משכנתא להשקעה: איך מקבלים משכנתא לצורך השקעות בנדל"ן?

נושאים מרכזיים

משכנתא להשקעה - דלת כניסה לבית

צריכים משכנתא להשקעה? רוצים להשקיע סכומים גדולים מההון שיש בידכם? מאמר זה נכתב עבורכם. אנו נסקור את האפשרויות שעומדות לרשות המשקיעים ונבחן את האופן בו בוחנים את הכדאיות בנטילת משכנתא לצורך השקעה.

משכנתא להשקעה

משכנתא להשקעה. כשמה כן היא, הלוואה שניתנת על בסיס משכון נכס קיים ואו נרכש כאשר מטרת הרכישה הנה השקעה. קבלת החלטה על נטילת משכנתא להשקעה הנה בעיקרה נכונה מאוד והיא מאפשרת לנו למנף את ההון הקיים לנו ולהשקיע בגדול יותר ובהזדמנויות משמעותיות יותר. אך יחד עם היתרונות, משכנתא להשקעה יכולה להפוך השקעה מצוינת לכזו שאינה משתלמת במידה ותנאי המשכנתא משתנים עם הזמן לרעתכם..

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

אנו נענה על השאלות הבאות:

 • לאיזה סוגי השקעות ניתן לקבל משכנתא?
 • איזה גובה משכנתא ניתן לקבל להשקעה?
 • מתי כדאי לקחת משכנתא להשקעה?

 

כעת נעבור על השאלות ונסדר את הדברים בצורה ברורה ככל האפשר:

לאיזה סוגי השקעות ניתן לקבל משכנתא?

כידוע, יש מגוון רחב של אפשרויות השקעה. להלן אפיקי ההשקעה המוכרים והעיקריים:

 • השקעה בשוק ההון.
 • השקעה בנדל"ן.
 • השקעה בעסק.

כדי לענות על השאלה, עלינו לחלק את המשמעות של השאלה לשניים:

 1. משכנתא על ההשקעה עצמה.
 2. משכנתא על נכס קיים לצורך ההשקעה.

אנו יכולים לקבל משכנתא לכל סוגי ההשקעות. המשכנתא תינתן על סמך דירה ואו כל נכס מקרקעין אחר שקיים ברשותנו. גובה המשכנתא שנוכל לקבל תשתנה בהתאם להערכת ערך הנכס על ידי שמאי מטעם הבנק ובהתאם ליכולת שלנו לעמוד בהחזרים. לעומת זאת, במידה ואנו רוצים לקבל משכנתא על ההשקעה עצמה. נוכל לקבל משכנתא להשקעה אך ורק להשקעות נדל"ן בהם יש לבנק נכס מקרקעין בו השקענו ועליו ניתן להסתמך במידת הצורך לשם גביית החוב שנטלנו.

*משכנתא על השקעה בנדל"ן ניתן לקבל רק בעסקאות נדל"ן בישראל. רכישת נכס מקרקעין בחו"ל לא תאפשר נטילת משכנתא מקומית (ניתן לנסות במדינה בה רכשתם את הנכס להשקעה).

איזה גובה משכנתא ניתן לקבל להשקעה?

במידה ואכן ברצונכם ליטול משכנתא להשקעה, בוודאי תרצו לדעת מה גובה המשכנתא המקסימלית שאתם יכולים לקחת. התשובה לכך תתבסס על מספר פרמטרים שמתבססים על הנכסים שבעניין ולפרטים אודותיכם:

 • סוג עסקה – נכס ראשון או נכס שני.
 • סוג משכנתא – משכנתא עבור ההשקעה או משכנתא על ההשקעה.
 • ועוד..

כל לווה מקבל יחס שונה בהתאם לצרכים שלו. כך לדוגמה, משקיע שמתגורר בשכירות ובוחר להשקיע בדירה עדיין יכול ליהנות מתנאי משכנתא נוחים באחוזי מימון גבוהים יותר. לעומת זאת, משקיע שכבר מחזיק בנכס בבעלות כבר יידרש להחזיק בהון עצמי גבוהה יותר בכדי לבצע את העסקה המבוקשת. ההבדלים הללו נקבעו על ידי בנק ישראל במסגרת תקנות שנועדו להגן על יציבות המערכת הבנקאית:

 • אחוז משכנתא לדירה ראשונה – עד 75% מערך הדירה במסגרת המשכנתא.
 • אחוז משכנתא לדירה שניה – עד 50% מערך הדירה במסגרת המשכנתא.

במידה והכסף נדרש לצורך השקעה בדירה נוספת ואו בכל אפיק מקרקעין אחר בישראל, התנאים מעלה אכן מתאפשרים במרבית המקרים. לעומת זאת, במידה ואתם רוצים הלוואת משכנתא בכדי להשקיע בשוק ההון או באפיקים אחרים, לא בהכרח שהבנק יעניק לכם את מלוא האפשרות שמותרת לו. כלומר, הבנק מפעיל שיקול דעת ומקבל החלטות על פי הערכות סיכונים שנעשים לכל לווה ולווה וייתכן מאוד שהבנק יסכים להעניק סכום מוגבל בלבד.

בפועל, במידה ויש לכם דירה בבעלות מלאה וברצונכם לרכוש דירה נוספת ניתן ליהנות מ-2 משכנתאות על 2 הנכסים בגובה 50% ובעצם לקנות דירה נוספת להשקעה ב-100% מימון במקרים רבים. בכדי לקבל 100% מימון לדירה, יהיה עליכם לשכנע את הבנק שתוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתאות יחד מידי חודש גם במידה ולא תקבלו באופן זמני שכר דירה..

מתי כדאי לקחת משכנתא להשקעה?

העובדה שניתן לקבל הלוואת משכנתא להשקעה אינה אומרת שעליכם לעשות זאת. את ההחלטה בעד ואו נגד נטילת משכנתא להלוואה נקבל על סמך נתונים מבוססים וחישובים לתשואה הצפויה ממהלך זה. כלומר, אנו יודעים שמשכנתא תאפשר לנו לקנות נכס בעל ערך כפול ולכן ליהנות מדמי שכירות כפולים. אך, עלינו לשלם החזרי משכנתא עם ריביות לבנק מידי חודש ובסופו של תהליך ייתכן מאוד שנישאר עם פחות כסף בכיס..

השיקולים החשובים:

 • אפשרויות ההשקעה עם ובלי נטילת משכנתא להשקעה.
 • גובה הריביות על המשכנתא להשקעה שנשלם מידי חודש.
 • ההפרש ברווחים בין השקעה בהון עצמי ועם מימון ההשקעה.
 • אלטרנטיבות להשקעה ללא נטילת משכנתא להשקעה.

במקרים רבים, אין מנוס מנטילת משכנתא וזאת בכדי שיהיה לנו הון מינימלי שמאפשר כניסה לשוק הנדל"ן בו רף הכניסה גבוהה במיוחד. אך, את ההחלטה על מהלך זה נקבל אחרי שבדקנו את מצב השוק (ריביות נמוכות – משתלם, ריביות גבוהות – פחות משתלם) ולאחר שהבנו כמה כסף יהיה עלינו לשלם לבנק מידי חודש כהחזר המשכנתא.

נבחן את ההפרשים בין השקעה לבד ובין השקעה בעזרת מימון בנקאי לאחר החזר המשכנתא:

 • הפרש גדול: אם לאחר קיזוז החזרים עדיין הרווחנו הרבה יותר – משתלם.
 • הפרש קטן: אם לאחר קיזוז החזרים נותרנו עם רווח לא משמעותי – נוותר.

אבל, לעניות דעתנו השיקול החשוב ביותר בקבלת החלטה בעד או נגד משכנתא להשקעה תתבסס דווקא על האלטרנטיבות הקיימות כיום ומאפשרות להגיע לאותן היעדים ברמת התשואה וזאת ללא נטילת סיכון נוסף ומינוף ההון הקיים.

להלן דוגמאות:

 • השקעה בעזרת קרן השקעות נדל"ן:
  יש בישראל קרנות השקעה בנדל"ן שמאפשרות רכישה יחסית בנכסים מגוונים. כך ניתן להחזיק בחלק יחסי בדירה וליהנות מכל היתרונות של השקעה בנדל"ן באופן יחסי להון שבידכם וללא צורך בנטילת משכנתא והחזרים שיביאו אתכם לאותו מקום בדיוק.
 • השקעה בדירה עם שותף:
  אמנם אפשרות זו אינה מתאימה לכולם, אך במידה ויש לכם חברים קרובים ואו בני משפחה שיכולים להשקיע יחד עמכם בנכס מקרקעין, בהחלט ניתן לעשות זאת ולחסוך את הריביות על המשכנתא שהייתם צריכים לקחת לולא שותפות זו.

איך מקבלים משכנתא לצורך השקעות בנדל"ן?

נטילת משכנתא להשקעות נדל"ן זהה לנטילת משכנתא רגילה. ההבדל היחיד קיים בשיעור המימון שניתן לקבל כפי שצוין מעלה. יהיה עליכם לשלם מגוון רחב של עמלות לפתיחת תיק משכנתא, להציג מגוון רחב של מסמכים למשכנתא ולקבל הערכת שמאי מקרקעין לנכס שברצונכם לרכוש ועוד..

כאשר תדעו כמה כסף ביכולתכם לקבל, תוכלו לבחור מסלול משכנתא מבין מגוון רחב של אפשרויות שלכל אחת מהן יש יתרונות וחסרונות והכדאיות בהן משתנה בהתאם למצב שוק המשכנתאות ביום נטילת ההלוואה. אנו ממליצים להתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי קודם לתחילת התהליך וזאת כדי לקבל תמונת מצב מדויקת ולהעריך את כדאיות התהליך עוד קודם שנכנסים לבחינת הצעות הבנקים השונים..

לסיכום,

בהחלט ניתן לקבל הלוואת משכנתא להשקעה! זה לא אומר שזהו הצעד הנכון ביותר עבורכם, יש לבדוק היטב את כדאיות המהלך טרם שיוצאים לדרך ונתחיל בתהליך רק אחרי שוויתרנו על כלל האלטרנטיבות הקיימות בשוק נכון לעת הזו.

רוצים להתייעץ חינם עם יועץ השקעות נדל"ן בכדי להבין את משמעות ההליך? הרגישו חופשי לפנות אלינו: