ראשי / עסקאות נדלן / קניית דירה / משכנתא / משכנתא עסקית: איך מקבלים משכנתא לנכס מסחרי לקניית חנות, מחסן או מפעל?

משכנתא עסקית: איך מקבלים משכנתא לנכס מסחרי לקניית חנות, מחסן או מפעל?

    adimage

משכנתא עסקית, הנה משכנתא אשר נדרשת לצורך השקעה בעסק. בשונה ממשכנתא רגילה אשר נדרשת לצורך רכישת דירה למגורים ואו דירה להשקעה, משכנתא פיננסית תשמש אותנו להרחבה של עסק קיים ואו הקמתו של עסק חדש. נטילת הלוואה לצורכי עסק מתאפשרת במגוון דרכים ואנו במאמר זה ננסה להבין מה הדרך הנכונה ביותר ואיך לעשות זאת נכון.

משכנתא עסקית

כידוע, כל עסק ממוצע נדרש למימון. במקרים רבים מדובר במימון לצורך רכישת מלאי, במימון לצורך דמי שכירות ועוד.. לשם כך, ניתן לקבל הלוואות מוגבלות מן הבנקים (בהתאם למחזור) ואו הלוואה בערבות מדינה בתנאים ייחודיים בהתאם לטיב העסק ותכנית עסקית מבוססת נתונים אודות העסק. לא על הלוואות אלו אנו מתייחסים במאמר זה, מאמר זה מתייחס אך ורק למקרים בהם אדם פרטי ואו עסק מעוניינים לרכוש נכסי נדל"ן לטובת העסק..

ההבדל היחיד בין הלוואה למשכנתא, במשכנתא עסקית אנו ממשכנים נכס מקרקעין כביטחונות להלוואה בשונה מהלוואה רגילה. כלומר, כל הלוואה אחרת לעסק לא חייבת לעבור במסלול לקבלת משכנתא אלא במסלולים אחרים אשר בהם ניתן לקבל אשראי מהיר ומידי בתנאים לא פחות טובים. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם עסק מעוניין לרכוש את המקרקעין בהם הוא פועל ובמקרים אלו יהיה עליו לקחת הלוואה גדולה תוך משכון הנכס הנרכש כבטוחה להלוואה.

להלן, דוגמאות למקרים בהם נדרש משכנתא עסקית:

  • משכנתא עסקית לקניית חנות.
  • משכנתא עסקית לקניית מחסן.
  • משכנתא עסקית לקניית מפעל.
  • משכנתא עסקית לקניית כל נכס מסחרי אחר..

למה בכלל כדאי לקחת משכנתא עסקית?

בעולם העסקי ייתכנו שני גישות שונות שיכולות להביאנו לכדי רצון ברכישת נכסי מקרקעין:

  1. רכישת מקרקעין כחלק מתכנית ארוכת טווח לעסק.
  2. רכישת מקרקעין כהזדמנות הנקראת בדרכנו.
הגישה הראשונה:

עסקים הנסמכים על בתי מלאכה, תשתיות קבועות, מכשירים יקרים, יידרשו למחסנים ולשטחי עבודה קבועים. כדי למנוע מצב בו תכניות ארוכות טווח נפגעות, ראוי להשקיע בתחילה סכומים ניכרים יותר על רכישת השטח והתשתיות הקבועות כך שניתן יהיה לבנות תכניות המתבססות על תנאים אופטימליים שיצדיקו גידול גם בעתיד.

ישנם עסקים כדוגמת חברת "מקדונלדס" שהתכנית העסקית שלהם כוללת בין היתר רכישת נקודות ייחודיות ועליהם הקמת סניפים של אוכל מהיר. מצד אחד, אין קשר בין האוכל המהיר לבין המקרקעין. מצד שני, מקרקעין אלו מאפשרים לרשת יציבות גבוהה יותר ויכולת מינוף יוצאת דופן בעתיד.

במידה והעסק שלכם נדרש לרכישת קרקע, חנות, מפעל או כל צורך אחר, הרי שתרצו ליהנות מהלוואת משכנתא לשם מימון הרכישה הגדולה כך שיישאר לכם די כסף בכדי להוציא על דברים אחרים. אך, במידה ונוטלים משכנתא עסקית יש לבחון איך זה משפיע על העסק בטווח הארוך..

הגישה השניה:

ישנם שוכרי חנויות, מפעלים ומגוון רחב של מבנים נוספים שנדרשים להוציא סכומים לא קטנים מידי חודש כדי לשמור על מקומם בעולם המסחרי. די נדיר לראות בעל נכס המעמיד את חנותו למכירה. אך, במידה ואכן מתקיימים התנאים הנכונים בהחלט יכול להיווצר מצב בו שוכר חנות מקבל הזדמנות לרכישת הנכס בו הוא פועל ועל ידי כך להבטיח את החזקת המיקום האידאלי לעתיד הרבה יותר טוב.

כאשר יש לבעל עסק חנות מצליחה. פעמים רבות הדבר נובע מהמיקום בו הוא נמצא ומכך שללקוחות יש זיכרון לקיומו. מעבר מיקום יכול להיחשב במקרים רבים כגזר דין מוות לעסק ולכן רוב העסקים יעשו הכל כדי להישאר בדיוק היכן שהם נמצאים. כלומר, במידה והעסק מצליח כדאי מאוד לרכוש את נכס המקרקעין על ידי משכנתא עסקית.

איך מקבלים משכנתא לנכס מסחרי לקניית חנות, מחסן או מפעל?

הלוואת משכנתא עסקית דומה במאפייניה למשכנתא רגילה לרכישת דירה. כמו במשכנתא רגילה, אנו ממשכנים את הנכס הנרכש לטובת ההלוואה, כמו במשכנתא רגילה, אנו פורסים את החזרי ההלוואה על פני שנים רבות, כמו במשכנתא רגילה, אנו נידרש לבחון מבין מגוון מסלולי משכנתא את זו המתאימה ביותר עבורנו.

אך, הלוואת משכנתא עסקית שונה בפרטים הבאים:

  • בחינת ערך הנכס המסחרי תתבסס גם על התשואה מהשכרתה.
  • בחינת יכולת העסק לעמוד בהחזרי ההלוואה ללא הקשר לנכס.
  • יש צורך בערבות בעל העסק להחזרי ההלוואה.

כאשר אנו רוכשים דירה למגורים, הבנק בוחן בעזרת שמאי מקרקעין את ערך הנכס כבטוחה ומעניק את ההלוואה על סמך הכנסתו של הרוכש. כאשר אנו רוכשים נכס מסחרי, הבנק בוחן את ערך הנכס בדומה לנכס למגורים. אך מעבר לכך, הוא מבקש לבחון האם יש לעסק יכולת להתמודד עם החזרי ההלוואה גם ללא תלות בנכס? האם התשואה מהנכס (דמי שכירות או חיסכון בדמי שכירות) מאפשרת לבעל הנכס להמשיך ולהחזיר את החזרי ההלוואה בסבירות גבוהה..

ישנה אפשרות נוספת, בעל עסק נוטל משכנתא עסקית לטובת רכישת חנות, מחסן ואו כל נכס מקרקעין אחר לטובת עסקיו. אך במקום למשכן את הנכס הנרכש, יהיה עליו למשכן את ביתו הוא וכך בעצם לייתר את הצורך בבחינת עסקיו האישיים והתמורה שנכס זה מייצר עבורו.

איך מקבלים משכנתא עסקית בתנאים טובים?

במידה והבנתם את הצורך בהלוואת משכנתא עסקית, במידה והבנתם את השוני בין משכתא עסקית למשכנתא רגילה, הרי שאתם ככל הנראה רוצים לדעת איך מקבלים משכנתא עסקית בתנאים הטובים ביותר?! בשלב זה אנו נראה שוני בין כל עסק ועסק בהתאם למאפייניו הייחודיים. כלומר, ישנם עסקים שיבקשו משכנתא עסקית לתקופה קצרה, אחרים יבקשו משכנתא עסקית בריבית נמוכה, ייתכן אף שבעלי עסקים יבקשו לערב בין הלוואת משכנתא עסקית לבין הלוואה בערבות מדינה וזאת כדי להקטין את העלויות למינימום הנדרש..

כדי לקבל משכנתא בתנאים הטובים ביותר, עלינו להציג לבנק את מצבנו הכלכלי באור החיובי ביותר. עלינו לשכנע את הבנק שהסיכון בהלוואה שהוא מעניק לנו נמוך מאוד ולכן ביכולתו להתפשר מעט על גובה הריבית ולאפשר לנו את אותו מוצר פיננסי בתנאים המתאימים ביותר. כדי לעשות זאת, כדאי מאוד שנדע מה אנו רוצים. חשוב מאוד שנגיע לבנק עם בקשה מסודרת שכוללת את כלל המסמכים למשכנתא וכמובן תמהיל משכנתא מותאם אישית. כלומר, עלינו לעשות חיים קלים לבנק ולגרום לו להסתמך על מקצועיותנו ויכולתנו לעמוד בהחזרים על סמך נתוני אמת ותוך התאמה מקסימלית לקיים בפועל.

האופן בו מבקשים משכנתא עסקית מבנק:

במידה ואתם ניגשים לבד, חשוב מאוד להגיע מוכנים כמתואר מעלה. במידה ואתם מעוניינים בליווי מקצועי לצורך קבלת ההלוואה, כדאי מאוד לפנות ליועץ משכנתאות פרטי שעליו קיבלתם המלצות ולבקש ממנו לבצע יחד אתכם את הבדיקות שהבנק צפוי לעשות ולבנות עבורכם תמהיל משכנתא שיתאים בדיוק לצרכים שלכם וכך בעצם תוצגו לבנק באור חיובי והבנק ייאלץ לראות את ההלוואה ככזו שהסיכון בה נמוך.

יועץ משכנתאות מקצועי לא רק יכין עבורכם את המסמכים ואת תמהיל המשכנתא הרצוי אלא גם יבצע השוואה בין הבנקים השונים על ידי מכרז משכנתאות בו הוא מבקש מרשימת בנקים למשכנתאות הצעת מחיר לתמהיל המבוקש וכך ביכולתכם לבחור את ההלוואה שמוצעת בתנאים הטובים ביותר.

 לסיכום,

ייתכן מאוד ואתם רוצים לקחת משכנתא עסקית. לעומת זאת, ככל הנראה אין לכם את מלוא הידע בעולם הפיננסים ואו את ההיכרות המתאימה עם אפשרויות המימון שעומדות לרשותכם בתנאים הטובים ביותר. לכן, יש משמעות רבה לייעוץ וליווי מקצועי בהליך זה ולמרות שמדובר בהוצאה נוספת שאינה תמיד מבורכת, כדאי מאוד להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות מקצועי שיעזור לכם להשיג את התנאים הטובים ביותר.

צריכים הלוואה לעסק? צריכים משכנתא עסקית? פנו אלינו להתייעצות בנושא:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים