מכירת דירה בגירושין: איך נראית מכירת דירה בגירושין?

נושאים מרכזיים

מכירת דירה בגירושין - חלוקת רכוש

מכירת דירה בגירושין מסמן את סיום הקשרים הכלכליים של בני הזוג. לרוב, מכירת דירה בגירושין נעשית בכדי שניתן יהיה לחלק את ערך הנכס בין בני הזוג בהתאם לפסיקת בית משפט לענייני משפחה אך זהו עניין מורכב ורגיש עבור שני הצדדים שצריכים לפעול יחד ולהגיע להסכמות משותפות על המחיר ומועד המכירה של הדירה.

מכירת דירה בגירושין

מכירת דירה בגירושין יכולה להתבצע בשלל דרכים. ישנם דירות שנמכרות עקב גירושין נוחים ובהסמכה ולעומת זאת יש דירות הנמכרות בעקבות גירושין קשים במיוחד בו שני הצדדים מאתגרים האחד את השני ומוצאים דרכים להכביד ולפגוע בצד האחר.. אחת הבעיות המורכבות בתהליך מכירת דירה בגירושין היא שהצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמות או חמור מכך, אחד הצדדים מונע בצורות שונות את מכירת הנכס ופוגע עקב כך בעצמו ובבן הזוג האחר.. במאמר זה ננסה להבין איך ניתן למכור דירה עקב גירושין מבלי שהרגשות יכנסו לסיפור.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

איך מוכרים דירה עקב גירושין?

כאשר הפרוצדורה הארוכה של הגירושין מגיעה סוף סוף לסופה ויש הסכמות בין עורכי הדין של בני הזוג ניתן למכור את הדירה ולחלק את ערכה בהתאמה לפסק הדין שניתן בבית המשפט. יש מספר אפשרויות למכירת הדירה:

  1. מכירת דירה בגירושין תוך הסכמת הצדדים יחדיו לעסקה.
  2. מכירת דירה בגירושין תוך מינוי אחד הצדדים לנהל את העסקה.
  3. מכירת דירה בגירושין תוך מינוי אדם ניטרלי כמתווך או עורך דין לניהול העסקה.

האפשרויות למכירת הדירה מסודרות לפי סדר התהליכים הרצוי. כלומר, תמיד יש עדיפות שהצדדים יוכלו להתגבר על משקעי העבר והרגשות המעורבים בעסקה אך במידה ולא ניתן להפריד בין הכעסים והשנאה לביצוע העסקה לטובת הצדדים נדרש להיות יצירתיים יותר בכדי להגיע לידי עסקת מכירת דירה שתיעשה לטובת שני הצדדים שאינם רואים מעבר למצבם המורכב בעת הגירושין.

איך נראית חלוקת דירה בגירושין?

כחלק מתהליך הגירושין על הצדדים לחלק את ההון המשותף זה עם זה בהתאם למוסכמות ובהתאם לקבוע בחוק תוך התייחסות לילדים ולשנות וותק הנישואין ואופן השגת ההון הקיים לבני הזוג. ועל כך ניתן לקרוא כאן: חלוקת רכוש בגירושין.

נעבור כעת על האפשרויות השונות למכירת דירה בגירושין:

מכירת דירה בגירושין בהסכמה

לא תמיד גירושין חייבים להסתיים בצורה גרועה. ישנם זוגות שמגיעים לידי הבנה שהם כבר לא מתאימים זה לזו ולכן מבקשים להתגרש. במקרים אלו הצדדים חושבים על טובת הילדים ופועלים בצורה מסודרת בכדי להגיע להבנות ומחלקים את הרכוש לפי הסכמה. במקרים אלו הצדדים יכולים לנהל את המכירה של הדירה ולשאוף לקבל את המחיר האופטימלי על הנכס תוך שיתוף פעולה בכדי למכור את הנכס במהירות האפשרית ולהגיע לכדי סיום הליך הגירושין הכלכלי.

מכירת דירה בגירושין על ידי אחד הצדדים

בגירושין שבהם צד אחד פגוע וכעוס. (כאשר אין הסכמה לגבי הגירושין – צד אחד דוחף לגירושין בניגוד לרצון בן הזוג האחר..) לעתים מאוד קשה לעבוד יחד ולנהל את מכירת הדירה המשותפת. במקרים אלו הצדדים יכולים להגיע לכדי החלטה על כך שרק צד אחד ינהל את תהליך מכירת הדירה ויהיה זכאי לחתום ולהשלים את העסקה כך שניתן יהיה לחלק את ההון המשותף. זו אפשרות טובה בעיקר כאשר הדירה מחולקת שווה בשווה וכך בעצם יש למוכר הדירה אינטרס זהה לזה של בן הזוג ושניהם רוצים לקבל את המחיר המרבי שניתן יהיה לקבל.

מכירת דירה בגירושין על ידי גורם צד שלישי

לצערנו. רוב מקרי הגירושין אינם נופלים בהגדרות המופיעות מעלה. כלומר, גם כאשר יש הסכמה על כך שהצדדים יפעלו יחד או שצד אחד ינהל את העסקה תוך קבלת אישור הצד האחר, ייתכן מאוד שאחד הצדדים יעכב כל עסקה בטענה שהמחיר אינו מתאים בעיניו וזאת רק בכדי להכאיב לצד האחר. יתרה מזאת, במקרים רבים בני הזוג כלל אינם מדברים באופן ישיר אלא אך ורק באמצעות עורכי דינם והעניינים הופכים למורכבים ורגישים ביותר. במקרים אלו אין לנו ברירה אחרת מלבד מינוי גורם צד שלישי שינהל את המכירה לטובת שני הצדדים.

אפשרויות גורם צד שלישי למכירת דירה בגירושין:

  • עורך דין מקרקעין – עו"ד שימונה על ידי שני הצדדים למכור את הדירה במחיר האופטימלי.
  • מתווך דירות – איש מקצוע שאינו קשור לאף אחד מהצדדים וימכור במחיר המרבי.
  • חבר משותף / בן משפחה מוסכם – לעתים ניתן להיעזר בחבר משותף לניהול העסקה כולה.

מכירת דירה בגירושין חייבת להיעשות תוך שמירה על פרטיותם של בני הזוג. איש המקצוע שימונה ויקבל ייפוי כוח להתנהל בשם הזוג יהיה מחויב לשמור את הפרטים החסויים הידועים לו לעצמו וזאת כדי לוודא שהקונים אינם מנצלים נקודה רגישה זו בכדי להוריד את מחיר הדירה על חשבון הזוג המתגרש.

נקודת האור בחלוקת רכוש בגירושין:

למרות הקשיים והמורכבות במכירת הנכסים המשותפים יש נקודת אור חשובה. מכירת דירה עקב גירושין ובהתאם לפסיקת בית משפט אינה מחויבת במס. כלומר, כל הכסף שמתקבל מעצם מכירת הדירה תשמש את בני הזוג כצעד לקראת חייהם החדשים בנפרד ואולי אף יספיקו לקניית דירה חדשה שאף היא תהיה למגורים ופטורה במקרים רבות ממס ולמרות שלא רבים חושבים על ענייני מיסוי בעתות קשים אלו, תאמינו לנו שמדובר בהטבה משמעותית שתעריכו לאחר מכן..

רוצים איש מקצוע לצורך מכירת דירה בגירושין? השאירו פרטים: