תשלום מס רכישה: מתי משלמים מס רכישה, איך משלמים מס רכישה?

נושאים מרכזיים

תשלום מס רכישה - מתי משלמים מס רכישה?

רוכשים דירה? נכס מקרקעין? תשלום מס רכישה הנו אחד השיקולים שיש לקחת בחשבון. מס רכישה נקבע בהתאם למדרגות מס  רכישה שמפרידות בין רוכש דירה יחידה שתשמש למגורים ובין יתר הרוכשים שקונים את הדירה להשקעה. חלק מרוכשי הדירות ייהנו מפטור ממס רכישה, אחרים ישלמו מס רכישה מופחת והמשקיעים, הם ישלמו מס רכישה מלא ויקר במיוחד (8% מגובה ההעסקה נכון לשנת 2017).

תשלום מס רכישה – מדריך

ברכישת דירה יש לשלם מס רכישה למדינה אך הפרטים אודות מס זה מבלבלים רבים וזאת מאחר והם לא ממש מבינים בתחומי מיסוי מקרקעין. במאמר זה ננסה להציג את כל המידע הנחוץ לשלב תשלום מס רכישה.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

רבים שואלים שלושה שאלות מאוד חשובות:

  1. מה גובה מס רכישה?
  2. מתי משלמים מס רכישה?
  3. איך משלמים מס רכישה?

במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלו בצורה מסודרת ונוחה להבנה:

מה גובה מס רכישה?

יש מגוון רחב של עסקאות מקרקעין. כל רוכש של מקרקעין או זכות במקרקעין מחויב בתשלום מס רכישה. מס רכישה נקבע בהתאם לייעוד הנכס ועלות הרכישה. ככל שמדובר בנכס יקר יותר כך הסבירות שיש בידי הרוכש את היכולת לשלם מס גבוהה יותר וככל שמדובר בדירה נוספת שאינה זכות בסיסית למגורים, כך ניתן לגבות ממנו מסים גבוהים יותר:

מדרגות מס רכישה עדכניות ( שנת 2017)

מס רכישה דירה ראשונה (דירה יחידה)
ערך הדירה (רכישה) גובה מס רכישה לשנת 2016-2017
דירה במחיר של עד – 1,623,320 ₪ 0%    מס רכישה
דירה בערך הנע בין 1,623,320 ₪ עד 1,925,460 ₪ 3.5% מס רכישה
דירה בערך הנע בין 1,925,460 ₪ עד 4,957,445 ₪ 5%    מס רכישה
דירה בערך הנע בין 4,957,445 ₪ עד 16,558,250 ₪ 8%    מס רכישה
דירה במחיר הגבוהה מ – 16,558,250 ₪ 10%  מס רכישה
מס רכישה דירה שניה (דירה להשקעה)
 
ערך הדירה (רכישה) גובה מס רכישה לשנת 2016-2017
דירה במחיר של עד – 4,957,445 ₪ 8%    מס רכישה
דירה במחיר הגבוהה מ – 4,957,445 ₪ 10%  מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה?

אז אתם בתהליך לרכישת נכס מקרקעין, מתי על פי חוק אתם אמורים לשלם את מס הרכישה? תשלום מס רכישה נעשה על ידי חישוב פשוט ואו אפילו שימוש במחשבון מס רכישה המופיע באתר רשות המסים. עליכם לשלם את השומה העצמית בתוך פרק זמן שאינו עולה על 60 יום מתאריך החתימה על העסקה. במקרים מסוימים שומת מנהל מס מקרקעין גבוהה מזו של השומה העצמית ובמקרים אלו יהיה על החייב לשלם את יתרת הסכום (ההפרש) בתוך 30 יום מקבלת ההודעה מהמנהל.

אבל מאיזה שלב עסקה נחשבת כמחויבת במס רכישה?

לפי סעיף 51 לחוק המקרקעין תשלום מס רכישה בעסקאות בהם מועברות זכויות במקרקעין יקבע בהתאם לקיומם של התנאים הבאים:

  • החייב במס רכישה קיבל חזקה / בעלות על המקרקעין שבעניין.
  • החייב במס רכישה כבר שילם למעלה מ-50% מערך העסקה.
  • החייב במס רכישה (או עורך דינו) קיבל ייפוי כוח לרישום זכויותיו במקרקעין.

כלומר, כדי שעסקה תיחשב כמחויבת בתשלום מס רכישה, העסקה חייבת להיות בשלבים מספיק מתקדמים שיכולים להעיד על כך שהעסקה תבוא על סיומה. (במקרים בהם שולם מס רכישה אך העסקה בוטלה ניתן לדרוש החזר מס רכישה כמופיע בחוק). אם בכל זאת חסר אחד מהתנאים הללו יש לדווח על כך למנהל מס מקרקעין בתוך פרק זמן של שבועיים כאשר במידה ולא מדווחים על כך בזמן הרי שיקבע קנס פיגורים. כאשר מסיבות כלשהן תשלום מס שבח נדחה יהיה על החייב לשלם את חובו יחד עם ריבית והצמדה.

מה קורה בפועל?

בפועל ברוב מוחלט של עסקאות המקרקעין יש ליווי של עורכי דין למקרקעין שמטפלים בעבור הלקוח בכל התהליך של הדיווח לרשויות על קיום העסקה, לרוב יועבר סכום ראשוני שבאמצעותו נרשמת לטובת רוכש הנכס הערת אזהרה שתופיע לאחר מכן בפלט נסח טאבו שמאשרר את ההגנה על הרוכש ובהתאם לזאת ידווח לרשות המסים על העסקה ובמידה ויש חובת תשלום מס רכישה, המס ישולם בשלב זה כדי שרשם המקרקעין יעביר את הזכויות המלאות לטובת הרוכש.

תשלום מס רכישה אם כך נעשה כחלק מתהליך רכישת הדירה / נכס מקרקעין שבעניין וזאת תוך שעורך הדין מדווח לרשויות ומיידע אתכם מתי עליכם לשלם את המס ואיך לעשות זאת:

איך משלמים מס רכישה?

עליכם לשלם מס רכישה? אחריות תשלום מס רכישה נופלת עליכם וכדי לשלם את הכסף שבעניין ביכולתכם לבחור מבין 2 אפשרויות:

  1. תשלום מס רכישה מול אגף הגביה במשרד מנהל מס מקרקעין באזור מגוריכם. לחץ כאן
  2. תשלום מס רכישה דרך פורטל התשלומים הממשלתי (מוגבל ל-15,000 ש"ח). לחץ כאן

במידה ושילמתם באופן פיזי באחת מ-10 סניפי הגבייה של רשות המסים הרי שתקבלו במקום אישור על כך ששילמתם את חובכם. במידה ובחרתם לשלם בעזרת האינטרנט דרך פורטל התשלומים הממשלתי הרי שתקבלו אישור מקוון לתשלום המס בדוא"ל ורק לאחר מספר ימים ישלח לביתכם (לכתובת המופיעה במרשמי מיסוי מקרקעין) אישור תשלום מס רכישה שיהווה עבורכם כאסמכתא תקינה לתשלומי המס כחוק.

כאשר מאחרים בתשלומים ואו דוחים אותם מסיבות כלשהן יש להוסיף על גובה המס הרכישה גם הפרשי ריבית והצמדה ולעתים גם קנסות על איחורים בהתאמה עד ליום תשלום מס רכישה בפועל אך כאשר מדובר באירוע חריג או אי הבנה ניתן לבקש ממנהל מס מקרקעין לפטור אתכם מתוספות אלו וייתכן ואף תקבלו אישור לכך.

צריכים ליווי עורך דין לעסקת נדל"ן? השאירו פרטים:


רשימת סניפי אגף הגבייה במשרד מנהל מס מקרקעין: