ראשי / עסקאות נדלן / קניית דירה / משכנתא / משכנתא לעולים חדשים: מה ההטבות להן זוכים עולים חדשים בנטילת משכנתא?

משכנתא לעולים חדשים: מה ההטבות להן זוכים עולים חדשים בנטילת משכנתא?

    adimage

אתם עולים חדשים? רוצים לקנות דירה בישראל? כדאי שתדעו שיש כזה דבר משכנתא לעולים חדשים. משכנתא לעולים חדשים הנו הלוואה דומה לזו של יתר האוכלוסייה בישראל אך שונה בכך שעולים חדשים זוכים להטבות שונות בתנאי ההלוואה ואף במענק ממשלתי לרכישת דירה ראשונה. במאמר זה, אנו נענה על השאלות הבאות:

 1. אילו הוכחות צריך להציג כדי לקבל משכנתא לעולים חדשים?
 2. לכמה זמן תקפות ההבטות שמוצעות לעולים חדשים?
 3. איך מקבלים הלוואת משכנתא לעולים חדשים?
 4. איך מקבלים את הטבת הממשלה לעולים חדשים?

משכנתא לעולים חדשים

מדינת ישראל, המדינה היחידה בעולם שמעודדת את היהודים הפזורים ברחבי העולם להתגורר בה. המדינה שואפת להביא ארצה כמה שיותר עולים חדשים מידי שנה וזאת כדי לשמור על מאזן דמוגרפי אך גם כדי לחזק את המדינה באוכלוסיות חזקות ומגוונות.

אך, כאשר בוחנים את מדינת ישראל אל מול יתר מדינות העולם. מדובר במדינה המציעה פחות ובמחירים גבוהים יותר ולכן רק מעטים מבעלי זכות העליה עולים בפועל. עולים שבוחרים לעלות לישראל נתקלים בלא מעט בעיות כלכליות ובעיות השתלבות בחברה מאחר וישנם מחסומי שפה ותרבות שמקשים על תהליך התחברות לקהילה, מציאת עבודה וכל פעילות אחרת.

כדי להקל במעט על העולים, מדינת ישראל מציע סל קליטה שכולל בין היתר הטבות ברכישת דירה ובמרכיבי המימון שלה,

הטבות משכנתא לעולים חדשים

עולים חדשים זכאים להטבות הבאות:

 • מענק עולים חדשים לרכישת דירה בפריפריה.
 • מסלולי משכנתא לעולים חדשים בשילוב הטבות.

כעת אנו נסביר לכם איך מקבלים משכנתא והטבות לעולים חדשים:

1. אילו הוכחות צריך להציג כדי לקבל משכנתא לעולים חדשים?

כדי לקבל משכנתא לעולים חדשים, על מבקש המשכנתא להחזיק בתעודת זכאות שמונפקת על ידי משרד השיכון. תעודת זכאות למשכנתא משמשת כאישור רשמי אל מול הבנק בכדי לקבל את ההצעות האטרקטיביות ביותר בבחירת מסלול משכנתא שהכי מתאים לעולה החדש.

השלבים לקבלת תעודת זכאות לעולים חדשים:

 • מכינים את תעודת הזהות ותעודת העולה. (מתקבל עם עליה לארץ)
 • ניגשים למשרד השיכון ומציגים תעודות אלו לצד האישורים הבאים:
  • תעודת נישואין (אם יש)
  • הצהרה על מספר נפשות שיתגוררו בדירה.
  • תעודה על שירות צבאי (מתנדבי מח"ל)

עם אישורים אלו, תקבלו תעודת זכאות לעולים חדשים. עם תעודת זכאות זו, דרכם לבנק סלולה וביכולתכם לבחור את הבנק למשכנתאות הנכון ביותר עבורכם מבין שמונה בנקים למשכנתאות שפועלים בישראל.

2. לכמה זמן תקפות ההבטות שמוצעות לעולים חדשים?

זהו נקודה חשובה שלעתים נוטים לפספס. יש לחלק את תוקף ההטבות שעולה חדש זכאי להן ל-2 שלבים:

 1. תוקף סל ההטבות עולה חדש בישראל.
 2. תוקף תעודת זכאות להטבות דיור לעולה חדש בישראל.

סל הקליטה של עולים חדשים בישראל תקף ל-10 שנים מיום קבלת תעודת הזהות עם עלייתם ארצה. כלומר, הטבות הדיור כולן, תקפות למשך עשור. לעומת זאת, תעודת הזכאות שהנפקתם במשרד השיכון תקף אך ורק לשנה אחת בלבד. כלומר, במידה ויש לכם תעודת זכאות למשכנתא לעולים חדשים ולא ניצלתם אותה במהלך השנה, יהיה עליכם לגשת שוב עם אותן האישורים ולהנפיק את תעודת הזכאות מחדש טרם נטילת המשכנתא בפועל.

3. איך מקבלים הלוואת משכנתא לעולים חדשים?

עולה חדש שמחזיק בתעודת זכאות בתוקף, זכאי אוטומטית להטבות רבות בנטילת משכנתא לעולים חדשים. כדי לקבל את אותן הטבות יש לדרוש אותן!! מהבנק ממנו בחרתם לקחת את ההלוואה לרכישת הדירה. אך, כדי לדרוש הטבות שמגיעות לכם, עליכם לדעת מה הם.

להלן ההטבות להן זכאי עולה חדש בקניית דירה:

כדי להקל על העולים החדשים שיאלצו לקנות דירות יקרות בישראל, המדינה מציעה הלוואה בריביות נמוכות במסגרת הזכאות של משרד השיכון. הלוואה זו תשתנה בהתאם לסטטוס המשפחתי, מספר הנפשות, שירות צבאי בישראל ועוד. לעתים, עולה חדש ורווק יעדיף לחכות עם רכישת הדירה למספר שנים בכדי להגדיל את זכאותו משום כך..

עולים חדשים זכאים למסלולי משכנתא שיתר האוכלוסייה אינה יכולה לקבל. המסלולים הללו מאפשרים ריביות קבועות ונמוכות יותר בפריסה על פני מספר שנים גדול יותר. כך בעצם, העולה החדש שרוכש את דירתו אינו קורס כלכלית ויכול להתמודד עם ההוצאות הכבדות של קניית דירה.

עם הזמן, ייתכן והעולה החדש ירצה לעדכן את המסלול משכנתא בו הוא נמצא וידרוש לבצע מחזור משכנתא. במקרים אלו, לרוב כבר לא יעמדו לעולה כל אותן הטבות שקיבל במועד נטילת המשכנתא ולכן ביכולתו להתנחם בכך שהוא לפחות לא נדרש לשלם קנס פירעון מוקדם שיכול להגיע לסכומים גדולים במיוחד בהלוואות בריבית קבועה..

4. איך מקבלים את הטבת הממשלה לעולים חדשים?

מעבר להטבות הרגילות. כלומר, כל המוצג לכם בסעיף הקודם. עולים חדשים זכאים למגוון רחב של הלוואות משלימות והטבות ממשלתיות נוספות. כבעלי תעודת זכאות למחוסרי דיור של משרד השיכון יש לעולה החדש אפשרות לקבל מענק שיכול להגיע גם לרף של 100,000 ש"ח במידה ועמד בתנאים הבאים:

 • עולים חדשים בשנים הראשונות (ניקוד הזכויות יורד עם השנים..) 
 • עולים חדשים שרוכשים דירה בפריפריה ובערים חדשות בישראל.

עולים חדשים זוכים אוטומטית ל-1,600 נקודות זכות בשנתם הראשונה ו-1,500 נקודות זכות לאחר מכן. מעבר לכך, ברגע שיש ילדים נקודות הזכות מזנקים אף גבוהה בהרבה מה שמבטיח תנאי משכנתא נוחים במיוחד. מאחר ונתוני הפתיחה של עולים חדשים כה טובים במערכת של משרד השיכון, אוטומטית העולים זוכים לקבל גם את המענק הנוסף במידה ועמדו בתנאים מעלה.

הטבה כספית מוצעת לאלו שבוחרים להתגורר בשטחים בהם יש למדינה יעדי אכלוס בעדיפות לאומית. כלומר, ערי הנגב, יישובים מרוחקים, ערי פריפריה ואזורים שנופלים תחת ההגדרות הבאות:

 • אזורי עדיפות לאומית א' – *תוספת מענק של עד 100,000 ש"ח במשכנתא.
 • אזורי עדיפות לאומית ב' – *תוספת מענק של עד 70,000 ש"ח במשכנתא.

*במקרים מסוימים המענק יינתן בדרכים אחרות:
מחיר למשתכן | מחיר מטרה

לסיכום,

משכנתא לעולים חדשים והטבות דיור לעולים חדשים, נועדו להקל במקצת על חייהם של העולים החדשים ובכך לקבעם למגורי קבע בישראל. כדי להיות זכאים להטבות הדיור הללו, יש בראש ובראשונה לעלות לישראל ורק לאחר מכן לרכוש את הדירה.

במידה ורוכשים את הדירה לפני העליה לישראל, יינתנו הטבות מסוימות כדוגמת פטור ממס רכישה (עד שנה לפני עליה בפועל) אך לא יינתנו הטבות שמתבססות על תעודת העולה שלא ימצא בידכם עד למועד העליה בפועל. במידה ואתם שוקלים נטילת משכנתא לעולים חדשים, במידה ואתם רוצים לקנות דירה בישראל, הרגישו חופשי לפנות ולהתייעץ עמנו לקבלת ליווי וסיוע מרבי על ידי יועץ משכנתאות פרטי שאמנם עולה מעט אך ישיג עבורכם את התנאים האופטימליים:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים