ראשי / מידע נדלן / חדשות נדלן / מתחמי פינוי-בינוי: האם מעכשיו מתחמי פינוי בינוי יידונו בותמ"ל!?

מתחמי פינוי-בינוי: האם מעכשיו מתחמי פינוי בינוי יידונו בותמ"ל!?

    adimage

מתחמי פינוי-בינוי הוא מתחם בו לרוב יהיו בנייני דירות ישנים אשר שוכנים על חלקות שטח רחבות ידיים שאינם מנוצלות. כתוצאה מכך יש חשיבות רבה כחלק מההתחדשות העירונית לנצל טוב יותר את השטח עליו בניינים אלו עומדים ומשתלם לכל המעורבים לפרק את הבניינים הקיימים ולבנות תחתיהם בנייני דירות חכמים בבנייה רוויה שמגדילה את היצע הדיור במקום. בעוד במרכז הארץ יש מעט מאוד קרקעות ישנם מאות מתחמי פינוי-בינוי אשר יכולים לפתור חלק מהבעיה אך ההתקדמות ביזמות אלו תקועות בוועדות שונות שגורמות לגרירת רגליים מיותר ובעייתי. שר האוצר משה כחלון רוצה כעת להעביר את האחריות לטיפול במתחמי פינוי-בינוי בידי הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (הותמ"ל) וזאת על מנת לזרז הליכים לאישור מזורז.

לאחר ששרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי החליטה לדחוף קדימה את חוק פינוי בינוי בו יקבע שניתן לפנות בכוח דייר סרבן שמונע מבניין שלכם ליהנות מפינוי בינוי וזאת במקום היכולת לתבוע אותו על עגמת נפש וזהו שינוי משמעותי מהחוק פינוי בינוי הקיים.

מה המשמעות של תיקון חוק מתחמי פינוי-בינוי?

החוק הקיים כיום מאפשר להכריז על מתחם פינוי-בינוי רק כאשר רוב הקרקע בבעלות המדינה ואילו בתיקון הנוכחי מבקש שר האוצר לאפשר למדינה להכריז על מתחם פינוי בינוי גם כאשר השטח אינו שייך למדינה וזאת כאשר ייבנו על גבי השטח 500 יחידות דיור ומעלה. זאת כמובן כדי לקצר את זמן ההמתנה לאישור תכניות פינוי בינוי שעומדות נכון להיום על בין חמש לשש שנים דבר שמעכב פרויקטים ואף גורם לביטולים רבים.

מה מותר יהיה לעשות מעתה והלאה:

 1. להכריז על מתחמי פינוי-בינוי בשטח פרטי בבניית 500 יחידות דיור ומעלה.
 2. להכריז על מתחמי פינוי-בינוי כאשר יש למעלה מ50 בעלים לקרקע אך זאת בתנאים הבאים:
  • אין לאדם אחד יותר מ15% בשטח כולו.
  • כאשר צפויים להיבנות על גבי השטח 1,500 יחידות דיור ומעלה.

מתי יוכרזו מתחמים כמתחמי פינוי-בינוי?

לפי ההצעה שעומדת על הפרק ההחלטה על מתחמים תיעשה פעמיים בכל שנה כאשר יהיו בוועדה חברי צוות ממשרד המשפטים, משרד האוצר וממשרד מנהלי התכנון והם יקבעו את מתן האישורים על פי אמות מידה שיקבעו מראש על ידי שר האוצר. כך שיתקבלו החלטות לגבי הפרטים הבאים:

 1. כמות היחידות דיור שניתן לבנות במתחם.
 2. האם הקרקע מתאימה לתכנית המתאר המקומית.
 3. משך הזמן והזמינות לקבלת היתרי בנייה.
 4. כמה מתוך יחידות הדיור יוצאו במחיר מוזל למחוסרי דיור.
 5. כמה מתוך יחידות הדיור יוצאו להשכרה ארוכת טווח במחיר מופחת.
 6. אופן הגשת ההצעה לקבלת המלצה לקרקע בה יש ריבוי בעלים.

בצורה זו מקווה שר האוצר משה כחלון לקדם עוד ועוד יחידות דיור לשכבות החזקות לצד אלו החלשות שייהנו מדירות מוזלות במרכזי הערים ובמיקומים מבוקשים. אזורים אלו לא אפשרו שיווק במסגרת הסכמי הגג ומחיר למשתכן שהחלו להיות משווקים ליזמים ובעתיד גם לציבור הרחב. הותמ"ל אחראי בשנים האחרונות לתכניות רבות שאושרו בוועדות רבות ובאמצעותם הוצאו לשיווק עשרות אלפי יחידות דיור וניכר שיש משמעות רבה לעבודת הותמ"ל בהגדלת היצע הדיור בישראל.

בסופו של דבר מה שמוצע זהו תיקון לחוק פינוי בינוי שיסדיר את האפשרות להגיש לוועדה למתחמים מועדפים למגורים גם פרויקטים לבנייה על בסיס מתחמי פינוי-בינוי ובכך מקווים כולם שתכניות ינועו מהר יותר ויאפשרו ליותר ויותר יזמים להשקיע גם במסגרת פינוי בינוי ובמרכזי הערים המבוקשות במרכז הארץ. לפי החלטת שר האוצר נראה שכבר בקרוב נראה אישורים מיוחלים לפרויקטים לפינוי בינוי בערים הגדולות!

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים
מתחמי פינוי-בינוי: האם מעכשיו מתחמי פינוי בינוי יידונו בותמ"ל!?
5 (100%) 1