נכסים שיכולים לסבול מתחרות מצד מתחמים דומים וזהים להם ואו מהאטה במשק וכך בעצם לגרום לכך שהרווחים נחתכים. מדובר בסיכון גבוהה יותר אך כאמור התשואה אף היא גבוהה במיוחד.

השקעה בתמ"א 38:

מרכז הארץ שוקק תמ"א 38 (התחדשות עירונית). בניינים ישנים עוברים חיזוק ובתמורה היזמים מקבלים קומות נוספות אותן הם יכולים למכור ברווח נאה. הבעיה בפרויקטים מסוג זה, שהבנק אינו שש להעניק מימון מאחר ואין זכויות בניה בפועל עד להשלמת ההתחייבויות של היזם לדיירי הבניין. בפועל היזם אינו מחזיק זכויות שיכולות לגרום לבנק לממן עבורו את הפרויקט בדומה ליזמות נדל"ן רגילה ולכן הם נדרשים להשקעות פרטיות.

יתרונות בהשקעה בתמ"א 38

העובדה שליזמים אין דרך אחרת לממן את הפרויקט למעט קבלת כסף ממשקיעים פרטיים (או קרנות פרטיות) יוצרת מצב בו לכם יש הזדמנות ליהנות מתשואה שיכולה להגיע לכדי 20% בשנה וחצי של עבודות. היזמים נדרשים לכסף ולכן מכניסים משקיעים כשותפים בפרויקט כאשר בסופו המשקיעים גוזרים קופון נכבד במיוחד מהרווחים שנוצרו על ידי היזם.

חסרונות בהשקעה בתמ"א 38

בסופו של דבר מדובר בהשקעה די מסוכנת. מדובר בהשקעה שיכולה להתעכב ולהסתבך כאשר דיירים מעלים בעיות או כאשר יש עיכובים שונים שאינם מאפשרים את המשך פיתוח הפרויקט. השקעות בתמ"א 38 נעשים רק אחרי שיש דוח אפס עליו ניתן להסתמך ורק לאחר שברור לכל שמדובר ביזמות מאושרת על ידי הדיירים ומול הרשויות הרלוונטיות.

השקעה בקרקעות:

ישנם סוגים שונים של קרקעות שבהם ניתן להשקיע. יש קרקעות המוגדרות כחקלאיות, יש קרקעות המוגדרות כבעלות ייעוד למגורים, וכמובן לכל קרקע יש סטטוס אחר. כלומר, קרקע שמאושרת לבניה עם היתרי הבניה הרלוונטיים בהחלט שווה הרבה יותר מקרקע ללא היתרים הנדרשים וכן הלאה. השקעות בקרקעות הן אפיק אפשרי אך מחייבים ידע וסבלנות רבה הרבה יותר עד לקבלת הרווחים.

יתרונות בהשקעה בקרקעות:

קרקעות יכולות להניב תשואה מדהימה. כמובן שרק כאשר יש שינוי סטטוס בהקשר לקרקע ויש השבחה בפועל כתוצאה מכך. כאשר משקיעים בקרקעות ונעזרים בסבלנות הראויה בהחלט ישנם הזדמנויות שכדאי לבחון. אם כי אנו ממליצים להתרחק מעט מאותן קרקעות חקלאיות שרמת הסיכון בהם גבוהה מידי במקרים רבים מידי.

חסרונות בהשקעה בקרקעות:

לא כל אדם יודע איך לקנות קרקע ובטח שלא קרקע חקלאית. יש לבחון את התכניות המקומיות ולבחון האם נראה בעתיד שינוי ייעוד לקרקע וכמובן האם נקבל היתרי בניה שיהפכו את הקרקע לשוות ערך משמעותי הרבה יותר. כאשר קרקע משביחה יש הוצאות לא קטנות כמס על ההשבחה, במסגרת היטלי השבחה וכמובן יש להתייחס לאפשרות להפקעת חלק מהשטח וכן הלאה…

מורכב לכם? לא יודעים איך להשקיע כסף? השאירו פרטים ונעזור לכם:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *