ראשי / השקעות בנדלן / השקעה בשטח / סקר קרקע: מתי חובה לעשות בדיקת קרקע לבניה לפני השלמת הרכישה?

סקר קרקע: מתי חובה לעשות בדיקת קרקע לבניה לפני השלמת הרכישה?

    adimage

שמעתם על סקר קרקע? שמעתם על בדיקות קרקע? חוששים שאינכם מבינים מה בדיוק זה אומר? במאמר זה אנו עוברים על כל מה שיש לבדוק לפני שרוכשים מגרש לבניה. מטרת מאמר זה להציג את הנתונים בצורה ברורה ופשוטה להבנה כך שגם אתם תבינו את המשמעויות של אי ביצוע סקר קרקע או בדיקות קרקע אחרות..

סקר קרקע – בדיקות קרקע

כאשר קונים קרקע לבניה, לא בהכרח יודעים את ערכה על בסיס מראה עיניים. זאת, מאחר ושווי קרקע נגזר מייעוד הקרקע וזכויות הבניה עליה. כלומר, בשלב ראשון עלינו לאמת את הרלוונטיות של הקרקע לצרכים שלנו ובמידה וברצוננו לבנות את ביתנו, חשוב לבדוק שאכן יש תב"ע מאושרת לכך וזכויות בניה מספקות.

אך, גם כאשר יש לנו קרקע בייעוד רלוונטי, גם כאשר יש לנו קרקע עם זכויות בניה מתאימות, עדיין יהיה עלינו לבדוק את הקרקע עצמה והתאמתה למגורים. זאת, משום שיש לא מעט קרקעות בישראל שנחשדים כקרקעות מזוהמות כתוצאה מפעילויות רשלניות בעבר. אנו לא מעוניינים להיחשף לזיהומים מסוגים שונים ולכן נבצע בדיקות איכות לקרקע שמכונות גם סקר קרקע.

במאמר זה, אנו ננסה לענות על השאלות הבאות:

 • מהו סקר קרקע?
 • מתי יש צורך בביצוע סקר קרקע?
 • מה השלבים בביצוע סקר קרקע?
 • אילו חברות מבצעות סקר קרקע?

כעת נעבור שלב שלב ונענה על השאלות,

מהו סקר קרקע?

סקר קרקע הנו הליך לבדיקת איכות הקרקע שיתבצע באתרים שונים בהם יש פוטנציאל אפילו נמוך לזיהום בקרקע. יש גורמים רבים שיכולים לגרום לכך שתהיה זיהום בקרקע, הזיהומים נגרמים כתוצאה מחדירת חומרים שונים כדוגמת: דלקים, שמנים, מתכות ותרכובות כלורו-אורגניות שנמצאות בשימוש של מפעלים ותעשיות מגוונות בישראל. במקרים מסוימים, זיהום קרקע מתגלה רק לאחר שכמויות חריגות של חומרים חודרים לקרקע ובמשך זמן רב.

סקר קרקע נעשה על ידי קידוחים שונים לעומק ולרוחב הקרקע. במקרים בהם רף הזיהום גבוהה מידי כדוגמת הקיים בפי גלילות, הרי שיש שני אפשרויות:

 1. ויתור על הקרקע – בניה במקום אחר.
 2. השקעה כספית גדולה לטיהור הזיהום.
מתי יש צורך בביצוע סקר קרקע?

כאשר רוכשים קרקע שמיועדת לבניית בית ואו לכל ייעוד אחר, רצוי לבדוק האם הקרקע אכן ראויה ומתאימה לצורך הנדרש לכם. במקרים מסוימים, ניתן לוותר על ביצוע סקר קרקע וזאת מאחר והקרקע לא נמצאת בסיכון בראי היסטורי. לעומת זאת במידה והקרקע נחשפה בעבר לסיכונים שונים, הרי שכדאי לבדוק את הפרטים היטב.

רשימה חלקית של קרקעות שחייבות בדיקת קרקע:

 • קרקעות סמוכות לתחנות דלק.
 • קרקעות סמוכות לחוות מכלים.
 • קרקעות סמוכות לקווי הולכה.
 • קרקעות סמוכות למטמנות פסולות.
 • קרקעות סמוכות לתעשיות ביטחוניות.
 • קרקעות סמוכות למפעלי תעשייה.
 • ועוד..

קרקעות אלו סבלו היסטורית ואו אף ממשיכים לסבול מדליפה של חומרים מסוכנים שנספגים בקרקע וחודרים למי התהום. מגורים על קרקעות מסוגים אלו ללא טיהור מקדים תהווה סיכון בריאותי ועדיף לוותר על רכישת הקרקע במידה והבריאות חשובה לכם.

מה השלבים בביצוע סקר קרקע?

כדי לבצע סקר קרקע, יש לבחון בראש ובראשונה האם יש חשש לזיהום הקרקע. במקרים בהם הקרקע סמוכה למפעלים או תשתיות שמזוהות כמזוהמות, אין ברירה מלבד ביצוע הבדיקות לפי הסדר הבא:

 1. סקר היסטורי – איסוף נתונים היסטוריים שיכולים להעיד על זיהום הקרקע.
 2. סקר גז קרקע – בחינת קיימות של גז היוצא מזיהום קרקע או תהום. (לא תמיד)
 3. סקר קרקע – קידוחים בקרקע וקביעה של רמות הזיהום הקיימים בקרקע.

הסקר ההיסטורי מציג נתוני עבר על הקרקע. בכך, ניתן לזהות האם פעלה בסביבה תעשייה ואו תחנת דלק / תחנת אחסון חומרים וכל פעילות אחרת שיכולה להעיד על סיכון מוגבר לזיהום בקרקע או במי התהום. נתוני סקר היסטורי כוללים בין היתר מיפוי הקרקע, תמונות אוויריות, טבלאות המתייחסות לסוג הקרקע וטבלאות המתייחסות לתעשיות היסטוריות במקום, פרטי עדכון על דליפות שאירעו בקרבת מקום בעבר..

הסקר לבחינת גז קרקע מציג נתוני אמת על הקרקע אך הוא נדרש רק כאשר יש חשד למזהמים אורגניים נדיפים. כלומר, בדיקה זו תיעשה על גבי הקרקע ותבחן מה גובה פליטת הגז מתוך הקרקע. גז זה עלול לחדור למבנה הבית ולשהות זמן רב באוויר. דבר שמסכן את בריאות המתגוררים על הקרקע המזוהמת.

סקר הקרקע ייעשה בפועל רק לאחר שהשלבים הקודמים בוצעו לפי הצורך. מדובר בהליך מורכב בו קודחים לעומק הקרקע, מוציאים דגימות קרקע מעומקים שונים ובמיקומים שונים ומבצעים על קרקעות אלו בדיקה במעבדה לקבלת נתוני אמת סופיים לאיכות הקרקע.

מה המשמעות של סקר קרקע?

כאשר אנו רוכשים קרקע לבניית בית ואו לכל שימוש אחר, עלינו לדעת שאכן מדובר בקרקע שתשרת אותנו נאמנה. במידה ולא ביצענו סקר קרקע ומתגלה בעתיד שיש זיהום בקרקע או חמור מכך, יש זיהום בקרקע ואיננו יודעים על כך, הרי שבפועל סיכנו את בריאותנו ושילמנו יותר  מידי על הקרקע וזאת מאחר וערכה של קרקע מזוהמת נמוך משמעותית מערך קרקע בריאה ואיכותית.

עלות סקר קרקע אינה נמוכה. לכן, לפני שפונים לאחת מהחברות המבצעות בדיקות אלו, מומלץ לנסות לעשות מעט מחקר לבד ולבדוק מה היה על גבי הקרקע ובקרבתה בראי היסטורי. במידה ומדובר בקרקע בתולית עליה לא היה דבר, הרי שאין טעם לשלם כסף לביצוע הבדיקות מאחר והן יצאו תקינות. לעומת זאת, במידה ומדובר בסביבה הקרובה למתקני אחסון לחומרים מסוכנים ואו מפעלים העושים שימוש בחומרים מסוכנים, הרי שאין מנוס מביצוע בדיקות אלו טרם רוכשים את הקרקע בכסף מלא.

שוקלים לקנות קרקע? חוששים שאולי הקרקע מזוהמת? התייעצו עמנו:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים