ראשי / עסקאות נדלן / עיצוב אדריכלי לבית: האם עיצוב אדריכלי לבית משפיע על ערך הבית?

עיצוב אדריכלי לבית: האם עיצוב אדריכלי לבית משפיע על ערך הבית?

    adimage

עיצוב אדריכלי לבית אינו דבר זול אך בהחלט מאפשר חווית מגורים איכותית יותר כאשר הבית כולו מתוכנן לשרת את הצרכים הייחודיים שלכם. השקעה בעיצוב אדריכלי לרוב תיעשה עוד קודם למעבר לדירה עצמה או כאשר אתם מתגוררים בנכס ומתכננים להישאר להתגורר בו גם שנים רבות לאחר מכן כך שאתם נהנים משדרוג משמעותי. רבים שואלים, האם אותו עיצוב אדריכלי שאני עושה למטרות אישיות משרת אותי גם במועד מכירת הדירה ביום מן הימים? התשובה על שאלה זו מעט מורכבת אך אנו ננסה לעמוד על כך במאמר זה:

עיצוב אדריכלי לבית

כדי לאמוד על שאלת הערך של עיצוב פנים ואו עיצוב אדריכלי לבית יש לחלק את מהות העבודה וכמובן גם את פנים הבית ומעטפת הבית. אין ספק שהשינויים המשמעותיים ביותר יהיו בתוך הבית פנימה והן אלו שיהיה להם את המשקל הגבוהה ביותר על ערך הדירה אך גם עיצוב חיצוני לבית שנעשה בטוב טעם יכול לפנות לאניני טעם ולגרום להם לשלם יותר.

ערך דירה נקבע בהתאם לכמה פרמטרים פשוטים מאוד להבנה:

  1. מיקום – הנכס חייב להיות במיקום המתאים לכמה שיותר קונים.
  2. ביקוש – הביקוש לנכס שלכם חייב להיות כמה שיותר גבוה גם ביחס לנכסים אחרים.
  3. רלוונטיות – הדירה חייבת להיות מועצבת בצורה רלוונטית לקונים פוטנציאליים.

עיצוב אדריכלי לבית כפי שפתחנו את המאמר נעשה לרוב בהתאמה אישית לצרכים של המתגוררים בבית. אין בכך בעיה כך עוד הקונים הפוטנציאלים דומים לכם ברצונותיהם. כך לדוגמה משפחה אשר שיפצה את ביתה ומרבית הקונים בסביבה הם משפחות עם ילדים בהחלט ייהנו מבחירתם לשפץ את הנכס. אך במידה ומדובר בזוג שהחליט להוריד קירות ולהפחית במספר החדרים לשיפוץ יכול להיות ערך שלילי על הנכס מאחר והוא יתאים כעת לפחות אנשים ומשכך הוא כבר פחות רלוונטי לקונים..

כעת נסביר את הנושא מעט יותר לעומק:

1. מיקום מיקום מיקום:

עיצוב אדריכלי לבית לרוב יעלה את ערך הנכס. אך למיקום יש משמעות רבה, במידה ושיפצתם נכס בשכונה בה לאנשים אין יכולות כספיות גבוהות מידי לשיפוץ שעשיתם יהיה השפעה קטנה יותר וזאת מאחר וגם אם תרצו בכך לא תוכלו לבקש הרבה יותר מהסכומים שמבקשים השכנים בשכונה. הערכת שווי דירה נעשית בעיקר על סמך עסקאות קודמות בסביבה ועל סמך אפשרויות התשואה על הנכס במידה והרוכש הוא גם משקיע אך לשיפוץ באזורים מסוימים אין השפעות כה דרמטיות ותידרשו למכור את הנכס במחיר הגבוהה רק במעט ממחיר השוק.

מצד שני במידה והנכס שלכם ממוקם באזורים בהם יש אוכלוסייה חזקה ומתפתחת, לשיפוץ שלכם יכול להיות השפעה אדירה על קונים רבים שגם כך מתכננים להתגורר בבית מודרני ומשופץ ואתם בעצם חוסכים להם עבודה וכסף ומשכך הם יסכימו לשלם הרבה יותר בעבור הנכס שלכם גם ללא הקשר למחיר השוק ולתשואה שתישאר די זהה לדירות אחרות מאחר והן אלו שייהנו מהעיצוב האדריכלי שעשיתם.

2. ביקוש לדירה:

כולם יודעים ששוק פועל בשיטה של ביקוש והיצע. ככל שהביקוש לדירות משופצות ומעוצבות עולה והיצע הדירות ברמה זו נמוכה ערך הדירה שלכם עולה. אמנם זה לא כל כך מדויק מאחר וכל אחד יכול לשפץ גם לאחר רכישה אך בפועל זה פועל בדיוק כך. כאשר קונים פוטנציאלים עוברים דירה דירה בשכונה מבוקשת ומתאימה לצרכים שלהם ובוחנת נכסים מגוונים הם לא שוכחים את אותו הנכס המשופץ ומעוצב אדריכלית ובעצם ננעלים עליו בלית ברירה מאחר וכל יתר הדירות פתאום נראות טפלות ומשעממות. כאשר אתם מצליחים ללכוד את הקונים הרבים שמתאהבים בדירה בגלל יופייה הרי שהביקוש לנכס שלכם עולה ומסיבה זו ערך הדירה או הבית שלכם יכול להיות גבוהה יותר.

למרות שמדובר בעיצוב ובשינויים קוסמטיים ברמה זו או אחרת רכישת דירות כמו כל רכישה אחרת מתבצעת לרוב על סמך תחושת בטן ולא על סמך נתוני אמת ולכן יש לכם סיכוי גדול למכור דירה מעוצבת ברווח נאה גם על השיפוץ. יתרה מכך, יש שעוסקים בכל לפרנסתם והם מבצעים דבר שנקרא "השבחת נכסים" בה הם קונים דירה ישנה ומעופשת ובעזרת עיצוב אדריכלי לבית או אף בעזרת שינויים קוסמטיים עדינים מעלים את ערך הדירה בעד עשרות אחוזים.

3. רלוונטיות העיצוב:

עיצוב אדריכלי לבית נעשה כידוע בהתאמה למתגוררים בנכס. כפועל יוצא מכך פעמים רבות במועד המכירה מגלים שמה שעבד עבורכם פשוט אינו עובד עבור הקונים הפוטנציאליים. כך לדוגמה עיצוב פנים או עיצוב אדריכלי בסגנון וינטג' בהחלט יכול להיות נחמד עבורכם אך פשוט לא מתאים עבור הקונים. עיצוב פנים שבו הדירה מורכבת מחלל פתוח לא תתאים למשפחה עם ילדים שרוצה לבדל בין הרעש והמשחקים לבין הסלון ואו המטבח וכן הלאה. הרלוונטיות חשובה מאוד מאחר וייתכן מאוד שכולם יתאהבו בבית שלכם אך לא יוכלו להתגבר על הרעיון שיש לכם שלשה חדרים במקום ארבעה למרות שכל החדרים רחבים יותר.

יש מקרים בהם אתם מבינים שהנכס אמנם מיוחד במינו אך ללא שינוי תתקשו למכור את הדירה ובמקרים אלו שווה להשקיע מעט כסף כדי לתקן את הנקודות הבעייתיות וליהנות מזינוק חד בביקוש לנכס באופן מיידי. כך לדוגמה אם הורדתם קיר שהבדיל בין סלון לחדר השינה ויש כעת חלל פתוח ייתכן מאוד תרצו לבנות אותו מחדש (לא חייבים בלבנים – אפשר פעמים רבות להסתפק בקיר גבס מעודן) וזאת כדי שהקונים יוכלו להתחבר לדירה ולהבין את הפוטנציאל הגלום בה עבורם.

האם עיצוב אדריכלי לבית משפיע על ערך הבית?

כפי שניתן לראות, יש גורמים רבים שמשפיעים על ערך הדירה כאשר לעיצוב האדריכלי יש משמעות כלשהי על הנכס כל עוד היא נעשתה במקום הנכון, בזמן הנכון ובעיקר בצורה הנכונה. במידה ואכן יש לכם בית מעוצב ומסוגנן לטעמם של הקונים הרי שהרווחתם ותוכלו לגבות יותר ממחיר השוק וזאת כל עוד יש התעניינות רבה ורוכשים בעלי יכולת כלכלית מספקת לעמוד בהוצאה נוספת על פני רכישת הדירה עצמה מאחר ואתם יקרים יותר מכל יתר הדירות שסמוכות לכם.

לעזרה במכירת הדירה השאירו לנו פרטים כאן:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים