ערבות בנקאית אוטונומית: מה זה ערבות בנקאית אוטונומית ולמה הוא נועד?

נושאים מרכזיים

ערבות בנקאית אוטונומית

ערבות בנקאית אוטונומית היא ללא ספק אחת הערבויות הטובות והבטוחות ביותר עבור בעלי דירות. בעוד יש מגוון רחב של ערבויות בהם ניתן להשתמש בעסקאות מקרקעין זוהי מספקת את הערובה הטובה ביותר. אך כדי להבין את הנושא לעומק יש להסביר מהי ערבות בנקאית אוטונומית ואיך עושים בה שימוש במקרים מגוונים ואנו נסביר זאת במאמר הבא:

ערבות בנקאית אוטונומית

רבים שמעו על ערבות בנקאית בה עושים שימוש שוכרי דירות מול המשכירים. ערבות בנקאית היא מסמך שהבנק מנפיק עבור השוכר, השוכר מגיש את המסמך לבעל הדירה ובעצם מקנה למשכיר זכויות לפדות את אותו שטר ערבות בנקאית בהוכחת נזק או כאשר השוכר נעלם / לא שילם מכל סיבה שהיא את שכר הדירה החודשי. הייחודיות בערבות בנקאית היא שמי שמשלם את חובו של השוכר אינו צד בעסקה ואינו בורח מחובותיו מאחר וזהו הבנק עצמו שבתמורה לעמלה חודשית נותן את ערבותו לעסקה. אך כמובן כדי לקבל את הכסף יש להוכיח שהוא אכן מגיע לכם.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

ערבות בנקאית אוטונומית דומה מאוד לערבות הבנקאית הרגילה וזאת מאחר וגם בה הבנק מעניק ערבות לעסקת מקרקעין. אך בשונה מערבות בנקאית רגילה, בערבות זו הבנק בעצם לא שואל שאלות בכלל. ברגע שבעל הדירה מגיע בדרישה לקבל את הסכום שנקוב בערבות בנקאית אוטונומית הבנק מחויב לתת את הכסף באופן מיידי לדורש. כלומר, על מחזיק הערבות לא מוטלת חובה להוכיח ואו לתת הסברים לתוקף הסיבה לפדיון הערבות אלא יכול פשוט לבוא ולקחת את המגיע לו בכל עת ללא הסברים ונימוקים.

מה השימוש בערבות בנקאית אוטונומית?

אין ספק שערבות בנקאית רגילה מספיקה לרוב מוחלט של המקרים אך יש שני מקרים בולטים בהם נעזרים בערבות בקנאית אוטונומית:

  • ערבות לשכירות – כלומר, כאשר יש מקרים בהם עולה חשש שהשוכר לא יעמוד בדמי השכירות.
  • ערבות לתמ"א 38 ופינוי בינוי – כלומר, כאשר עושים עבודות על הנכס שלכם ויש צורך בביטחונות משמעותיים.

במקרים בהם ייגרם נזק מיידי ומשמעותי ובהם עולה חשש מוצק להפסדים ראוי לדרוש ערבות בנקאית אוטונומית. כאשר שוכר נראה מפוקפק וייתכן מאוד שיפגע בנכס ואו יעלם מבלי לשלם את דמי השכירות כמובן שעדיף לא להשכיר לו את הדירה אך במידה ובחרתם לעשות זאת למרות הכל הרי ראוי שתבטחו את עצמכם בערבות החזקה ביותר. כך הדבר גם בתמ"א 38 כאשר אתם נותנים לחברה זרה להתעסק לכם בנכס מקרקעין וכל טעות יכולה לגרור בעיות מגוונות והיו מקרים בהם חברות אלו פשטו רגל ראוי שתדרשו את הערבויות המשמעותיות ביותר וערבות בנקאית אוטונומית בהחלט תהיה במקום.

עוד על ערבות בנקאית אוטונומית:

ערבות בנקאית אוטונומית תעלה לא מעט כסף עבור החייבים. התשלום נעשה לפי גובה העסקה ובטווח שבין 1%-5% בהתאם ליכולת המיקוח שלכם מול הבנק וליתרת המזומנים בחשבונכם. ישנם מקרים בהם תגיעו להסדר מול הבנק בו יגבו מהחייב כמה מאות שקלים לחודש בהתאם לגובה הערבות אך כמובן שעליכם לנסות את מזלכם ואדם פרטי ישלם הרבה יותר מחברה קבלנית מסודרת שפועלת מול הבנק במישורים רבים.

הערבות תישאר בתוקף לפרק זמן המבוקש. כלומר, עד למועד סיום העבודות ואו סיום השכירות כאשר במידה והיו עיכובים בעבודות הבניה או כאשר הוחלט להאריך את תוקף חוזה השכירות הרי שניתן להמשיך את הערבות לפי בקשת מקבלי הערבות. במידה ומחזיק הערבות נדרש לפדות את הכסף שמגיע לו יוכל לפנות לבנק ולקבל את הכסף בתוך 7 ימי עסקים וזאת שוב מבלי להציג אישור מבית משפט והוכחת נזק כדי לפדות את הכסף.

הצורך בערבות בנקאית במקרקעין ברור לכל אך בכל זאת יש צורך שמסדיר זאת כדי למנוע מצבים שאכן התרחשו בעבר בהם רוכשי דירות השקיעו את כספם ונותרו ללא ממונם. פעמים רבות שקבלנים מעמידים ערבות בנקאית לטובת רוכשי הדירות בבניין מתוקף חוק המכר דירות ואו לטובת בעלי נכסים בבניין בו מתבצע פינוי בינוי / תמ"א 38 וזאת כחלק מהניסיון להביא לכדי אישור העסקה שמשתלמת לכל הצדדים.

צריכים עזרה משפטית? ליווי ברכישת דירה? השאירו פרטים: