ראשי / מידע נדלן / מרחב מוגן: שינה בממד, עובי הקירות, גודל החדר וכל מה שרציתם לדעת

מרחב מוגן: שינה בממד, עובי הקירות, גודל החדר וכל מה שרציתם לדעת

    adimage

מרחב מוגן נבנה כיום בכל דירה שנבנית. מרחב מוגן אמור לספק לנו הגנה מטילים או מפצמרים לצד מזלטים מתפוצצים וכל מרעין בישין שיכולים ליפול עלינו מהשמיים. לאחר מלחמת המפרץ בשנים 1990-1 הוחלט שיש לחייב כל דירה בישראל במרחב מוגן וזאת כחלק מהפקת לקחים ממצבים בהם רבים מדיירי הבניינים כלל לא הספיקו לנגיע למקלט בזמן המועט שהיה להם. כאשר יש לכל משפחה מקלט בבית הדבר מאפשר להרגשה נינוחה יותר גם בעתות מצוקה וגורם לפחות תזזיתיות ופחדים אצל כלל בני המשפחה.

יש סוגים שונים של ממ"דים אשר מותאמים לצרכים שונים:

 1. ממ"דמרחב מוגן דירתי – משמש כחדר מגורים בדירת משפחה.
 2. ממ"קמרחב מוגן קומתי – משמש בעיקר בנייני משרדים ותעשייה ונמצא בכל קומה ואמור לאכלס את דרי הקומה.
 3. ממ"ממרחב מוגן מוסדי – מקלט הנמצא בכל מבנה ציבורי ומשמש את עובדי ואורחי המבנה.

חובה זו, לבנות ממ"דים נופלת על כתפי בעלי הדירות שמוצאים עצמם משלמים על תוספת חדר או חדר מאובטח שעולה כסף רב מכיסם הפרטי (בשונה מהנהוג שהמדינה משלמת על המקלט בבניינים) אך כבונוס חדר זה אינו נחשב באחוזי הבנייה המותרים וכך בעצם ניתן להגדיל את הבניין שנבנה מעבר לתכניות בניין עיר (תב"ע) שאושרו והמשמעות לכך היא שהקבלן ינצל את בניית הממ"ד ויעשה בה שימוש כחדר מגורים לכל דבר וכך בעצם יגדיל את הכנסתו במכירת הדירה.

מה ההגדרה של מרחב מוגן?

אלו הכללים שחלים על מרחב מוגן:

 • גודל החדר: 12 מ"ר ברוטו, 9 מ"ר נטו.
 • החדר חייב להיות אטום לגזים ועמיד בפני הדף (הדלת חייבת להיחסם על ידי הבטון מהתפרצות פנימה).
 • דלתות החדר חייבות להיפתח כלפי חוץ ולהיות נמוכות מרצפת החדר (הממ"ד גבוהה יותר)
 • קירות הממ"ד חייבות להיות מבטון מלא בלבד.
 • עובי קירות ממ"ד: קיר חיצוני – 35 ס"מ, קיר פנימי 20-25 ס"מ וכל חלון או דלת נוספים כחלק מיציקת הבטון.
 • מספיק ש-60% מהדיירים מבקשים להוסיף חדרי ממ"ד כדי לחייב את כל דיירי הבניין.

האם מותר לישון בממ"ד?

החשש מפני שינה בממ"ד נובע מכך שבטון משחרר גזים רעילים שנקראים "גז ראדון", גז זה נפלט אך אינו יכול לצאת החוצה מאחר והחדר אטום. בדיוק כפי שמסוכן לחיות לעתים בדירת מרתף כך גם בחדר ממ"ד ייתכן ותהיו נתונים לסכנה מסוימת. ולמרות זאת, לרוב הממ"ד שלנו יבנה כחדר בלתי נפרד מהבית ויש בו חלון, דלת פתוחה, ואוורור שמאפשרים לכל גז רעיל להתנדף החוצה ולכן אין במקרים אלו סכנת הרעלה ולכן אין מניעה לישון בממד.

במקרים מסוימים הממ"ד יהיה חדר אטום באמת וימצא מתחת לבית במעין מקלט פרטי כאשר הוא אינו נמצא בשימוש רב וכלל אין בו חלונות, במידה וזה המצב לא מומלץ לישון בממ"ד אלא אם כן יש לכם מערכת אוורור שפועלת ומנקזת את האוויר הקיים בחדר החוצה בזמן השינה.

רבים שואלים האם אפשר להפוך את חדר הממד לחדר ילדים? 

התשובה בפשטות היא שאין בעיה אך חשוב לזכור שילדים שנמצאים בחדר אטום עלולים להיפגע מהדלת הכבדה במידה ואינם זהירים דיו ומעבר לכך שיש משמעות לגיל הילדים. למרות שיש אוורור, ולמרות שעל פניו גז הראדון התנדף מכבר לא מומלץ לעשות שימוש בממ"ד עבור תינוקות רכים שרגישים שבעתיים לכל קרינה ולכל גז רעיל שנפלט. במידה ובכל זאת עושים שימוש בחדר לתינוק או אף לילדים קטנים יש לוודא שאתם שואבים אבק ומנקים את החדר מאבק בכל מספר ימים וזאת כדי להעלים את כל האיזוטופים הקטנים שנוצרים מהגז ומתלכדים עם האבק ברצפה ועל החפצים בחדר. (לא לטאטא אלא לשאוב כדי לנקות את כלל החומרים יחד)

ככל שהאוורור בחדר טוב יותר כך הסיכון קטן יותר. את הסיכון מגז ראדון לא רואים מיד אלא לאחר שנים רבות וככל שהחשיפה לגז גדלה עם השנים כך הנזק עלול להיות חמור יותר. אסור לזלזל בהערות אלו ויש לראות את החדר המוגן כפי שהוא ולהיות זהירים מאוד כאשר אנו עושים בו שימוש. דגשים שיסייעו לכם לעשות בו שימוש כבכל שאר חדרי הבית:

 • שמרו על דלת חדר ממ"ד פתוחה בכל שעות היום גם כאשר אין אף אחד בחדר.
 • שמרו על חלון פתוח / אוורור באמצעות ונטה בשעות הלינה בחדר.
 • שאבו את האבק מרצפת וחפצי החדר אחת לשבוע לפחות.
 • שכנו בחדר הממ"ד ילדים גדולים או מבוגרים אך לא תינוקות רכים.

כמה נקודות חשובות בנוגע לממ"דים:

 1. כיום יש מענק ממד לאלו המתגוררים בקו התפר ובאזורים מאוימים וניתן לבדוק זכאותכם בקישור זה.
 2. כחלק מהתחדשות עירונית וממשימה לאומית שהוגדרה גם בניינים משנות ה-90 יאושרו לתמ"א 38 עם כניסת תיקון 4 לתוקף.
 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

6 תגובות

 1. בקיץ ובחורף חלון הממ"ד סגור למשך 10 שעות בלילה כדי שהמזגן יחמם/יקרר (דלת הממ"ד פתוחה). האם ילד בן 4 הישן בחדר כזה חשוף לקרינה?

 2. היי..אמורים לעבור לדירה תמ"א בת ארבע חדרים שמתוכם חדר ממד.. יש לי שני ילד .. אחד בן חמש והשנייה בת שנתיים.. חשבתי תחילה לשים את הקטנה בממ"ד אבל לאחר הכתבה…. עדיף לשים את בן החמש שם?… פחות מסוכן לו?…
  תודה מראש על התשובה. מירית

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים