תכנון מס שבח: איך מבצעים תכנון מס שבח ואו תיקון שומה מס שבח?

נושאים מרכזיים

תכנון מס שבח - תיקון שומה מס שבח

תכנון מס שבח יכול לחסוך לכם לא מעט כסף. תשלום מס שבח מבוצע על ידי שומה עצמית שמבצע החייב. לעתים רבות החייב מחשב את מס השבח בצורה שאינה נכונה ובפועל משלם יותר מידי כסף בעוד על ידי תכנון מס שבח מסודר היה ניתן לשלם הרבה פחות. במאמר זה ננסה להבין איך מבצעים תכנון מס שבח ולא פחות חשוב מכך מה עושים כאשר מתגלה הטעות ורוצים לקבל החזר מס שבח על ידי הגשת טופס תיקון שומה מס שבח למינהל המקרקעין.

תכנון מס שבח

מס שבח הנו מס שיש לשלם על השבחת נכס מקרקעין. כאשר מבצעים שומה עצמית לצורך תשלום מס שבח עלינו לחשב את ערך המכירה ולהפחית ממנה את ערך הקניה בכדי לדעת מה גובה ההשבחה בפועל. ההשבחה המחויבת במס שבח. אך במקרים רבים שוכחים לחשב הוצאות נוספות כדוגמת נותני שירותים, עבודות תחזוקה, אנשי מקצוע שמלווים את העסקה לרכישת הנכס ומכירתה ובעצם גובה ההשבחה הנקי שמחויב במס נמוך משמעותית מהחישוב המהיר והממוצע. יתרה מכך, פעמים רבות הנכס נרכש לפני שנים רבות ובעצם יש צורך לחשב את גובה מס שבח בהתאם למדרגות המס ובהתאם לתקופות הבעלות בנכס בהתאם לחובה דאז (נמוך יותר מ-25% כמחויב כיום).

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

תיקון שומה מס שבח

תיקון שומת מס שבח הנה דומה מאוד במאפייניה לתכנון מס שבח. רק שבשונה מתכנון מס שבח שנעשה עוד קודם לתשלום השומה, תיקון שומה מס שבח נעשה לאחריה והיא כמובן קצובה בזמן. כדי לתקן שומת מס שבח ולקבל כסף חזרה יש לבקש את שירותיהם של עורכי דין המתמחים במיסוי מקרקעין שיעניקו לכם את הלווי הנדרש בכדי להוכיח את זכאותכם לכספכם חזרה.

איך מבצעים תכנון מס שבח ואו תיקון שומה מס שבח?

בין אם אתם עומדים בפני חובת תשלום מס שבח, בין אם כבר שילמתם מס שבח, מאמר זה יכול לסייע לכם רבות להבין היכן אתם עומדים ואיך להתקדם הלאה בכדי לחסוך כסף. אנו ממליצים בראש ובראשונה להצטייד בעורך דין טוב שמתמחה במקרקעין עם דגש על מיסוי מקרקעין.

מדריך לתכנון מס שבח /מדריך תיקון שומה מס שבח

לאחר שבחרתם עורך דין טוב שילווה אתכם לעסקת המקרקעין ואו לקבלת החזר המס עליכם לבחון יחד עם העורך דין מגוון פרמטרים שמשפיעים על חובת המס שלכם. במקרים רבים יתגלה שאתם זכאים לפטור ממס שבח ואו לחלופין זכאים לתשלום מס שבח מופחת וזאת ניתן לדעת רק כאשר בוחנים את הפרטים לעומקם:

 • טיב המכירה – מכירת דירת מגורים יחידה או דירה להשקעה.
 • ערך ההשבחה – גובה עליית ערך הדירה עם השנים שעברו.
 • שנת רכישת הדירה – קריטי לדעת מה השנה בה הדירה נרכשה.
 • שנת מכירת הדירה – קריטי לדעת מה השנה בה הדירה נמכרה.
 • הוצאות על הדירה – חשוב לרשום כל הוצאה ועלות על דירה זו עם השנים.
 • עסקאות מיוחדות – ישנם מקרים שהעסקה זוכה להטבת פטור ממס שבח.

תכנון מס שבח הנו תהליך בו אנו בוחנים באילו קונסטלציות ניתן יהיה לחסוך כסף על שומה מס שבח שעלינו לשלם. כך לדוגמא, במידה וקיבלנו דירה בירושה או דירה במתנה ייתכן מאוד שאנו זכאים לפטור או פטור חלקי במס שבח וזאת במידה ומוריש הדירה או נותן המתנה היה זכאי לפטור ממס שבח. כמו כן, במקרים רבים על אנשים מחזיקים דירה במשך שנים רבות ובמהלך השנים חובת המס השתנתה בהתאם למדרגות מס שבח שונות ומכך שחובת המס תחושב בצורה שונה ובהתאמה להשבחה בכל שנה ושנה ולא בהתאם לחובת המס העדכנית שצפויה להיות גבוהה הרבה יותר.

במידה ואכן אתם נופלים תחת אחת ההגדרות שמזכות אתכם בהקלות במס שבח ואו שילמתם כבר שומה מס שבח אך אתם רוצים החזר עליכם לפעול כך:

תכנון מס שבח:

עליכם להציג את נתוני העסקה ואת מועד קבלת או קניית דירה לצד הוצאות שעליהם שילמתם כדי להשביח את הדירה, כדי לנהל את הדירה, לצורך עסקת רכישה או מכירת הדירה וכן הלאה.. ככל שתצליחו להוכיח שאכן הוצאתם סכומי כסף משמעותיים כדי להביא לידי השבחת הנכס עם השנים הרי שתוכלו להזדכות על כסף זה ולהפחית בגובה מס שבח על נכס זה.

עורך הדין שבחרתם לייצג אתכם ינסה לרכז את מלוא האישורים והקבלות ויחשב את כולן כהוצאות לשם הפחתת שומת המס. שומת המס תוגש למינהל מס מקרקעין ובמידה ואכן יש אישורים / הוכחות להוצאות רלוונטיות חייב המס יזכה להפחתה בחובת המס שבח המוטלת עליו.

תיקון שומה מס שבח:

כאשר שילמתם שומה מס שבח ולא עברו יותר מארבע שנים ממועד התשלום למנהל מס מקרקעין הרי שניתן יהיה לתקן שומה במידה ומתגלים אחד מהפרמטרים הבאים:

 • התגלו עובדות או הוצאות חדשות שאינם בידי המנבל ומשנים את דרישת המס.
 • כאשר המוכר מסר הצהרה לא נכונה כתוצאה מחוסר ידע.
 • כאשר התגלה טעות בשומה.
איך מבקשים תיקון שומה במס שבח?

יש להגיש את הבקשה על גבי טופס 7085 (תיקון שומה) להורדה כאן ולמלא את הפרטים הבאים:

 • פרטי מבקש תיקון שומה.
 • פרטי השומה שבעניין.
 • סכום המס לשומה זו לפי שומת מנהל.
 • סכום המס לשומה זו לפי בקשת התיקון.
 • סכום המס לשומה שאינו נתון במחלוקת (מוסכם)
 • צירוף נימוקים עם אסמכתאות לדרישה לתיקון השומה.

יש לשמור על העתק הטופס כאשר המקור יוגש למשרד האזורי שאחראי לטפל בבקשה.

כאשר עוד לא שולם שומה מס שבח הרי שיש לשלם את הסכום שאינו נתון במחלוקת וזאת מאחר וכל איחור בתשלום מחייב בריבית והצמדה. במידה ורוצים לקבל החזר מס שבח התהליך ארוך מעט יותר ויש לחכות לאישורים הרלוונטיים ולבדיקות שמאמתות את הנתונים קודם לקבלת הכסף חזרה.

רוצים לבצע תכנון מס שבח? רוצים לבדוק האם אתם יכולים לבצע תיקון שומה מס שבח? השאירו פרטים: