ראשי / עסקאות נדלן / יריד דירות: האם כדאי לקנות דירה ביריד דירות?

יריד דירות: האם כדאי לקנות דירה ביריד דירות?

    adimage

יריד דירות מתקיים אחת לתקופה באזורים שונים בארץ. מדובר באירוע בו לחברות בניה / יזמיות נדל"ן יש אפשרות לרכוש עמדה ולהציג בה את הפרויקטים החדשים שמוצעים כעת למכירה. יריד דירות יכול לייצר בעבור היזמים חשיפה גדולה ומדויקת של רוכשי דירות פוטנציאליים שמעוניינים לרכוש דירה חדשה מקבלן אך אינם בקיאים באפשרויות העומדות לרשותם ואינם רוצים לעבור משרד משרד בכדי לבחון את הדירות השונות. יריד דירות אם כך הנו אירוע חשוב מאוד בעבור היזמים. אך האם יריד דירות נדרש באמת? האם יש לבאים ליריד אפשרות אמיתית לזכות בדירות במחיר מציאה? על כך במאמר זה.

יריד דירות

אתרי לוחות הדירות עורכים אחת לתקופה יריד דירות מושקע בגני התערוכה בתל אביב ובמוקדים שונים ברחבי הארץ. מדובר באירוע שמרכז את מלוא האפשרויות במקום אחד כך שניתן לעבור בין עשרות ומאות חברות יזמיות בתוך מספר שעות ולקבל החלטות עם מי אנו ממשיכים הלאה. כלומר, בידי איזה חברה יש את הנכס אותו אנו רוצים לרכוש. בעוד היזמים והחברות המשתתפות ביריד זוכות לחשיפה יוצאת דופן, דווקא הרוכשים יוצאים לא פעם מאוכזבים מרמת המחירים ואו מהאפשרויות העומדות לרשותם. גם כאשר יש פרויקט איכותי שנראה טוב כלפי חוץ, לא תמיד יש את מלוא הנתונים המבוססים שמאפשרים לנו לקבל את ההחלטות המושכלות שנדרשות בעסקה מאין זו.

כדי לעודד אנשים להגיע לירידים אלו, כל יזם וכל חברה המשתתפת ביריד מציעה מגוון רחב של הטבות ואו הנחות ייחודיות שייגרמו לקונים לרכוש דירה דווקא בחברה שלהם. לעתים הביקוש בירידים אלו כה גבוהה שישנם הגרלות על הזכות לרכוש דירה בפרויקטים המוצעים בידי החברות הגדולות ורק אילו אשר יעלו בגורל "יזכו" לרכוש דירה במחיר המוצע והמתואר כ"הנחה".

האם צריך יריד דירות?

לא ממש. בעבר זו הייתה דרך מצוינת לאתר הזדמנויות רכישה. כיום ניתן לקבל את מלוא המידע ואת מלוא ההזדמנויות בגלישה מהבית באתרי הלוחות ובאתרי החברות היזמיות. ולמרות זאת, מתקיימות ירידי ענק שמצליחים להניע עשרות אלפי מתעניינים לבחון את היצע הדירות ביריד וזאת מאחר ויש תחושה של הזדמנות באוויר כתוצאה מהבטחות היזמים והמארגנים של אירועים אלו.

האם באמת יש הצעות טובות יותר בירידי דירות?

לא בהכרח. לרוב אין מדובר בהטבות של ממש. אלא בשיטת שיווק בה מצליחים לגרום לרוכשים לרכוש דירה על הנייר במה שמכונה פריסייל בפרויקטים אשר נמצאים עדיין בשלבי התכנון. כלומר, אין עדיין אישורים רלוונטיים וייתכן שיהיו עיכובים ואף ביטול של הפרויקט במידה ולא יצליחו להשיג את האישורים הנדרשים. כלומר, היזם אמנם מציע דירות במחיר מוזל אך זאת רק בגלל רמת הסיכון שנופלת על הרוכשים שיידרשו לחכות זמן ממושך יותר עד לקבלת הדירה בפועל.

בפועל שני הצדדים יוצאים נשכרים:

 • רוכשי הדירות – מקבלים הזדמנות לרכוש דירה בשלבים התחלתיים ממש.
 • היזמים – זוכים להבטחת רוכשים ולמימון בטוח לפרויקט עוד קודם לתחילתו.

אין מחירי "מציאה" בירידי דירות מאחר וקבלנים פועלים על פי כללים מסודרים וצריכים להרוויח מן הפרויקט. אך לעתים יש דירה אחת שתוגרל במחיר מיוחד בין כל באי היריד. מדובר בהצעות סבירות אך לא ניתן לומר שאכן יש בירידים אלו משהו שלא ניתן לקבל בטלפון ליזם או בהצטרפות בשלבים ראשוניים בפרויקט בהתקשרות ישירה מול היזם. – ככל שמצטרפים מוקדם יותר, כך גודל ההטבה גדולה יותר.

כולם מסתערים על הדירות – מה לעשות?

קניית דירה תהיה לרוב העסקה הגדולה ביותר למשק בית ממוצע בישראל. המשמעות היא שזינוק על עמדה ביריד דירות תהיה רשלנות לשמה. יש צורך במגוון רחב של בדיקות מקדימות קודם לביצוע רכישה של נכס בסכומים כה גבוהים. כך לדוגמה ראוי לבדוק את הפרטים הבאים:

 • בירור עלויות לדירה דומה בקרבת מקום.
 • בירור הצעות לדירות דומות אצל החברות המתחרות.
 • בירור המוניטין של החברה ורמת שביעות הרצון של הלקוחות.
 • בירור סטטוס הפרויקט (האם יש היתר בניה, תכניות בניה ועוד).
 • בירור מדוקדק לתנאי חוזה מכר דירה בפרויקט לשביעות רצונכם.
 • בירור מפרט הדירות המוצעות ובחינתם לשביעות רצונכם.
 • בירור לגבי סוגי הערבויות (חוק המכר דירות) שמעמידה החברה היזמית.
 • בירור יכולתנו הכלכלית לעמוד ברכישת דירה מתאימה בפרויקט.
 • ועוד..

אילו הן כמובן רק חלק מן הבדיקות שיש לעשות קודם לקבלת החלטה על רכישת דירה. לעתים נבחן לא רק את המצב של הפרויקט עצמו על המפרט והתחייבות היזמים, במקרים בהם מדובר בפרויקט בשכונה חדשה שצפויה לקום הרי שיש לבדוק היטב מה התכניות המדויקת לגבי הנוף שממנו תיהנו בהמשך, אילו מוסדות לימוד, מבנים קהילתיים, מרכזים מסחריים צפויים לקום בקרבת הנכס וזאת כדי שתקבלו החלטה מבוססת על נתוני אמת ולא רק הבטחות והדמיות ממוחשבות שמציגות רק את היתרונות הבולטים בפרויקט אך לא את כל אותם נתונים חשובים עבורכם.

האם כדאי לקנות דירה ביריד דירות?

בהחלט. ישנם הזדמנויות לא רעות גם בירידי דירות. מדובר באפיק אפשרי לחיפוש דירה המתאימה למידות ולצרכים שלכם ובמידה וניתן להגיע ליעד הרצוי תוך חיסכון בעלויות הרי שמדובר ביזמה מבורכת. אך, מומלץ לבדוק באתרי המארגנים של היריד על הפרויקטים עוד קודם להגעה שלכם ליריד דירות ועליכם לעשות שיעורי בית. במידה ואכן מצאתם פרויקט הנראה לכם ראוי ובטוח להשקעה, הרי שניתן להגיע ליריד ולרכוש דירה במקום ובהנחה משמעותית אך לעומת זאת, במידה וחסרים לכם פרטים. אפילו ממש מעט פרטים. עדיף לדחות את הרכישה למועד אחר (במקרים רבים היזם ימשיך להציע את ההבטה גם לאחר היריד לרוכשים רציניים שיסגרו מוקדם ויחסכו לו כסף במימון הפרויקט עצמו.

במקרים רבים מאחר והיזם מציע דירות מוזלות כחלק מהניסיון לעקוף את הצורך במימון של הבנק. כלומר, לבנות את הפרויקט עם כספי הרוכשים מלכתחילה. הרי שמדובר בשלבים מאוד התחלתיים בהם עדיין אין את היתר הבניה והאישורים הנדרשים לתחילת עבודה בשטח. המשמעות היא שרוכשי דירות בפרויקטים אלו רוכשים דירה עם מפרט לא סגור עדיין. וזאת מאחר והמפרט עצמו יקבע בהתאם לאישורים שיתקבלו בסופו של דבר. המשמעות היא שיש לדעת שמדובר בהצעה גסה יותר שתעבור שינויים והתאמות בשלבים מאוחרים יותר ולא תמיד מדובר בשינויים לטובה..

רוצים להתייעץ עם יועצי השקעות נדל"ן? השאירו פרטים:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים