שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 14:42
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

עמלת עורך דין: כמה עולה עורך דין בקניית דירה ובמכירת דירה?

עמלת עורך דין - עניבה ותיק עורך דין מקרקעין

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

עמלת עורך דין בעסקאות מקרקעין מושפעת בראש ובראשונה מהעסקה עצמה. כלומר, עורך הדין מקבל עמלה הנגזרת מגובה הקנייה או המכירה של הדירה. בעבר היה נהוג שעמלת עורך דין בקניית דירה או במכירת דירה תעמוד על 0.5%-1.5% מערך העסקה כולה. עם זאת כיום, עמלת עורך דין בעסקאות אלו עומדת על 0.5% בלבד ולעתים קרובות עורכי דין אף מוכנים לקבל אלפי שקלים בודדים כעמלת עורך דין. במאמר זה אנו ננסה להבין איך נקבעת עמלת עורך דין ומה כדאי לכם לעשות בעניין..

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

עמלת עורך דין – שכר טרחה של עורך דין

תפקידו של עורך דין בעסקאות מקרקעין הנו בעל משמעות רבה. עורך הדין בקניית דירה ועורך הדין במכירת דירה אחראים להגן על לקוחותיהם ולמנוע מצבים בהם יש הונאה, נזק או כל עגמת נפש אחרת כתוצאה מקיום העסקה. מעבר לכך, עסקאות מקרקעין חייבות להיות בכתב ומחויבות בליווי עורך דין שאף מדווח לרשויות המס על קיום העסקה ודואג לוודא שהעברת בעלות דירה מתבצעת כשורה ובהתאם להסכמות אליהם הגיעו הצדדים.

הבעיה היא ששוק עורכי הדין מוצף וישנם עורכי דין שפועלים בצורה רשלנית וייקחו עבודות בהם הם אינם בקיאים וכתוצאה מכך נגרם לכם נזק. ולכן כאשר אנו בוחנים את העלות של שירותיו של עורך הדין, עלינו לעשות זאת ביחס לרמת המקצועיות שלו ולרמת ההגנה לה אנו זוכים כתוצאה מפעילותם. כלומר, בפועל מחיר שירותי ליווי בעסקאות מקרקעין ישתנו בהתאם לערכו של העורך דין המבוקש בשוק זה.

מה משפיע על מחיר שירותי עורך דין?

קשה להעריך את ערך השירות של עורך דין ואו לבצע השוואה בין מחירים של שני עורכי דין שונים וזאת כמובן מאחר והם מציעים שירות המבוסס על ידע ומקצועיות וככזה בלתי אפשרי להגיע לכדי החלטה המבוססת רק על כסף. ישנם השפעות שונות על המחיר שתידרשו לשלם עבור שירותי עורך דין בעסקאות קניית דירה או מכירת דירה:

  • התמחות עורך הדיןעורך דין מקרקעין מומלץ המתמחה בעסקאות מסוג אלו.
  • ערך העסקה – ככל שערך העסקה גדול יותר כך העמלה לעורך דין תהיה קטנה יותר.
  • מורכבות העסקה – ככל שמדובר בעסקה מורכבת יותר כך העמלה תהיה גבוהה יותר.

כלומר, אמנם כיום נהוג לשלם רק 0.5% מערך העסקה כעמלת תיווך. אך יש מקרים בהם מורכבות העסקה או רמת מקצועיותו של העורך דין מחייבים תשלום עמלה גבוהה יותר. לעומת זאת, ישנם עסקאות אשר ערכם גבוהה במיוחד אך הן מחייבות עבודה זהה מצד העורך דין ולכן עורך הדין מוכן להתפשר על גובה אחוז העמלה היחסית ביחס לעסקה כולה.

האם רמת המקצועיות של עורך הדין כה חשובה?

אתם רוצים לחסוך כסף ולשלם עמלת עורך דין נמוכה יותר? שוקלים להתפשר ולבקש את שירותיו של עורך דין צעיר וחסר ניסיון? אינכם מבינים מהו ערכו של עורך הדין שבחרתם? בדיוק על כך נענה כעת:

כל אדם עובר בחייו בבית חולים (נקווה מסיבות טובות). בבית החולים יש מחלקות שונות ובכל מחלקה יש רופא בכיר, רופאים מתמחים, אחיות ועוד שלל אנשי שירות מסוגים שונים.. אנו נוטים לבקש תמיד את שירותיו של הרופא הבכיר, זה שמנהל את המחלקה כולה וזאת מאחר ורופאים מתמחים (שחלקם מעולים!) מחזיקים בניסיון קצר יותר ויכולים לטעות יותר. כמו כן, לא נרצה לעבור ניתוח או כל טיפול משמעותי אחר על ידי אנשי צוות שאינם מוסמכים לכך ויכולים לטעות ולגרום לנו נזק משמעותי.

בדיוק כמו בית חולים. כאשר פונים לעורך דין, ננסה לאתר עורך דין המתמחה בתחום הנכון עם דגש על השירות הנדרש לכם (מקרקעין > עסקאות מקרקעין). במידה ויש לנו יכולת אנו נבקש לזכות בשירותיו של העורך דין הבכיר, זה שמחזיק בניסיון ארוך שנים וביכולת זיהוי של מצבים עוד קודם להתהוותם ולהגן עליכם בצורה מיטבית. ברור לכל שהשכר של עורך דין בכיר גבוהה מזה של עורך דין צעיר וחסר ניסיון וזאת מאחר וערך זמנו של עורך דין בכיר פשוט שווה יותר מאחר והביקוש לשירותיו עולים. לפעמים בעסקאות נדל"ן המצב דומה לבית חולים וטעות מידית יכולה להביא לידי השלכות עתידיות שיכאבו נורא בכיס..

דוגמאות לבעיות אפשרויות בעסקאות מקרקעין:
  • דיווח שגוי של שומת מס שבח – תשלום מס גבוהה מידי.
  • רישום מאוחר של הנכס – אי רישום או רישום באיחור משמעותי של הנכס.
  • חוסר התייחסות לפרטים – פספוס פרטים שיפגעו ברוכשים לאחר מכן.
  • ועוד..

האם יש הבדל בעמלת עורך דין בין קניית דירה ומכירת דירה?

כן. הסיבה לכך כמובן נעוצה בעובדה שהצד שמוכר את הדירה הוא זה שנדרש לחבר את חוזה מכר דירה הראשוני. חוזה זה לוקח זמן רב ומחייב התייחסות לפרטי הנכס ולתנאי העסקה וככל שאנו נדרשים ליותר זמן מצד העורך דין כך שכרו צפוי לעלות. לעומת זאת, עורך דין של קונה הדירה לרוב נדרש לעבור על החוזה המוכן, להתנהל מול הקונה ולהציע שינויים קלים בנוסח החוזה או בתכנו – תיקונים אלו אינם אורכים זמן רב ולכן מדובר בהשקעה קצרה יחסית ביחס להכנתו של החוזה בהתאמה אישית.

עמלת עורך דין תשתנה כך:

  • עמלת עורך דין בקניית דירה – 0.5% ומטה (למעט עורכי דין מומחים).
  • עמלת עורך דין במכירת דירה – 0.5-1.5% וזאת למרות שגם כאן יש מתפשרים..

שימו לב. כמו בכל תחום, יש עורכי דין שמתפשרים. אנו אפילו נתקלנו בעורך דין המוכן להכין חוזה מכר בסכום מצחיק של 1,000 ש"ח. עורך דין זה אינו מספק את השירות האמיתי לו אנו נדרשים וזהו ביטחון לכסף ולעסקה. כאשר אתם יוצאים לדרך לעסקת מקרקעין אנו ממליצים לכם לא להתפשר על המחיר של עורך הדין ולשלם מעט יותר אך זאת בתמורה לשירותי עורך דין מלאים אשר מצדיקים את התשלום המשמעותי שעליכם לשלם. במידה ואינכם מכירים עורך דין המתמחה במקרקעין ומומלץ אתם מוזמנים לפנות אלינו ונעזור לכם בבחירת עורך דין במחיר הגיוני אך ברמת מקצועיות גבוהה!

צריכים עורך דין מקרקעין? השאירו פרטים ואנו נעזור לכם לבחור עורך דין מצוין!:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan