ראשי / מיסוי מקרקעין / מס ירושה על דירה: האם יש מס על דירה שהתקבלה בירושה מההורים?

מס ירושה על דירה: האם יש מס על דירה שהתקבלה בירושה מההורים?

רבים שואלים אותנו האם עליהם לשלם מס ירושה על דירה שהתקבלה בירושה. שאלה זו במקומה מאחר ובישראל יש להבדיל בין חוק הירושה ובין חוק מיסוי מקרקעין. בעוד בישראל אין מס ירושה כלל, עדיין ייתכן ויהיה עליכם לשלם מס על דירה שהתקבלה בירושה. כדי לעשות מעט סדר בנושא, כתבנו את המאמר בשני חלקים, הראשון – תשובה בקצה. השני – הרחבה בנושא..

מס ירושה על דירה

האם יש מס ירושה על דירה שהתקבלה?

  • באופן ישיר – לא. אין מס ירושה בישראל על נכסים ובכלל.
  • באופן עקיף – כן, יש מס שבח במקרים מסוימים שיהיה על היורש לשלם.
  • *ירושה בחו"ל – ייתכן מס ירושה במדינה בה הדירה נמצאת.

כלומר, אין מס ירושה על דירה אך יש מסים אחרים שיהיה עליכם לשלם במידה ותנאים מסוימים התקיימו.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

הרחבה אודות מיסוי מקרקעין כאשר מוכרים דירה בירושה

חוק מיסוי מקרקעין קובע שיש לשלם מסים בעת שמתבצעת עסקת קניה ואו מכירה שמערבת נכסי מקרקעין. אך, סעיף 4 בחוק זה קובע גם ש-"הורשה איננה מכירה או פעולה באיגוד לעניין חוק זה". כלומר, אין עסקת מקרקעין ומכך שאין חובה לשלם מס על הדירה שקיבלתם בירושה.

אנו כעת נתייחס לנושאים הבאים:

  1. באילו מקרים משלמים מס על דירה שהתקבלה בירושה?
  2. באיזה שלב (מתי) משלמים את המס על הדירה שהתקבלה בירושה?
  3. מה קורה אם המוריש העניק את הדירה במתנה טרם מותו ליורש?

כדי לזכות בפטור מוחלט ממיסוי על דירה שהתקבלה בירושה, על התנאים הבאים להתקיים:

  1. על המוריש להיות זכאי להגדרה של "דירה מזכה".
  2. על היורש להיות צאצא ישיר ואו בן/ת זוג של המוריש.

בעצם, על המוריש להיות פטור בעצמו ממס שבח במידה ומכר את הנכס טרם מותו ועל היורש להיות קרוב מדרגה ראשונה שהיה זוכה במס רכישה הנמוך המוקנה לבן משפחה בהעברת דירה במתנה. זאת משום, שחובת מס שבח עוברת יחד עם הירושה ליורש השמח. למרות האמור וכפי שנסביר בהמשך, היורש לא יידרש לשלם מס שבח עד שימכור את הנכס בפועל..

כעת נעבור על הנושאים במאמר זה:

1. באילו מקרים, וכמה משלמים מס על דירה שהתקבלה בירושה?

ברוב המקרים, הירושה כוללת נכס מקרקעין בודד ולכן פטורה ממיסוי מקרקעין בכל שלב בחייו של המוריש ולכן זכות זו עוברת גם ליורשים. לעומת זאת, במידה והמוריש החזיק במספר נכסים להשקעה, הרי שעליו היה לשלם מס שבח במידה והיה בוחר למכור את אחד הנכסים בחייו. לכן, חובה זו עוברת ליורשים ואף הם יידרשו לשלם מס שבח בהתאם לחובותיו של המוריש.

אבל מיסוי דירה שהתקבלה בירושה מעט מורכבת יותר:

  • מס רכישה – בכל מצב היורשים אינם משלמים מס רכישה (אין רכישה).
  • מס שבח – היורשים ישלמו מס שבח במידה והמוריש היה חייב בכך (יש השבחה).

את מס השבח ניתן לחשב בשני אופנים בהתאם למצבו של היורש:

  • יורש בעל נכסים – יורש זה ישלם על המוריש וגם על עצמו עד למועד המכירה.
  • יורש ללא נכסים – יורש זה ישלם עד מועד ההורשה ומרגע זה ייהנה מפטור.

כלומר, בבוא היום יהיה על היורש לבצע חישובים מורכבים למדי בכדי להוזיל ככל האפשר את מס השבח. זאת, כדי למנוע מצב בו יידרש לבקש החזר מס שבח בשלבים מאוחרים יותר ולשלם על כך ביוקר.

2. באיזה שלב (מתי) משלמים את המס על הדירה שהתקבלה בירושה?

כפי שהבהרנו מעלה, אין מס רכישה על דירה שהתקבלה בירושה, אך ייתכן ויהיה חובת תשלום על מס שבח.

ככלל, מס שבח משלמים עם מכירת הנכס שברשותנו. כלומר, כל עוד היורשים אינם מוכרים את הנכס, לא מוטלת עליהם אחריות לשלם את מס השבח מאחר ומדובר בחובת מס נדחה. בבוא היום, כאשר היורשים יבחרו למכור את הנכס ברווח, יהיה עליהם לשלם מס שבח בהתאם למדרגות המס בכל תקופה ותקופה:

  • עד שנת 1948 – 12% מס שבח.
  • בין השנים 1949-1960 – מס שבח הנו 12% + אחוז לכל שנה עד 1960.
  • בין השנים 1960-2001 – מס שבח בגובה 48%.
  • בין השנים 2001-2012 – מס שבח בגובה 20%
  • לאחר שנת 2012 – מס שבח בגובה 25%

כלומר, בהחלט ייתכן שהמוריש החזיק בדירה בטווחי זמן ארוכים ולכן ניתן יהיה לחשב את שומת מס השבח לפי השבחת הנכס בכל תקופה ותקופה. לשם כך יש צורך בעורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין שיבצע עבורכם תכנון מס שבח מדויק וחסכוני ככל שמתאפשר.

3. מה קורה אם המוריש העניק את הדירה במתנה טרם מותו ליורש?

ישנם משפחות אמידות אשר מחזיקות ברשותן מספר רב של נכסי מקרקעין. במקרים אלו, ישנם מומחים שפועלים במשותף עם המשפחה על תכנון מס להעברה בין דורית של ההון המשפחתי. אחת הדרכים להוזלת המס שיהיה לשלם בבוא היום הנו כמובן הענקת דירה במתנה ליורשים עוד בחייו של היורשים.

כאשר מעבירים דירה במתנה יש חובת תשלום מס רכישה מופחת (33%) ואף פטור ממס לחלוטין במידה ומקבל המתנה אינו מחזיק בדירה בבעלותו וזוהי לו דירה ראשונה ומזכה. מקבל המתנה אינו מקבל רק את הנכס במתנה. אלא גם את חובת מס השבח של מעניק המתנה במידה ויש חובה כזו (בדומה לקבלת דירה בירושה..).

אז למה להעביר דירה במתנה?

במידה ומקבל המתנה נחשב "קרוב" (הורה, צאצא או בן זוג), במידה ומקבל המתנה מתגורר בנכס שהתקבל במשך 3/4 שנים תלוי בקרבת הקרוב, הרי שמקבל המתנה יוכל ליהנות מפטור ממס שבח בבוא העת. מעבר לעובדה חשובה זו, יש רבים שמעדיפים למנוע סכסוכים ובעיות אחרי מותם ולכן מחלקים את רכושם כראות עיניהם בעודם בחיים.

לסיכום,

לא. אין מס ירושה על דירה. ככל הנראה לא יהיה מס ירושה גם בעתיד. המשמעות היא שכיורשים אינכם חייבים במסים כלל כל עוד אתם יורשים דירה יחידה של קרובכם ואו במידה ולא תמכרו את הנכס שירשתם. במידה והמוריש החזיק במספר נכסים, במידה ואתם כבר מחזיקים בדירה ורוצים למכור את זאת שהתקבלה בירושה, הרי שיהיה עליכם לברר את צעדיכם בזהירות מול עורך דין המתמחה במקרקעין אך בדגש על מיסוי מקרקעין. יש עורכי דין רבים שאינם בקיאים במיסוי מקרקעין ומכך שלקוחותיהם משלמים ביוקר ולא נהנים ממגוון רחב של קיזוזים אפשריים בשומת מס שבח וחבל.

רוצים הפניה לעורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין, השאירו פרטים באתר ונעזור לכם!

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר | יצירת קשר: 058-5678901[email protected]