ראשי / השקעות בנדלן / השקעה בשטח / קניית בית: מה המשמעויות של קניית בית קרקע להשקעה ומגורים?

קניית בית: מה המשמעויות של קניית בית קרקע להשקעה ומגורים?

    adimage

קניית בית אינה דומה לקניית דירה, כאשר משקיעים בבית קרקע רחב ידיים יש להיערך לקראת העסקה ולבחון טוב טוב שיש בידכם את היכולת לעמוד בהוצאות התפעול והתחזוקה של בית פרטי ולצד עלויות אלו יש להוסיף מיסוי ארנונה והוצאות נוספות שבהם אנו נדרשים לעמוד בקניית בית חדש או יד שנייה.

שאיפה של רבים להתגורר בבית קרקע בו ניתן ליהנות מפרטיות גדולה יותר ומחוויית מגורים אחרת לגמרי. אם בעבר רבים התגוררו בבתי קרקע הרי שכיום רוב הולך וגדל של האוכלוסייה מתגורר בבניינים ובמגדלי דירות וזאת כחלק מהמגמה להגירת תושבים למרכזי הערים הגדולות. רכישת בית בעיר עצמה תהיה כמעט בלתי אפשרית עבור רוב האוכלוסייה מאחר ומחירי הקרקעות היום גבוהים מאי פעם ולכן רק מעטים יכולים להרשות לעצמם מגורים בבית פרטי.

שוקלים קניית בית? כדאי שתדעו שמדובר באורח חיים שונה לגמרי מחיים בדירה בבניין משותף אך מדובר בשינוי חיובי מאוד. אנו במאמר זה נציג את המשמעויות של מעבר מדירה לבית קרקע רחב ידיים כדי שתוכלו לדעת על מה חשוב לשים דגשים במהלך חיפוש אחר הבית המושלם.

קניית בית – מעבר מדירה לבית

ביישובים ובערי פריפריה מסוימים לא ממש קשה למצוא בתי קרקע ויתרה מזאת רבים מאיתנו גדלו בבתים ולא בבניינים. הדור הנוכחי כבר מתקשה הרבה יותר לקנות בית ונאלץ לרוב להתפשר על דירה נאה שעולה לו פחות או יותר מה שעלה להורינו הבית בו גדלנו. כאשר יש לנו מזל, ביכולתנו לעבור להתגורר בבית קרקע, בית פרטי על שטח משלנו. אך למרות שישנם יתרונות רבים במגורים בבית על פני דירה ישנם הוצאות שונות שיש להתייחס אליהן כחלק מחישובי מעבר לבית החדש:

נחלק את הנושא לשלשה חלקים כדי לפשט את תהליך קניית דירה:

 1. איתור הבית אשר אותו נרצה לקנות.
 2. היתרונות הבולטים בקניית בית פרטי.
 3. המשמעויות של החזקה ובעלות על בית פרטי.

1. איתור בית פרטי למגורים / להשקעה.

כאשר אנו מחפשים בית חדש נעשה זאת מאחת מהסיבות הבאות:

 • מאחר וברצוננו להתגורר בבית שאנו רוכשים.
 • מאחר וברצוננו להרוויח בבוא היום מתשואה על מכירת הנכס.

בית קרקע לרוב נבנה על חלקת קרקע פרטית. כלומר, בעלי בית פרטי מחזיקים בקרקע שרשומה במאה אחוז על שמם והם אינם שותפים עם אדם אחר על הבעלות בקרקע כפי שמתרחש בבניינים משותפים. כלומר, הם יכולים לעשות מה שירצו (עם היתר בנייה) ללא קבלת אישור של אדם כלשהו. מעבר לכך, בית קרקע לרוב כולל שטח מסוים שמקיף את הבית ומאפשר גמישות מסוימת בנראות הבית וזה בתלוי לרמת השקעתם של בעלי הבית.

קניית בית למגורים:

קניית בית למגורים אינו זול כלל. המורכבות העיקרית בקניית בית תהיה כמובן בניסיון איתור סביבה מתאימה למגורים ולמשפחה שלכם. כאשר מחפשים בית מגורים בערים הגדולות נגלה שיש מעט מאוד שכונות ואזורים בהם עוד ניתן לרכוש בית. העיריות והמועצות המקומיות מעדיפות לאפשר בנייה רוויה על פני בתי קרקע מסיבות רבות וכאשר אנו מחפשים לקנות בית למגורים נאלץ לצמצם את סביבת החיפושים לאזורים מסוימים בלבד. הדגשים אם זאת יהיו על ערכים דומים לאלו של דירות רגילות כדוגמת שירותים ציבוריים, בתי ספר, תשתיות, תעסוקה ומסחר ועוד אך מאחר ואנו בסביבה מרווחת יותר יש לבחון באיזה מרחק נוכל למצוא את החנות המקומית, בית כנסת וכל שירות אותו נרצה על בסיס יום יומי.

קניית בית כהשקעה:

אין ספק, קניית בית בעת הזו בהחלט יכולה להיחשב כהשקעה מצוינת וזאת מאחר וכל פתרונות הדיור כדוגמת מחיר למשתכן, מחיר מטרה, ועוד כולן עוסקות בבנייה רוויה שרק תלך ותקטין את אחוז בתי הקרקע בשוק הדיור כולו. ככל שהדרישה לבתי קרקע תישאר בעינה אך מספר הבתים המוצעים בשוק קטן כך ערכן יעלה בהתמדה. רכישת בית קרקע להשקעה יכולה להיות משולבת עם מגורים על ידי כך שמתכננים את הבית כך שניתן יהיה להשכיר דירות מרתף לזוגות צעירים ורווקים ועל ידי הכנסה זו לממן את הוצאות החזרי המשכנתא בכל חודש.

בקניית בית להשקעה נשים דגשים על המיקום של הנכס והאוכלוסייה המקומית. ככל שמדובר בשכונה חדשה ומתוכננת יותר כך הסיכוי לעליית מחירי הבתים גבוה יותר בטווח הארוך וזאת מאחר ולאוכלוסיה חזקה יש את ההון שנדרש לקנות בתי קרקע ותושבים חדשים שירצו להתגורר בסביבה ישמחו לשלם סכומים גדולים מאוד עבור הבית שבבעלותכם בבוא היום. ניתן לראות את שכונת נחלת יהודה ראשון לציון כדוגמה לשכונה שמתגוררת בה אוכלוסייה חזקה ובעלת אמצעים והשקעה בבניית בית כיום תשתלם מאוד בעוד מספר שנים.

2. היתרונות בקניית בית פרטי

לא ניתן להשוות חוויית מגורים בבניין מגורים לחוויית מגורים בבית קרקע. כל מי שהתגורר בעבר בבית קרקע יודע שמדובר בחוויה אחרת ובאורח חיים בריא בהרבה. מגורים בבית קרקע לרוב מאפשרת תחושת חיבור לקרקע, תחושת יציבות וביטחון שאין במגורים בבניין דירות. מגורים בבית פרטי מאפשרים לבני הבית להרגיש את הבעלות על הנכס שבבעלותם ולטפל ולטפח אותו במגוון דרכים. אך אחד היתרונות החשובים ביותר בבעלות על בית פרטי הנו הפרטיות. אין חשש לפתוח חלונות ולהשאיר דלתות פתוחות כדי להכניס קצת אוויר טבעי ונקי הבית, אין בעיה להשאיר חפצים בגינה ובעצם מדובר בסביבת מגורים אחרת לגמרי.

כאשר מתייחסים ליתרונות קניית בית בערים הגדולות הרי שהיתרונות הופכים למשמעותיים אף יותר, כל מי שהתגורר בדירה מכיר את ההרגשה המוזרה של לפתוח חלון אל מול קיר של בניין אחר או גרוע מכך אל מול חלון של משפחה אחרת. כל מי שהתגורר בדירה יודע מה זה לשבת במרפסת מבלי יכולת להירגע בפועל מאחר ומכל עבר ניבטים אליהם מבטים של משפחות אחרות. המגורים בבית פרטי עם עצים, צמחייה, גינה בחצר הבית מאפשרים להתחבר לטבע ולשכוח מהסביבה הקרובה והרועשת וליהנות מערב שקט בחוץ דבר שאין תחליף לו.

סיכום יתרונות בקניית בית פרטי:

 • החזקה בשטח קרקע שרשום במלואו על שמכם.
 • יציבות ותחושת ביטחון שהמגורים על הקרקע מספקים לבעל הבית.
 • אפשרות לעיצוב ולטיפוח השטח סביב הבית ומראה הנכס.
 • פרטיות רבה בהרבה מזו שיש בבנייני מגורים.
 • ערך הנכס עולה בהתמדה בניגוד ליזמות הממשלה.

3. המשמעות של בעלות על בית פרטי

העלות! העלות הכה משמעותית להחזקת בית פרטי הופכים את העניין למורכב מאוד. במחשבה ראשונה, כולם רוצים בית פרטי שיושב לו לבטח על קרקע בבעלותכם. אך במחשבה נוספת יש לזכור שעם מגורים בבית פרטי יש הוצאות כבירות במיוחד על תחזוקה שוטפת, תפעול הנכס וכמובן עלויות מיסוי ותחבורה.

מה הן עלויות החזקת בית פרטי?

 • החזקת בית פרטי לרוב מחייבת שימוש ברכב פרטי ואולי אף שניים לתחבורה.
 • החזקת בית פרטי תצריך יותר חשמל ותצריך יותר ניקוי ותחזוקה שוטפת.
 • החזקת בית פרטי תדרוש מכם טיפוח וטיפול בגינה או בברכה יקרה בחצר הבית.
 • מס ארנונה גבוהה במיוחד על בתי קרקע שיהיו לרוב רחבי ידיים.
 • שיוך לאוכלוסייה איכותית שמחייבת השקעה בחוגים וקורסים לצד גאדג'טים לילדים.

ניתן לנסות לכסות חלק מההוצאות הללו על ידי השכרת יחידות דיור או דירת מרף כפי שהזכרנו מעלה. ועדיין, כאשר מתגוררים בבית קרקע בעיר הגדולה קרוב לוודאי שאתם תמצאו עצמכם תחת מתקפת הוצאות בלתי פוסקת ובלתי מתוכננת. המשמעות היא שכדי להתגורר כיום בבית פרטי יש צורך בכסף רב בקנייתו אך גם לאחר מכן בתחזוקה ובמחייה בו והמשמעות היא שיש להיערך לקראת מגורים בבית פרטי עם יכולת פיננסית איתנה מראש כי אחרת תגלו שהמעבר לבית פרטי עולה הרבה מעבר למתוכנן.

   
  צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
    

  השאר תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
  Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים