ראשי / השקעות בנדלן / השקעה בשטח / מס רכישה על קרקע: מהו מס רכישה על קרקע לבנייה עצמית?

מס רכישה על קרקע: מהו מס רכישה על קרקע לבנייה עצמית?

    adimage

מס רכישה על קרקע מעניין רבים ובעיקר אלו שרוצים לזכות בקרקע לבנייה עצמית. (בנה ביתך וכ"ו) מס רכישה על קרקע יכול להשתנות כתוצאה מפעולות שונות אך אין בו מדרגות מס רכישה כמו ברכישת דירה המשמשת למגורים וזאת על אף העובדה שעל הקרקע שרכשתם כנראה תבנו בעתיד את ביתכם.

מס רכישה על קרקע

לפני שמתחילים לדון במס רכישה על קרקע יש להבין מהו מס רכישה ומתי יש לשלמו:

מס רכישה

מס רכישה הנו מס שמשלמים רוכשי דירות או נכסי נדל"ן. ישנם תקנות מס רכישה שמתייחסות לסוגי הנכסים השונים ומדגישים שמדרגות מס רכישה המוכרות לכל מיועדות אך ורק לדירת מגורים או דירה להשקעה ואינם מתייחסים למקרים בהם רוכשים זכות מקרקעין שמטרתה אחרת. מס רכישה לדירת מגורים הנו מס שמשתנה בהתאם למהות הרכישה וליכולת הכלכלית של הרוכש כך שרוכשי דירה ראשונה בסכום הנמוך מ-1,600,125 ש"ח נכון לשנת 2016 בכלל יהיו זכאים לפטור מלא ואילו משקיעים שרוכשים דירה כהשקעה יידרשו לשלם 8% מס מהשקל הראשון. וכאן כמובן נשאלת השאלה: מה דינו של מס רכישה על קרקע לבנייה עצמית או קרקע חקלאית שרכשנו?!

מס רכישה על קרקע

תקנה 2 מתוך תקנות מס רכישה קובע שכל נכס שאינו דירת מגורים כמופיע בסעיף 9 לחוק יחויב במס רכישה בשיעור קבוע של 6% מערך הנכס וזאת כאמור מהשקל הראשון. כלומר במידה ורכשתם קרקע להשקעה או קרקע עליה תרצו לבנות את ביתכם בעתיד בשווי 500,000 ש"ח יהיה עליכם להיפרד מ-30,000 כמס רכישה במועד הקנייה. רבים טוענים שזה לא הוגן לחייב בעלי קרקע בבנייה עצמית לתשלום מס רכישה כה גבוהה ובאמת יש הקלות שונות לאלו שבונים על גבי הנכס:

אלו שבוחרים לבנות את ביתם על גבי הקרקע. כלומר, יש בידם תכנית בניה בתוקף שצפויה להתיר דירת מגורים אחת או יותר ובנוסף על כך בעלי הקרקע גם יצליחו לקבל היתר בנייה תוך שנתיים ממועד רכישת הקרקע הרי שבמידה והם יגישו בקשה למחלקת השומא במיסוי מקרקעין (לפי סיף 85 לחוק) הם יהיו זכאים להחזר כספי בשיעור של 1% מערך הקרקע. כלומר, לפי הדוגמה למעלה הם יזכו ב-5,000 ש"ח חזרה אך בסך הכל ישלמו 5% מס רכישה וזהו סכום לא נמוך במיוחד.

מס רכישה על קרקע חקלאית

בשונה משטח שייעודו מגורים ומחויב במס רכישה קבוע. ניתן להכליל קרקע חקלאית תחת ההגדרה של משק חקלאי שעל השטחים הפתוחים משלמים לפי מדרגות מס. מס רכישה על קרקע חקלאית תשתנה בהתאם לערך הקרקע ולסכום ששילמתם. עד 347,755 ש"ח תשלמו רק 0.5% בלבד ומעל 347,755 ש"ח תשלמו לפי הסכום האמור בחוק לקרקעות 6%. את המסים הגבוהים באמת תידרשו לשלם ביום בו תרצו למכור את הנכס או השטח שברשותכם ועליו תשלמו מס שבח גבוהה במיוחד.

מתי בכל זאת אפשר לבקש הנחה או פטור?

  • כאשר הקרקע מתקבלת במתנה על ידי קרוב משפחה תדרשו לשלם רק 2% (שליש מהגובה המקורי)
  • כאשר הקרקע מועברת מבעל לאישה או להפך כמתנה לא תדרשו לשלם מס (פטור מלא)
  • כאשר אתם נכים, משפחות שכולות, עולים חדשים תדרשו לשלם רק 0.5% מס רכישה.

ישנם מקרים בהם ניתן לבנות פרויקט וליהנות ממס רכישה מופחת וזאת כאשר מבצעים עסקת קומבינציה בה יזם פונה לבעל מגרש במטרה לבנות עליו בניין דירות מגורים ובעל הקרקע מעביר אחוזים משטח הבניין לטובת הקבלן בתמורה לאחוזים בדירות. הרי שאז רק הקבלן יידרש לשלם מס רכישה והוא יידרש לעשות זאת רק על חלקו היחסי (אחוזי הבעלות) שברשותו וזאת מאחר ויתר השטח לא נמכר אלא נשאר בבעלות בעלי הקרקע. מעבר לכך מאחר ובונים על הקרקע בתי מגורים יקבל הקבלן החזר של אחוז ויידרש לשלם בסך הכל 5% מס על חלק יחסי בקרקע במקום על כולה כפי שנדרשים יתר הקבלנים לעשות.

מבולבלים? צריכים ליווי משפטי בתהליך? פנו אלינו!

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים