מס רכישה על מגרש: מהו מס רכישה על קרקע לבנייה עצמית?

נושאים מרכזיים

מס רכישה על מגרש - חצר אחורית

מס רכישה על מגרש (קרקע) מעניין רבים. מדובר בנתונים שיש לדעת לפני שמבצעים עסקה לרכישת קרקע חקלאית או קרקע לבנייה עצמית. החוק מתייחס לשני סוגי נכסי מקרקעין. נכס מקרקעין למגורים ונכס מקרקעין לשימוש חקלאי / עסקי. אנו במאמר זה ננסה להציג את הנתונים אודות מס רכישה על מגרש בצורה הידידותית והפשוטה ביותר בכדי שתבינו זאת היטב:

מס רכישה על מגרש

כל עסקת מקרקעין מחויבית במה שקרוי "מיסוי מקרקעין" יש שני מועדים לתשלום מס, הראשון במועד רכישת הנכס. השני במועד מכירת הנכס. מס רכישה הנו השלב הראשון והמורכב יותר ואליו אנו מתייחסים במאמר זה. בתוך מס רכישה ניתן לפלח את מדרגות המס לשני קטגוריות עיקריות:

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

 1. מס רכישה לדירה או בית המיועד למגורים.
 2. מס רכישה לקרקע להשקעה או עסקים.

חלוקה זו חשובה מאוד מאחר ולפעמים אנו רוכשים משק חקלאי שכולל גם בית למגורים וגם שטחים חקלאיים. ובעצם אנו נדרשים לחשב שני חישובים נפרדים עבור השטח למגורים. ועבור יתרת השטח מאחר ומדובר ברמות מיסוי שונות זו מזו.

מאחר ומאמר זה עוסק במס רכישה על מגרש אנו נתייחס לשני סוגי המגרשים הנפוצים ביותר עליהם אנו מקבלים שאלות:

 1. מס רכישה על מגרש לבנייה עצמית
 2. מס רכישה קרקע חקלאית

בשני המקרים מדובר בקרקעות אך מדובר בנכסי מקרקעין בעלי ייעוד שונה זה מזה (אם כי גם בעלי קרקעות חקלאיות ישמחו לשינוי ייעוד והגדרה למגורים) בשני המקרים רמות המס זהות ופשוטות מאוד להבנה והן נראות כך:

 • עסקה רגילה בין 2 תושבים ישראליים: מס רכישה על מגרש יהיה 6% מגובה העסקה.
 • עסקה ללא תמורה בין אב לבן לדוגמה: מס רכישה על מגרש יהיה 2% מגובה העסקה. (1/3 מס רכישה)
 • עסקה בה נכה רוכש קרקע: מס רכישה על מגרש יהיה 0.5% מגובה העסקה.
 • עסקה בה עולה חדש רוכש קרקע: מס רכישה על מגרש יהיה 0.5% מגובה העסקה.

יש להוסיף הערות:

 • נכה (בגובה 75%) יכול ליהנות מהטבה זו רק פעמיים בחייו.
 • עולה לצורך החישוב הנו עסקה שנעשתה שנה קודם או עד 7 שנים אחרי עלייה ארצה.
 • עולה יכול ליהנות מהטבה זו פעם אחת לבית ופעם אחת לעסק בחייו.
 • במידה ומדובר במשק חקלאי – החישוב נעשה על בסיס מדרגות מס שיש לבחון.

כפי שניתן לראות אין הבדל לצורך חישוב מס רכישה על מגרש לבניה עצמית ואו למטרות חקלאיות. ההבדל בין המקרים מורגש לאחר מכן במידה ונבנה בית על גבי המגרש שנרכש ובעצם על כלל ההוצאות של הבניה והשווי כפועל יוצא מכך לא משלמים מסים כך שבמידה והקרקע עלתה 400,000 ש"ח וערך הדירה לאחר מכן עומד על 1,400,000 ש"ח לצורך מס תשלמו רק 24,000 ש"ח שזהו סכום פעוט במיוחד כך שהדבר לא פוגם בכדאיות העסקה.

מס רכישה על מגרש לבניה עצמית

מס רכישה על מגרש שמיועד לבניית בית פרטי בהחלט לא נוראי כפי שניתן לחשוב ברגע שרואים את הנתון הסופי וזאת למרות העובדה שברכישת דירה למגורים ואו בית למגורים לצורך העניין ניתן ליהנות מפטור מס מוחלט במידה וערך הדירה נמוך מ-1,623,320 ש"ח נכון למדרגות מס רכישה לשנת 2017.

במידה ורוכשים מגרש לבניה עצמית יחד עם שותף. כלומר, אתם רוצים לבנות בית דו משפחתי הרי שעלות המס רכישה אף היא תחולק שווה בשווה בין הצדדים והמשמעות היא שכל אחד משלם רק 3% על כלל הקרקע ואו 6% על חלקו בלבד.

צריכים ייעוץ מקצועי בנושא? פנו אלינו: