תכנן ובנה: כל המידע אודות רפורמת תכנן ובנה לבניית שכונות חדשות!

נושאים מרכזיים

תכנן ובנה - רפורמת תכנן ובנה - עבודות בניה

תכנן ובנה הנה שיטה חדשה לבניה בישראל. במסגרת רפורמת "תכנן ובנה" מוקמות קומפלקסים ושכונות שלמות כמקשה אחת על ידי שותפויות בין חברות בניה ישראליות וחברות בניה זרות שזכו במכרזים לעבודה בישראל. מטרת רפורמת תכנן ובנה פשוטה מאוד – לזרז את התהליך להגדלת מספר הדירות המוצעות למכירה ככל הניתן.

תכנן ובנה – שיטת בניה חדשה

רפורמת תכנן ובנה מתוכננת ומקודמת על ידי משרד הבינוי והשיכון בראשותו של שר השיכון יואב גלנט. במסגרת הרפורמה, המשרד מרכז סמכויות תכנון וביצוע בידיהם של חברות רב לאומיות וישראליות הפועלות במשותף בכדי להקים מתחמי מגורים (1,000 דירות לפחות!) בערים חדשות כדוגמת העיר חריש וכמובן גם בערים מבוססות בפריפריה ובמרכז הארץ.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

מטרות תכנית "תכנן ובנה":

 • הגדלה מהירה של היצע הדירות למכירה בשוק למגורים.
 • ביטול הצורך בביורוקרטיה מסורבלת בכל שלב ושלב.
 • קיצור זמן ההמתנה לאכלוס מתחמי בניה ושכונות חדשות.
 • הטמעת שיטות בניה חדשות ומודרניות בענף הישראלי.
 • ועוד…

מה הסדר בביצוע פרויקט של "תכנן ובנה":

במשרד השיכון רוצים ללמוד משיטות הבניה של הסינים. הסינים נדרשים להתמודד עם צרכי בניה ייחודיים ולכן נדרשים לבנות הרבה ובזמן מועט ככל הניתן. כך לדוגמה, פרויקטים בסין אורכים בין שנתיים לשלוש שנים ובארצות הברית כשלוש שנים בלבד.

פרויקטים של "תכנן ובנה" יכללו בין היתר את השלבים הבאים:

 1. תכנון הפרויקט על ידי החברות שזכו במכרז.
 2. פיתוח תשתיות מלאות על ידי החברות שזכו במכרז.
 3. בניית הבניינים על ידי החברות שזכו במכרז.
 4. שיווק הדירות על ידי החברות שזכו במכרז.

כלומר, החברות היזמיות יקבלו מידי המדינה חלקות קרקע בלבד כאשר מלאכת התכנון, קביעת גודלם של הדירות, תכנון תשתיות ומבני ציבור לצד גנים – כולם יוטלו על כתפיהם של היזמים. המשמעות היא שאמנם לחברות הזוכות במכרז יש הרבה "כאב ראש" בטיפול בנושאים כדוגמת פיתוח תשתיות שלרוב נעשה על ידי הרשות המקומית אך בתמורה לא צפויות להיות הפרעות בכל יתר שלבי הבניה כך שניתן יהיה להתקדם ללא מעצורים ביורוקרטיים ומעצורי תשתית נוספים בדרך..

איפה ומתי נראה פרויקט ראשון של "תכנן ובנה":

הפרויקט הראשון של תכנן ובנה צפוי לצאת לדרך בעיר החדשה חריש, חריש ממוקמת על תוואי כביש 6 בסמוך למחלף עירון וצפויה בעתיד לקבל כביש גישה לנסיעה מהירה צפונה ודרומה על גבי הכביש המהיר. העיר חריש החלה להתאכלס בסוף שנת 2016 וצפויה לעבור פיתוח ואכלוס מהיר בשנים הקרובות. כחלק מהרצון להרחיב את העיר ומאחר ויש בה קרקעות שעדיין לא עברו פיתוח היא המתאימה ביותר ליישום הראשוני של פרויקט תכנן ובנה:

במסגרת פרויקט זה, היזמים שיבחרו יידרשו לבנות שכונה שלמה בת 1,200 יחידות דיור וזאת תוך התחייבות היזמים שמיד בהשלמת בניית הדירות, השכונה תהיה מוכנה לאכלוס וקליטת הרוכשים. נכון להיום אין עדיין תאריך בו נראה את הפרויקט הראשון יוצא לדרך אך אנו יודעים את הפרטים הבאים:

 • הזוכים במכרז יהיו חברה ישראלית וחברה זרה בשותפות 50/50.
 • פורסם קול קורא לחברות בניה בינלאומיות לבניה בישראל.
 • שיטת הבניה תהיה חדשנית ומתועשת (חלקים חלקים ממפעל).
 • יעשה שימוש בתבניות בניין לבניית שלדי הבניינים הרבים והדומים.

מבין 50 חברות זרות שהגישו מועמדות לבניה בישראל זכו 6 החברות הבאות:

 1. Beijing Construction Engineering Group Co. Ltd
  חברה סינית, בבעלות ממשלת סין, מחזיקה עשרות אלפי עובדים.
 2. Jiangsu Shuntong Construction Group Co. Ltd
  חברה סינית, מחזיקה אלפי עובדים, ניסיון ברבי קומות, מחזור של מיליארד וחצי דולר.
 3. Everbright International Construction Engeeniring Corporatio
  חברה סינית, ניסיון בבניה במדינות זרות, מחזור של מיליארד דולר.
 4. JiangSu NanTong No. 2 Construction Engineering (Group) Co. Ltd
  חברה סינית, מחזיקה אלפי מהנדסים ועובדים, מחזור של מיליארדי דולרים.
 5. Longxin Construction Group Co Ltd
  חברה סינית, מעסיקה אלפי עובדים, מחזור של מיליארדי דולרים.
 6. Mota Engil Engenharie E Construction, S.A
  חברה מפורטוגל, מעסיקה אלפי עובדים.

חברות אלו זכאיות לבנות בישראל בחמשת השנים הקרובות. חברות אלו צפויות לייבא ארצה עד 1,000 פועלים ועליהם לבנות לא פחות מ-100,000 מ"ר בניה למגורים כבר בשנה הראשונה לפעולתם ולאחר מכן מידי שנה עוד 150,000 מ"ר.

שיטות הבניה של פרויקטים במסגרת "תכנן ובנה":

בישראל בונים בשיטות די מיושנות. כל יזם וקבלן בניה פועל על פרויקט אחד או פרויקטים בודדים בכל זמן נתון. המשמעות היא שהיצע הדירות אינו גדל ושיטות הבניה אינם מתקדמות וזאת למרות שיש התקדמות משמעותית בטכנולוגיות בניה ובדרכים בהם ניתן להכין את התשתית לבניה.

בפרויקטים של תכנן ובנה נוצרת כדאיות גבוהה יותר לשותפויות הזוכות לבנות תכנון נוח וחסכוני ככל האפשר לסך הדירות בפרויקט. כך לדוגמה אנו נראה דברים חדשים כדוגמת:

 • הכנת תבנית ליציקת שלב בניין לכלל הבניינים בפרויקט.
 • בניה טרומית:
  • הכנת חלקים רבים במפעל והבאתם לאתר הבניה מוכנים.
  • הרכבת חלקים מוכנים במהירות גבוהה במיוחד.
  • בניה טרומית - בניה בחלקים - תכנן ובנה

צריך להבין, כאשר קבלן מבצע מקבל משימה לבנות יותר מ-1,000 יחידות דיור מבלי הנחיות נוספות, מבחינתו הוא יתכנן בניינים שנראים זהים זה לזה ברמת הקונסטרוקציה וזאת כדי להוזיל עלויות תכנון ובניה. בעזרת שכפול תכנית בניה אחת על פני עשרות בניינים, חוסכים בעלויות ונהנים מיכולת תכנון חלקי הבניה במפעל מרוחק שיכין מגוון רחב של חלקים שיותקנו במקום ויחסכו זמן וכוח אדם.

כדי להתגבר על החיסרון של נראות אחידה במבנים, היזמים ישקיעו מאמצעים בשיפור חזית הבניינים והוספת מרכיבי עיצוב שיהפכו כל בניין לכזה הנראה אחר וייחודי על אף שבפועל מדובר במבנים זהים ובעלי מרכיבי בניה וגימור שווים באיכותם ובעלותם.

פיתוח הסביבה של פרויקטים במסגרת "תכנן ובנה":

כיום, תכנון שכונה חדשה מחייב עבודת מטה רחבה מצד הרשות המקומית שבאחריותה להכין את הסביבה ואת התשתיות לקראת השלמת פרויקטים עבור הדיירים בפרויקט. לשם כך, על בעלי הקרקע היזמים לשלם היטל פיתוח לרשות המקומית והם בתורם מגלגלים עלות זו לרוכשי הדירות..

בפרויקטים של תכנן ובנה כל תהליך הפיתוח ובניית התשתיות חלה על שותפות היזמים הזוכים והמשמעות היא, שעליהם האחריות להשקיע ולהכין את מלוא התשתיות לפני אכלוס יחידות הדיור בפועל. פיתוח התשתיות כולל:

 • פיתוח כבישים, חניות, מדרכות בעבור התושבים.
 • פיתוח תשתיות ביוב, מים, חשמל, תאורה ועוד בעבור התושבים.
 • הקמת מוסדות חינוך וציבור בעבור התושבים.
 • הקמת פארקים וגני ילדים בעבור התושבים.
 • ועוד..

ברגע שגוף אחד אמון על כלל הפרויקט, ביכולתו לתאם עבודות רחבות בו זמנית. כך לדוגמה, יש מפת דרכים מסודרת מראש לבואם של אנשי מקצוע שונים שמתאומים זה עם זה כדי לחסוך בעלויות ובמורכבויות של דברים לא מעטים. יתרה מזאת, ברגע שהאחריות יוצאת מאחריותה של הרשות המקומית הדברים זזים מהר יותר ובמחירים נמוכים ביותר.

לסיכום, 

קיצור תהליך בניה מפרק זמן של 15 שנה לפרק זמן של עד 3 שנים בהחלט מוזיל עלויות. בנוסף, עלויות הבניה צונחות ועמם המחירים ולכן מדובר בשיטת בניה טובה ונכונה לשעת משבר דיור בישראל. אנו ממליצים לעקוב אחר פרויקטים אלו בכדי לבדוק אפשרות רכישה מוזלת של דירות כבר בשנים הקרובות…

להתייעצות עם יועץ נדל"ן לגבי קניית דירה השאירו פרטים: