ראשי / השקעות בנדלן / ריבית פריים: מה זה ריבית פריים בהלוואה או משכנתא?

ריבית פריים: מה זה ריבית פריים בהלוואה או משכנתא?

    adimage

ריבית פריים (Prime Rate) משמשת אותנו לקביעת תמחור הלוואות ופקדונות השמורים בבנק. ריבית זו היא השכבה הראשונה בריביות אותה משלם הלווה, מדובר בריבית אשר הבנקים כולם מסכימים על גובהה והיא אינה ניתנת לשינוי. על בסיס הריבית הפריים שנדרש לשלם הבנק יוסיף את הריביות השונות על הסיכון שקיים במתן ההלוואה ללקוח כאשר ריביות אלו מושפעות מההצמדה למדד במקרים רבות.

אז איך נקבעת אותה ריבית פריים? הבנקים תיאמו ביניהם שריבית הפריים תהיה גבוהה מהריבית המוצהרת של בנק ישראל בשיעור של 1.5% וכך בעצם כל עדכון ריבית מצד בנק ישראל משפיע על הריביות פריים בכלל הבנקים בישראל. הריבית של בנק ישראל דומה לזו של הבנקים אך אין בה סיכון ולכן היא נמוכה יותר מזו שידרשו לשלם הלקוחות.

אז איך יודעים מה גובה ריבית הפריים? בנק ישראל מפרסם פעם בחודש את הריבית העדכנית ולאחר יומיים ריבית זו בתוספת של 1.5% נכנסת לתוקפה. כדי לבדוק מה גובה ריבית בנק ישראל כנסו לקישור זה לעתים רחוקות כאשר יש זעזוע בשוק או כאשר יש צורך בתגובה מידית, בנק ישראל יכול להוציא הודעה על עדכון הריבית גם במועדים אחרים מהנורמלי (ההודעה יוצאת ביום שני האחרון של החודש בשעה 16:00 בצהריים) והודעות אלו אף הן ישפיעו על הריבית במשק ומשכך גם על ריבית הפריים שתדרשו לשלם.

נכון להיום ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1% ולכן ריבית פריים היום עומדת על 1.6% בלבד! מדובר ברף הנמוך ביותר אי פעם ויש לכך השלכות רבות על המשק ועל שוק הנדל"ן בפרט כאשר רבים יכולים ליטול הלוואות בריביות אטרקטיביות במיוחד ובמידה ונוטלים הלוואה שאינה צמודה למדד בהחלט ניתן לזכות בעסקה מצוינת. יתרה מכך, אלו שכבר נטלו משכנתאות מחפשים דרכים למחזור משכנתא ומשלמים עמלת פירעון מוקדם ועל ידי כך הם חוסכים עד מאות אלפי שקלים בהחזרים הכוללים.

מה זה ריבית פריים בהלוואה או במשכנתא?

ריבית פריים מסומלת באות P וכאשר אנו נוטלים הלוואה שמוצגת לנו על ידי פקיד בבנק כהלוואה בריבית פריים+4% היא תסומל כך:%P+4ֵ
התוספת על גבי ריבית הפריים היא הערכת הסיכון של הבנק לגבי מידת הסיכוי שלכם להחזיר את ההלוואה. כלומר, ככל שיש לכם רקע טוב יותר בבנק כך סביר להניח שתוכלו להתמקח על ריבית הסיכון ולנסות להורידו ככל האפשר כך שיעמוד על 2% או 3%. כמובן שיש משמעות למהות ההלוואה והסכום אותו אתם מלווים. כאשר נוטלים הלוואת משכנתא ייתכן מאוד שתקבלו ריבית נמוכה מזו של ריבית הפריים וזאת מאחר ומדובר בסיכון נמוך משמעותית לבנק – כמובן שבשיעור הריבית פריים כיום אין סיכוי לקבל ריבית נמוכה מ0.1 אך בעבר כאשר הריבית הייתה גבוהה יותר הדבר בהחלט התאפשר.

כאשר אנו מתייחסים לריביות אנו כמובן מסתכלים על הנתונים ברמה השנתית. כלומר, במידה ולווינו 100,000 ש"ח מהבנק בריבית אטרקטיבית מאוד של P+4ֵ% עלינו להחזיר את הקרן (ההלוואה עצמה) בתוספת 4% על כל שנה שבו אנו עוד מחזירים את הכסף לבנק – כך שבפועל כאשר נחזיר מהר יותר את הכסף נוכל לחסוך בפועל ריביות שונות אך כל מקרה נבחן לגופו. כאשר בנק ישראל מכריז על העלאת הריבית יהיה לכך השלכות על ההלוואה שנטלתם.

לשם הבהרה:

  • שינוי ריבית בנק ישראל – ישפיע על ריבית הפריים.
  • שינוי במדד המחירים לצרכן – ישפיע על הריבית הנוספת במידה והיא צמודה למדד.

מה המשמעות לכך?

  • תקופת העלאות ריבית – נעדיף הלוואה בריבית קבועה ולא צמודה לפריים | נעדיף הצמדה לריבית פריים על פיקדונות.
  • תקופת הורדות ריבית –  נעדיף הצמדה לריבית פריים על ההלוואות | נעדיף פיקדון בריבית קבועה ולא צמודה לפריים.

עלינו לנסות להעריך לאן השוק הולך ולפי זה לבחור במידת האפשר את המסלול המועדף עלינו. כאשר אנו מפקידים כסף בפיקדון ננסה לשאוף להרוויח כמה שיותר וכאשר אנו נוטלים הלוואה ננסה לשאוף לשלם כמה שפחות. בימים אלו לדוגמה לא משתלם להפקיד כסף בנק וזאת מאחר ועל הסכום שנפקיד לא נקבל יותר מידי וזאת מאחר והריבית כה נמוכה ולכן נחפש אלטרנטיבות השקעה בדמות רכישת דירות להשכרה או השקעה בבורסה שצפויות להניב תשואה גבוהה יותר. כאשר אלו שרוצים לשלב בין השניים יכולים להשקיע בקרנות ריט שמספקות פתרון מצוין לרוצים בהשקעות בנדל"ן מבלי הצורך ללכלך את הידיים בפועל.

ריבית פריים היסטורית משנת 2013 עד שנת 2016:

ינואר 13 מאי 13 יוני 13 אוקטובר 13 מרץ 14 אוגוסט 14 ספטמבר 14 מרץ 15 חודש
1.77% 1.67% 1.26% 1.01% 0.75% 0.5% 0.25% 0.1% בנק ישראל
3.27% 3.17% 2.76% 2.51% 2.25% 2% 1.75% 1.6% ריבית פריים

 

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים