fbpx
ראשי / עסקאות נדלן / קניית דירה / משכנתא / שכירות או משכנתא: לקנות דירה או לשכור דירה, מה עדיף? – חישוב משכנתא

שכירות או משכנתא: לקנות דירה או לשכור דירה, מה עדיף? – חישוב משכנתא

    adimage

שכירות או משכנתא? – זו שאלה שרבים שואלים את עצמם. מאחר ואנו נדרש להוצאה קבועה מידי חודש לשארית חיינו בעבור קורת גג, הרי שמדובר בשאלה לגיטימית וחשובה מאין כמותה. מדובר בשאלה שצפויה להשפיע דרמטית על עתידנו ובמאמר זה אנו ננסה להבין האם לקנות דירה או לשכור דירה? מה עדיף, הוצאות על שכירות או משכנתא?

שכירות או משכנתא

ישנם מדינות בהם אין לתושבים צורך במגורים בדירה משלהם. ישראל אינה אחת ממדינות אלו. במדינה הקטנה והמיוחדת שלנו כולם מבקשים לרכוש לעצמם דירה משלהם ומעדיפים לקחת משכנתא על פני דמי שכירות ויש לכך סיבות פסיכולוגיות וכלכליות רבות. כאשר אנו נשאים ומרחיבים את המשפחה, עלינו לשאול את עצמנו האם אנו רוצים להמשיך לשלם שכירות או שאולי נעדיף להשתעבד לבנק וביום מן הימים להחזיק דירה משל עצמנו?

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

ישנם יתרונות וחסרונות רבים בשכירות של דירה, וישנם יתרונות וחסרונות רבים ברכישת דירה, מאפיינים אלו ישתנו מאדם לאדם בהתאם לגיל, למעמד וכמובן ליכולת הכלכלית הקיימת בעת קבלת החלטה על בסיס השיקולים שעליהם נפרט בהמשך מאמר זה. ככלל מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות נדל"ן שיוכל לבחון את מצבכם בצורה מיטבית ולהכווין אתכם לאפשרות הטובה ביותר עבורכם.

לקנות דירה או לשכור דירה, מה עדיף?

כאשר בוחנים את האפשרות לרכישת דירה עלינו להתייחס לפרמטרים הבאים:

 • צרכים אישיים – האם יש לכם צורך אישי בנכס בבעלותכם?
 • הון עצמי למשכנתא – האם יש לכם את ההון הנדרש לקבלת משכנתא?
 • זמן – האם אתם לחוצים בזמן, האם יש משמעות פיננסית לזמן בשכירות?
 • מיקום – האם אתם בתזוזה תמיד או ממוקמים במיקום מרכזי באופן קבוע?

ישנם מקרים רבים בהם אין באמת צורך בכניסה להרפתקה של קניית דירה. רווק צעיר המתגורר בגפו או זוג צעיר ללא ילדים לא בהכרח נדרשים לרכוש דירה כאשר אין בידם את מלוא הנתונים על עתידם וכמובן אינם בהכרח בעלי יציבות הנדרשת לשם קבלת החלטות שיכבלו אותם למיקום מסוים ולחובות גבוהים במיוחד. לעומת זאת, זוגות עם ילדים ומשפחות צעירות שמתכננות להתרחב בעתיד, משפחות אשר שני בני הזוג מקובעים לסביבה מסוימת ולמקום עבודה קבוע ויציב בהחלט יכולים להרגיש את הצורך ברכישת דירה משלהם וזאת על פני שכירות ארוכת שנים שמייצרת בעיות לא קטנות מידי כמה שנים..

בכדי לבחון את הנושא לעומק, עלינו להכיר את היתרונות לצד החסרונות שבשכירות ובמשכנתא:

יתרונות וחסרונות בשכירות דירה:

יתרונות בשכירות דירה:
 • אפשרות ניוד ותנועה בין שכונות וערים ואף מדינות.
 • אין התחייבות ארוכת טווח המגבילה את השוכרים.
 • ניתן לעבור דירה עם התרחבות המשפחה בקלות.

אין ספק שיש יתרונות רבים נוספים בבחירה בשכירות דירה על פני נטילת משכנתא מפחיד ומחייבת. יתרונות אלו ברובם באים לידי ביטוי מרבי כאשר אנו צעירים ועדיין לא סגורים על קריירה ואורח חיים ובעצם מאפשרים לנו לגלות את עצמנו בקצב המתאים עבורנו ולכך יש משמעות גדולה בעבור זוגות ורווקים רבים.

חסרונות בשכירות דירה:
 • מוגבלות בשינויים ובהתאמה של הדירה לצרכים של השוכר.
 • חוסר יציבות במיקום המגורים שמשפיע על החיים של השוכר.
 • הרגשה לא נעימה של בעל בית שלעתים אינו סימפתי ונעים.

החסרונות בבחירה בשכירות דירה מוכרים לכמעט כל אדם בישראל. משכירים אינם תמיד האנשים הנחמדים ביותר וכמובן גובה דמי השכירות מתעדכנים כל הזמן כלפי מעלה ובעצם מדובר באורח חיים מורכב ומעייף אשר גורם לרבים לתחושת ייאוש קלה. חסרונות אלו הופכים לקשים יותר ככל שמדובר בזוג או במשפחה מבוססת אשר כבר מחוברת לסביבה ונאלצת פעם אחר פעם לנדוד בין דירות בהתאם לרצונות בעלי הבית ולא לפי הצורך והרצון האישי שלהם.

יתרונות וחסרונות במשכנתא לדירה:

יתרונות במשכנתא:
 • משכנתא מאפשרת לנו לרכוש דירה עם כסף שאין לנו.
 • החזרי משכנתא לעתים יהיו נמוכים יותר מגובה דמי השכירות.
 • משכנתא מאפשרת לנו לרכוש דירה וליהנות מיציבות וקביעות בחיים.

כמובן שאלו רק מעט מן היתרונות שבלקיחת משכנתא וברכישת דירה. קניית דירה הנה מצרך חשוב בהיבט הכלכלי ובהיבט הנפשי. מדובר בהשקעה אשר ממנה אנו נהנה בעוד כמה עשורים כאשר הכנסתנו תתכווץ ואנו נצא לפנסיה אך כבר לא נידרש לשלם החזרי משכנתא או דמי שכירות מידי חודש ובעצם על ידי משכנתא זו אנו מסייעים לעצמנו בעתיד להתקיים בכבוד. מעבר לכך, גם בטווח המידי אנו נהנים מיציבות גבוהה יותר וכך ביכולתנו להשקיע יותר בעבודה ובחיים האישיים ולהתפתח בצורה בריאה וטובה כאשר אנו מזכים את הילדים ואת עצמנו בסיכויים טובים יותר להצליח בחיים.

חסרונות במשכנתא:
 • נטילת משכנתא כרוכה בסיכון מסוים מאחר ועליכם לשלם בכל חודש בזמן.
 • נטילת משכנתא מחייבת התחייבות מרתיעה במעט מצדכם להחזר החוב.
 • קניית דירה מחברת אתכם למיקום מסוים ומונעת התניידות חופשית.

משכנתא מפחידה רבים! כן, רבים לא מעוניינים להיכנס להלוואה ארוכת טווח אשר תשפיע על חייהם בעשורים הקרובים גם במידה ומדובר בהחזר בגובה דמי שכירות בלבד. מדובר במהלך אשר מחייב רצינות רבה ועזרה מקצועית לרוב וזאת בכדי שניתן יהיה לקחת הלוואת משכנתא תוך הבנת המשמעויות שבדבר ולכך שאתם כעת מקובעים ומחויבים לשלם את החזרי ההלוואה כל חודש בזמן וזאת כדי שתוכלו להמשיך ולהחזיק בנכס שרכשתם. במידה ואתם צעירים אולי עדיף שתמנעו מהתחייבות מסוג זה. לעומת זאת. במידה ואתם התבססתם ומחזיקים במשפחה ועבודה קבועה ובטוחה, הרי שאין מניעה להתחייב ברמה סבירה לגבי העתיד והרי שכדאי לכם להתגבר על הפחד ולקחת משכנתא כמו כולם..

שכירות או משכנתא – איך מקבלים החלטות?

אנו תמיד אומרים שבמידה וגובה ההחזר החודשי נמוך או שווה לגובה דמי השכירות שאתם משלמים כעת הרי שההחלטה די פשוטה והיא נוטה לכיוון הלוואת המשכנתא. לעומת זאת, במידה ואתם מתגוררים אצל ההורים ואו יחד עם שותפים ואינכם רגילים להתמודד עם הוצאות גבוהות מידי חודש על שכירות, ייתכן שעדיף שתמתינו ותתרגלו מעט לחסוך ואו להוציא יותר על שכירות לפני שאתם מתחייבים לעשרות שנים להוצאה קבועה ומשמעותית מידי חודש.

הבחירה בין שכירות או משכנתא לעתים פשוטה במיוחד אך היא תושפע כמובן מאורח חייכם, ממצבכם המשפחתי והכלכלי ולא תמיד ביכולתכם לשאול את השאלות הנכונות בכדי להגיע לתשובות המספקות. בדיוק לשם כך יש אנשי מקצוע שיכולים לעזור לכם לבחור נכון ולעשות את הצעדים הנדרשים אף אם הם קשים ומתסכלים ובלבד שלא תיקחו סיכונים והתחייבויות אשר בהם תתקשו לעמוד. במידה ואתם מתלבטים בנושא זה הרגישו חופשי לפנות אלינו להתייעצות חינם ולקבלת תשובה ברורה לגבי מצבכם והמסלול הטוב ביותר בהתאמה אישית עבורכם. השאירו פרטים כאן:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים