תהליך רכישת דירה: לקנות דירה לפי תרשים זרימה מסודר של הפעולות!

נושאים מרכזיים

תהליך רכישת דירה - סלון דירה

תהליך רכישת דירה אינו ברור לרבים. יש כל כך הרבה דברים לעשות ולברר לפני שרוכשים דירה שהדברים מתבלגנים והופכים למורכבים הרבה יותר. במאמר זה אנו ננסה לצייר את תהליך רכישת דירה לפי סדר הפעולות הנורמטיבי כך שתוכלו לפעול לפי השלבים בהתאם לתרשים זרימה נוח להבנה. כדי לפשט את התהליך אנו ננסה להסביר ולפרט על כל שלב ושלב עד לקבלת המפתחות לדירה.

עסקאות מקרקעין שונות זו מזו. יש שלבים שונים שיש לעבור כדי להשלים את הרכישה בפועל. כך לדוגמה, במקרים רבים אנו נעזרים במימון חיצוני, באנשי מקצוע שונים ועוד. לעומת זאת במקרים מסוימים הרכישה מתבצעת במהירות רבה יותר וזאת כאשר אנו יודעים בדיוק מה אנו מחפשים ואכן יש לנו את היכולת לעמוד בהוצאה בכוחות עצמנו.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

תהליך רכישת דירה

כדי להתחיל את התהליך לרכישת הדירה עלינו להכיר את עצמנו ואת הצרכים שלנו כנדרש. ככל שנכיר את היכולות, הצרכים, הרצונות שלנו טוב יותר, כך התהליך יהפוך לפשוט הרבה יותר וזאת מאחר והמטרה תהיה ברורה לעיננו לאורך התהליך כולו. תהליך קניית דירה אינו קצר בהכרח ולכן יש לעבור את השלבים אט אט עד להשגת המטרה הראויה עבורנו:

תהליך רכישת דירה - תרשים זרימה
תהליך רכישת דירה – תרשים זרימה

תהליך רכישת דירה בשלבים

1. בירור ההון העצמי:

השלב הראשון והחשוב ביותר הנו ההסתכלות פנימה. בשלב זה עלינו לבחון את עצמנו ואת יכולתנו הכלכלית לעמוד בהוצאות כה משמעותיות. המשמעות של הדברים היא לבחון מה גובה ההכנסות וההוצאות שלנו לצד חישוב גובה החסכונות שמשמשים אותנו כבסיס לרכישת הדירה. ככל שהנתונים טובים יותר כך תהליך רכישת דירה קל יותר בהמשך.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: רכישת דירה בהון הקיים | רכישת דירה בעזרת משכנתא.

2. נטילת הלוואת משכנתא:

במידה ונדרש לנו מימון לדירה. הרי שזהו השלב בו נברר כמה בדיוק ביכולתנו לקבל וזאת כדי שנוכל לקבל את ההחלטות הנוספות בהמשך הדרך. לעתים רבות נבחר הלוואת משכנתא על סכום נמוך מהסכום המקסימלי שהבנק מוכן להציע לנו מתוך חישובים אישיים אך כמובן שתמיד נרצה לדעת אילו סוגי דירות נמצאים בטווח התקציב שלנו ואילו מהם פשוט לא. שיקולי המשכנתא יתבססו לא אחת על גובה ההחזר הצפוי מידי חודש וניתן לברר זאת בהתאם למגוון תמהילי משכנתא אפשריים.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: משכנתא בעזרת יועצי המשכנתאות בבנק | משכנתא בעזרת יועצי משכנתאות פרטיים.

3. בחירת דירה לרכישה:

לאחר שאתם יודעים כמה כסף יש לכם, לאחר שאתם יודעים מה צפוי להיות גובה ההחזר החודשי, ביכולתכם לצאת לדרך ולחפש דירה. מצד אחד אפשר לרכוש דירה חדשה ויקרה הישר מקבלן. מצד שני ניתן לרכוש דירה ישנה מיד שניה אך במחיר נוח בהרבה. קבלת ההחלטות תתבסס על יכולתכם הכלכלית שהתבררה בשלבים קודמים וכן בעדיפות האישית שלכם לטיב הדירה ורמת הגימור שבה.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: דירה חדשה מקבלן | דירה יד שניה | דירה קטנה | דירה גדולה.

4. קניית דירה יד שניה:

במידה ואתם החלטתם לקנות דירה מיד שניה אתם חוסכים כסף אך עליכם להיעזר לרוב במתווך דירות, בשמאי מקרקעין או בחברות בדק בית בכדי לבדוק את תקינות הדירה והאם הסכום המבוקש אכן הגיוני ומתאים לכיסכם. קניית דירה מיד שניה אינה דומה לדירה חדשה מקבלן וזאת מאחר ולא ניתן לראות את הפגמים הנסתרים מעין שמתחבאים וקיימים בכל דירה ודירה.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: דירה משפוצת | דירה ממוצעת | דירה מוזנחת שמחייבת שיפוץ.

5. מיקוח על מחיר הדירה:

לאחר שמצאתם את הדירה המתאימה לכם ביכולתכם להתמקח ולנסות להוריד את המחיר לרף המינימלי. בדירה מיד שניה עליכם ללחוץ על פגמים, מחיר גבוהה ועוד שלל נושאים שיכולים לגרום למחיר הדירה לרדת בסופו של דבר. בדירה חדשה מקבלן עליכם לדרוש כמה שיותר הטבות ושינויים עוד קודם לחתימה על הסכם מכר דירה מאחר ולאחריה כל שינוי יעלה לא מעט כסף.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: תוספות לדירה | שינויים בדירה | הפחתה בעלות על הדירה.

6. חתימה מול עו"ד מקרקעין:

תפקידו של עורך דין המייצג אתכם בעסקת מקרקעין לדאוג לביטחונכם ולשביעות רצונכם. המשמעות היא שעליכם להיעזר בשירותי עורך דין מומלץ אך לא זה של הקבלן ואו מוכר הדירה. עורך הדין יטפל בכל הניירת, בהעברת הבעלות בפועל מול הרשויות וכמובן גם יוציא לכם בסוף התהליך נסח טאבו עדכני שבו ניתן לראות שהעסקה הושלמה בהצלחה וכעת מופיע כך ברשם המקרקעין.

כעת בחרו מבין האפשרויות הבאות: מועדי התשלום | מועדי הרישום והעברת הבעלות.

7. תשלום על הדירה:

לאחר שהצדדים הסכימו על התנאים להסכם, חתמו על החוזה וכולם מרוצים, יש לשלם את התשלומים על הדירה בהתאם להסגמות אליהם הגיעו הצדדים בשלב קודם לכן. כלומר, בדירה מקבלן, ישולמו התשלומים בהתאם לקצב הבניה בפועל. בדירה מיד שניה ישולם מקדמה למוכרי הדירה ורק לאחר רישום הערת אזהרה ישולמו חלקים נוספים של התשלום כאשר במסירת המפתחות יועבר יתרת התשלום למוכרי הדירה.

אמנם יש שלבים נוספים בין לבין שבהחלט ניתן לקחת בחשבון אך כדי להבין את הסדר הכללי שלבים אילו יספיקו. לא מוצאים ידיים ורגליים? רוצים ליווי מקצועי לאורך תהליך רכישת הדירה? השאירו פרטים ונשוב אליכם: