ראשי / השקעות בנדלן / יביל, האם משתלם לקנות או לשכור מבנה יביל למגורים?

יביל, האם משתלם לקנות או לשכור מבנה יביל למגורים?

    adimage

מבנה יביל, או יש שיקראו לו מבנה קרוואן כבר שנים נבנה ומשווק בהצלחה ברחבי ישראל. אמנם אנו לא רואים יבילים נגררים רבים אך ניתן למצוא מבנים אלו בבסיסי צה"ל, ברחבי יהודה ושומרון, בקיבוצים ובמושבים בנגב ובגליל, וכזכור לכולם מפוני גוש קטיף שוכנו ביביל רחב ידיים שנקרא קראווילה. אז כאשר אנו נדרשים לפתרון מהיר או נייד נפנה לאותם שיטות בנייה קלה שמאפשרת לנו לבנות בית שלם בתוך כמה ימים בודדים בתנאי מעבדה במפעלה ורק לאחר מכן נתקין את המבנה על גביה הקרקע. אך האם מבנה יביל למגורים משתלם גם כהשקעה? האם מדובר במבנה שמחזיק שנים רבות ומספק את המענה הרצוי לנו?

רכישת מבנה יביל למגורים

לרוב לא נרכוש מבנה נייד למגורים ובמידה ונרצה בכל זאת בית בבנייה קלה נפנה למומחים שידעו להפוך את המבנה לכזה שנראה בדיוק כמו שאר הבתים בשכונה. אך ישנם מקרים בהם אין לנו ברירה ואין ביכולתנו לבנות בית על יסודות ממש כך לדוגמה ניתן לראות ברחבי יהודה ושומרון, חבלי ארץ בהם מתגוררים יהודים אזרחי מדינת ישראל שמתמודדים בחיי היום יום בטענות שאדמות עליהם הם יושבים שייכים לפלסטינים. החוק הישראלי אינו חל על שטחים אלו במלואו ויש מורכבות רבה ברישום דירות בטאבו בשטחים שלא עברו הסדרה על ידי גופי ממשלה שונים ולכן במאחזים וביישובים חדשים לרוב נראה אסופה של מבנים יבילים אשר משכנים בתוכם משפחות ברוכות ילדים שחיים בכל טוב.

מגורים ביביל / קרוואן אינם הדבר הגרוע ביותר. כיום יש משפחות שלמות שמתגוררות ביבילים וכלל אינם מרגישים בכך. בעבר, קרוואן היה קר בחורף וחם מאוד בקיץ בגלל בעיות בידוד קשות אך כיום בעזרת מזגן וחומרים חדשים ניתן להגיע לרמת בידוד זהה לזו שיש בבתי קרקע עשויים בלוקים. המשמעות היא שייתכן וניתן להפסיק להשקיע סכומי עתק על בתי קרקע יקרים ולהתחיל להשקיע במבנים בהם ניתן לחיות שנים רבות ואף להעביר ממקום למקום ככל שנחפץ בכך.

היתרונות ב- יביל למגורים

 • מחיר שלא יגרום לכם לפשוט את הרגל.
 • ניידות גבוהה שמאפשרת מעבר מיקום בכל עת.
 • קבלת מפתח לבית במהירות רבה.

החסרונות ב- יביל למגורים

 • מדובר במבנה המתכלה – כלומר יש לו בלאי טבעי לאחר שנים.
 • הבידוד בחלק מהקרוואנים אינו טוב ומקשה על החיים.
 • אתם פגיעים במידה ויש סופה או סערה יותר מבתי הקרקע מבלוקים.
 • מגורים בקרוואן אינם מתאימים לאלו הרוצים לגור בעיר.

מכולות למגורים:

לאחרונה שומעים יותר ויותר על הסבתן של מכולות למגורים בפרויקטים שונים ברחבי הארץ. מכולות למגורים הם אותם מכולות מתכת בהם מייבאים ומייצאים סחורה ושימוש נכון במכולות אלו מאפשר מגורים בסגנון ייחודי מאוד. סטודנטים רבים משכירים בפרויקטים של מכולות למגורים דירה קטנה ופרטית בה רק הם מתגוררים בסכומי כסף סבירים וכך חוסכים בהוצאות ונהנים מפרטיות כסטודנט וזהו דבר מופלא והשאלה הנשאלת האם ניתן להמשיך להתגורר במכולה למגורים / יביל למגורים גם כאשר יש משפחה וילדים? האם אפשר לוותר סוף סוף על בית או דירה עשויה בלוקים?

כמה עולה קרוואן או יביל?

המחיר ליביל או קרוואן למגורים עומד כיום על כ-1,000 ש"ח למטר רבוע בעסקאות יד שנייה. כלומר במידה ותרצו להתגורר בדירת 100 מטרים רבועים תדרשו להיפרד מסכום חד פעמי של 100,000 ש"ח בלבד וזאת ניתן לעשות מבלי לקחת משכנתא ומבלי להשתעבד לאף אחד. המחשבה שבמקום לחתום על חוזה שכירות ולשלם שכר דירה חודש אחר חודש ושנה אחר שנה בסכום המגיע ל-50,000 בכל שנה אולי עדיף לרכוש קרוואן ולהתגורר בו עד שתצברו הון מספיק לרכוש דירה עשויה בלוקים במיקום המועדף עליכם?..

בחירת מגורים בקרוואן יכולה להיות הדבר הנכון ביותר כלכלית עבור זוג צעיר, לא רק שביכולתו לוותר על ה"הנחות שמעניקה המדינה" שמוותרת על המס שגבתה מזה עשרות שנים על הקרקע. גם פרויקטים כדוגמת מחיר מטרה ומחיר למשתכן הופכים ללא רלוונטיים בעליל. הרי כל מי שהתגורר משך זמן לא ארוך בקרוואן למגורים יודע שניתן לחיות בהם בכבוד גם עשרות שנים ומספיק לראות את אחרוני מפוני גוש קטיף שעד היום מתגוררים בחלקם בקרוואנים המכונים קראווילות כדי לבחון את העניין. זה נכון שיש בלאי טבעי לקרוואן וזה נכון שיש צורך בתחזוקה שוטפת אחת לכמה שנים אך מדובר בהוצאות די זניחות ביחס להוצאות ניהול ועד בית וחברות הניהול שנדרשות בבניינים החדשים בערים הגדולות.

ולמרות זאת מומלץ לרכוש קרוואן יביל יד ראשונה שנבנה בשנים האחרונות ואשר נבנה מחומרים עמידים יותר ובעלי יכולת בידוד כמעט מושלמת. אלו עולים קרוב ל2,000 לכל מטר רבוע אך גם סכום זה לא בשמיים מאחר וניתן להתחיל עם קרוואן קטן ולהתרחב ככל שהמשפחה גדלה על ידי הצמדה של קרוואן נוסף לזו הקיימת.

רוצים לפנות אל יועץ נדל"ן? לחצו כאן למעבר ליצירת קשר.

השקעה בקרוואנים יבילים למגורים

רכישת קרוואנים והשכרתם למטרת מגורים יכולים להשתלם במיוחד וזאת מכמה סיבות בולטות:

 1. שכר הדירה בקרוואן – יביל קטן עומד על 1,000 ש"ח לחודש כלומר על השקעה של 50,000 ניתן לקבל החזר של 12,000 כבר בשנה הראשונה ומדובר ב24% בשנה!!
 2. הניידות משתלמת – ניתן להשכיר את היביל לכל אדם בכל רחבי הארץ וזאת מאחר וניתן לשנע את הקרוואן לדרום ולצפון לידיו של הלקוח ולכן אתם לא מוגבלים בלקוחות.
 3. חסכון בהוצאות – אין הוצאות על ביטוח / ארנונה נמוכה ועוד שלל יתרונות שמשתנים ממקום למקום.

רוב האוכלוסייה במדינת ישראל התרגלה לרמת חיים גבוהה מאוד ואנו די מפונקים והמשמעות לכך היא שחלק ניכר מהציבור כלל לא מוכן לשקול מעבר לחיים במבנה נייד מכל סוג שהוא מאחר וזה לא יתאים לסטטוס שלהם ויחייב אותם לעזוב את העיר לטובת יישוב ספר אך חייבים להודות ביושר שאלו שייבחרו לעבור ולהתגורר ביביל ימצאו את החיים לקלים בהרבה וזאת מאחר והם אדונים לעצמם ועלויות הקיום צונחות משמעותית לרמה כזו שדומה למגורים אצל ההורים.

במקרים רבים כדאי לרכוש חלקת שטח קטנה בה בעתיד תוכלו להקים את בית המגורים עליו חלמתם אך במקום לנטול משכנתא כבדה שתגרור לכם לרוץ סביב עצמכם בניסיון לייצר את אותו הון עצמי למשכנתא שנדרש מכם ולאחר מכן בניסיון לעמוד בהחזרים הגבוהים -לבינתיים תנחיתו יביל ותחיו בו בנחת וברוגע עד לצבירת ההון הנדרש כדי לבנות את הבית מבלוקים עליו תמיד חלמתם. אומרים לנו חדשות לבקרים שחשוב שננהל את כספינו בצורה אחראית עם מחשבה קדימה לעתיד אז זהו כנראה אחת הדרכים הטובות ביותר להגעה לבית משלכם. הגעתם במזל טוב לסכומים הנדרשים? ניתן למכור את היביל בכל מקום בארץ בסכומים לא קטנים בכלל וליהנות מהחזר על ההשקעה הראשונית ברכישת היביל.

כמה נקודות לסיום:

 • לא ניתן להציב קרוואן בכל מקום.
 • יש חובה לשלם אגרות שונות והיטלים.
 • אינו מתאים למגורים בעיר.

   
  צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
    

  1 תגובות

  1. שלום
   איפה ניתן להציב מבנה יביל בכלל לא בעיר רשמת אז איפה כן ניתן להציב בכלל האם בשכונות השונות ??? מחוץ לעיר
   הבנתי שצריך היתרים ואם אעשה זאת כמובן שרק חוקי ??
   האם יש שטחים פרטיים לא חקלאיים שאפשר לקנות מחוץ לעיר ?

  השאר תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
  Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים