ראשי / מידע נדלן / חדשות נדלן / נדל"ן היום: איך יודעים מה מצב הנדל"ן נכון להיום?

נדל"ן היום: איך יודעים מה מצב הנדל"ן נכון להיום?

    adimage

נדל"ן היום – הנתונים העדכניים ביותר אודות שוק הנדל"ן הישראלי נכון להיום. אנו רוצים לדעת להגדיר את המושג נדל"ן היום בכדי שנדע האם זהו זמן טוב לרכוש דירה ואו למכור דירה או שאולי עדיף לחכות. במאמר זה, ננסה להסביר איך ניתן להסיק מסקנות לגבי שוק הנדל"ן המקומי לשם קבלת החלטות הנכונות להיום.

נדל"ן היום

אתם עומדים לפני ביצוע עסקת נדל"ן? במידה ואתם קונים דירה, ברצונכם לשלם כמה שפחות. במידה ואתם מוכרים דירה, ברצונכם לקבל כמה שיותר. כלומר, יש משמעות לזמן המכירה וככל שהשוק נוטה לצד שלכם, כך תוכלו להרוויח יותר מעצם ביצוע העסקה (רווח המתגמד בעסקאות ארוכות שנים). במאמר זה, אנו נסביר לכם אילו פרמטרים לחפש בכדי להבין מה מצב הנדל"ן היום.

בבואנו לזהות ולהגדיר נדל"ן היום, נחפש סימנים שונים המעידים על מגמות נדל"ן:

  • מחירי קרקע / היטלים.
  • מחירי דירות מבוקשים.
  • ביקוש / היצע בשוק.
  • ריבית ב"י / ריבית ממוצעת.
  • חדשות נדל"ן / טרנדים.

כדי להבין מה סטטוס הנדל"ן נכון להיום, נידרש לבחון את הפרמטרים שהצגנו מעלה, כעת נעבור ונסביר מה המשמעות של כל אחד מהפרמטרים הללו ואיך מבררים אותם:

1. נדל"ן היום על סמך מחירי קרקע / היטלים:

מדינת ישראל היא הגורם המשפיע ביותר על מחירי הדירות בישראל. המדינה מספסרת בקרקע ומטילה היטלים שונים (היטל השבחה, היטל פיתוח). במידה והמדינה בוחרת להוזיל עלויות על הקרקע ואו להגדיל את היצע הקרקעות לשיווק הרי שמחירי הדירות יושפעו מכך בחדות. כך, כאשר המדינה שיווקה נכסים במסגרת מחיר למשתכן ואו מחיר מטרה המחירים ירדו בהתאמה. כאשר עלויות הפיתוח בפריפריה זינקו, מחירי הדירות עלו בהתאמה.

לכן, נבחן האם היו שינויים בתנאי השיווק של קרקעות ואו בהיטלים המוטלים על רוכשים פרטיים ויזמים. אילו שינויים שישפיעו על המחירים שנשלם כיום..

2. נדל"ן היום על סמך מחירי דירות מבוקשים:

במבט ראשון, נבחן מה המחירים המבוקשים בשוק לדירה אותה אנו מחפשים לקנות ואו מעוניינים למכור. השוק הנו המדד הטוב ביותר להערכת שווי דירה או כל נכס מקרקעין אחר. ניתן לבחון לא רק מחירים כיום אלא גם ללכת מעט אחורה ולבחון מה היה בשנה החולפת בכדי ללמוד האם יש מגמה שהולכת ונוצרת ואו מגמה מתמשכת.

3. נדל"ן היום על סמך ביקוש / היצע בשוק:

כלל בסיסי בכלכלה חופשית הנו שמחירים נקבעים על פי ביקוש והיצע. ככל שהביקוש גדול וההיצע קטן, מחירי הדירות יעלו. ככל שהביקוש קטן וההיצע גדול, מחירי הדירות ירדו. חשוב לבדוק מה גובה הביקוש העדכנית ביותר לאזור בו אתם מתעניינים נכון להיום. ניתן לבדוק זאת על פי משך הזמן שלוקח למוכרי דירות לבצע עסקה. ככל שעובר יותר זמן, כך לרוב הביקושים נמוכים יותר.

במקרים מסוימים, ישנה התערבות ממשלתית שגורמת לרוכשים רבים לשבת על הגדר בהמתנה לירידת מחירים שאינה בהכרח בדרך. במקרים אלו, מדובר בהקטנה מלאכותית בביקושים ולא תהיה לכך משמעות ארוכת טווח אלא רק ברמה הפסיכולוגית ויש לבחון האם ניתן לנצל זאת לטובתנו ואו להמתין להתייצבות השוק בתלוי בעמדתנו (מכירה או קניה).

4. נדל"ן היום על סמך ריבית בנק ישראל / ריבית ממוצעת:

המשפיע החיצוני הגדול ביותר על מחירי הנדל"ן היום הנו הריבית על קבלת מימון לדירה. כל מי שלוקח משכנתא לרכישת דירה נדרש לשלם ריבית שמשתנה מעת לעת בהתאם לעדכוני השוק וריבית בנק ישראל. ריבית זו גבוהה למדי. לעתים קרובות על כל שקל שאנו נוטלים, נחזיר שני שקלים. כלומר, מעבר לעלות הקניה של הדירה עצמה, יהיה עלינו להתייחס למצב הריבית כיום.

ריבית על משכנתאות נקבעת לכל אדם לחוד על בסיס רמת יציבותו והסיכון שהוא מהווה עבור הבנק. לכן, איננו יודעים מה תהיה הריבית על המשכנתא הרצויה אלא רק כאשר נבנה תמהיל משכנתא ונגיש בקשה לכך בבנק בסופו של התהליך. לכן, נוכל לבחון את הריבית המשכנתא הממוצעת בכדי להבין את טווח הריביות הסביר גם עבורנו.

5. נדל"ן היום על סמך חדשות נדל"ן / טרנדים:

גורם נוסף על מחירי נדל"ן היום הם כל אותם אתרים ועיתונים העוסקים בכלכלה ונדל"ן. עיתונים אלו יכולים לייצר טרנדים ואו חששות מוצקות בלבם של ציבור הרוכשים. לכן, יש לבחון מה מגמת התוכן בכל אותן גורמים שעלולים להשפיע על השוק בעתיד הקרוב.

לסיכום,

לפני שיוצאים לדרך בתהליך קניית דירה או מכירת דירה כדאי מאוד לבחון את כל חמשת הפרמטרים מעלה. במידה ונבין מה מצב הנדל"ן היום, נוכל לקבל החלטות מושכלות ונכונות יותר ומכך גם שנוכל לחסוך לא מעט כסף מיותר במקרים רבים. בהצלחה.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים