שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

עבודה בתיווך: האם כדאי ללמוד להיות מתווך או שמה מדובר בענף בגסיסה?!

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

עבודה בתיווך - בית יוקרתי ומעוצב

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בכל שנה נבחנים אלפי ישראלים בבנייני האומה בירושלים לשם קבלת רישיון תיווך. חלק ניכר מהנבחנים עובר (מבחן קל למדי..) אך מרבית הנבחנים כלל אינם מצליחים להשתלב במקצוע ומשום כך אינם שורדים את השנה הראשונה ונפלטים מהשוק. כיום, פעילים בישראל כ-15,000 מתווכים פעילים המשלמים אגרה שנתית לחידוש הרישיון.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

אך, למרות שמדובר בשוק חי ותוסס כיום אחרי כעשור של עליות מחירים בענף הנדל"ן, עלינו לשאול האם עדיין מדובר בענף טוב לקריירה? האם כדאי לנו לחפש עבודה בתיווך? במאמר זה, אנו מנסים להבין האם שוק הנדל"ן צפוי להישאר אטרקטיבי או שמה מדובר בענף שהחל בתהליכי התפוררות והיעלמות מחיינו בדומה למגוון רחב של ענפים אחרים.

עבודה בתיווך – כדאי?

כדי לענות על השאלה בצורה מדויקת, עלינו לחלק את התשובה לשני חלקים:

  1. עבודה בתיווך כיום.
  2. עבודה בתיווך בעתיד.

עבודה בתיווך כיום:

נכון לשנת 2017-2018, מתווכי הדירות בישראל נהנים מפריחה של ממש. זאת משום ששכרם של מתווכים נגזר מגובה עסקאות הנדל"ן בהם תיווכו. לכן, מתווך מקצועי עם מוניטין ולקוחות בהחלט יכול להרוויח הרבה יותר כסף מבעבר. אך, כל האמור נכון עבור מתווכים מנוסים וותיקים שכבר פועלים בשוק מזה שנים רבות. מתווכי דירות חדשים נתקלים במחסומים בלתי עבירים ומוצאים עצמם לא אחת מתוסכלים ומיואשים אל מול הקושי בהחתמת מוכרי דירות על טופס בלעדיות בתיווך.

עיקר ההבדל בין מתווכים ותיקים ומתווכים חדשים נובע מכך שרוב בעלי הדירות כיום משתייכים לפלח אוכלוסיה בוגר. אוכלוסייה זו בוחרת את המתווך על סמך היכרות מוקדמת ואו פעילות בעבר לצד המלצות מפה לאוזן שקיבלו מחברים קרובים. כך בעצם, מתווכים ותיקים נהנים מהפניות רבות של מוכרי דירות ואילו למתווכים הצעירים אין מנוס מהישענות על רשתות תיווך ואו על פעילות ממומנת שמקשה על היכולת לייצר רווחיות בענף כה מורכב.

כלומר, נכון לשנת 2017:

  • מבוגרים ובעלי ניסיון – עבודה בתיווך משתלמת.
  • צעירים וחסרי ניסיון – עבודה בתיווך אינה תמיד משתלמת.

*עדכון חוק שכירות הוגנת קובע אף שבעסקאות תיווך לא ניתן לחייב את השוכר אלא את המשכיר וזהו צעד שפוגע במתווכים המתמחים בשכירות.

עבודה בתיווך בעתיד:

יש מגוון רחב של עבודות שמאוימות במידה מסוימת על ידי הטכנולוגיות החדשות שמשתלבות אט אט בחיינו. ניתן לצרף את מקצוע התיווך לרשימת עבודות אלו משני הסיבות הבאות:

  1. לטכנולוגיה מטבעה יש יכולת לחבר בין מוכרים וקונים במהירות רבה יותר.
  2. מוכרי הדירות בעתיד ידעו להיעזר בטכנולוגיות אלו ולוותר על שירותי המתווך.

לשמחתם של מתווכים רבים, מוכרי דירות רבים כלל אינם מודעים לחלופות הטכנולוגיות ואו אינם יודעים איך לעשות בהם שימוש. מסיבה זו, אין למוכרים אלו מנוס מהיעזרות במתווך דירות מנוסה. אך, עלינו לשאול את עצמנו, מה צפוי לקרות כאשר כלל הצעירים שרוכשים דירות כיום ירצו למוכרם בעתיד והם כבר יוותרו על שירותי התיווך ויפרסמו את דירותיהם בכוחות עצמם?

התשובה על שאלה זו ידוע לכל. הדור הבא של מוכרי הדירות יוותר בחלקו על שירותי התיווך אלא אם ייווצר שינוי משמעותי באופן תמחור השירות בעבור הלקוחות. בעתיד, יהיו מוכרים רבים שיסכימו לחתום על בלעדיות רק בתמורה לוויתור של המתווך על עמלת התיווך מצד המוכר ואו בהסכמת הצדדים על סכום קבוע מראש המבוסס על הצלחה. כמובן ששינוי כזה יגרור הפסדי ענק לרשתות התיווך הוותיקות מאחר ואלו אינם יכולים לוותר על מקורות הכנסתם.

למרות האמור, עדיין נראה ביקוש קשיח אך נמוך למתווכים מצד אוכלוסיות מסוימות:

  • מוכרי דירות אמידים שיכולים לשלם דמי תיווך.
  • מוכרי דירות עסוקים מידי למכור את דירתם לבד.
  • מוכרי דירות שמתגוררים במדינות אחרות.
  • ועוד..

לאילו מתווכים יש עתיד במקצוע?

כבר כיום ניתן להבדיל בין המתווכים שישרדו במקצוע זה בעוד שנים רבות ובין אלו שיידרשו לחפש עבודה אחרת. מתווכים מנוסים ומקצועיים שיודעים להעניק את תחושת החום והביטחון ללקוח, ישרדו אף ישרדו את השינויים בענף התיווך. מתווכים אלו ימשיכו ליהנות מהכנסה גבוהה ויציבה גם בעתיד. לעומת זאת, מתווכים אשר פועלים מתוך שאיפה להכנסה בלבד, מתווכים אשר אינם מעניקים שירות לקוחות ויחס חם ואישי ללקוח, מתווכים אשר פועלים בקומבינות ותחבולות, אלו יאבדו את מקור פרנסתם ויפלטו באופן טבעי מהשוק.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

המתווכים הוותיקים שנהנים מעבודתם ומחזיקים במוניטין ארוך שנים שמתבסס על אמון מצד הלקוחות ימשיכו להצליח ולפרוח על אף שמספר העוסקים יצטמצם דרמטית בעשורים הקרובים. ניתן לראות את מקצוע התיווך בדיוק כפי שמסתכלים על כלל המקצועות האחרים בהם הטכנולוגיה צפויה להשפיע על חיינו. כ-20% מאנשי המקצוע ישמרו על עבודתם למרות ואולי על אף חדירת הטכנולוגיה לחיינו אך כל יתר אנשי המקצוע ידרשו לעבור הסבה ולחפש אפיק הכנסה חלופי מאחר והשוק יסנן את המתווכים וישאיר רק את הטובים ביותר שמצדיקים את התשלום המגיע להם.

לסיכום,

זוהי הערכתנו לענף הנדל"ן. אין לראות באמור הכוונה ואו כל ערך אחר. חושבים שאנו צודקים? חושבים שאנו טועים? הגיבו ושתפו אותנו בדעתכם ונשמח להציגם במאמר!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל