fbpx
ראשי / חוזים והסכמים / חוזה שכירות / חוזה שכר דירה: מה היא עליית מחירים נורמלית בשכירות?

חוזה שכר דירה: מה היא עליית מחירים נורמלית בשכירות?

    adimage

בעבר היו ימים בהם חתימה על חוזה שכר דירה הייתה נראית כבחירה נכונה. הדיון האם להשקיע כסף בבית פרטי תוך לקיחת משכנתא ובין מגורים בשכירות הייתה מרתקת ומאוד נפוצה ורבים לקחו בה חלק. ההשוואה לערים באירופה בהם תושבים בוחרים במודע להתגורר כל חייהם בשכירות על פני שיעבוד לבנק הייתה מקובלת. אבל בשנים האחרונות הענף כולו עבר שינוי וכיום כמעט ולא נשמעים שאלות בנושא.

כאשר יש לבני זוג צעירים או משפחה את ההון הראשוני ללקיחת משכתא הם עושים זאת ורוכשים דירה ללא כל היסוס. כל שאר הציבור שאין ביכולתו להרשות לעצמו הוצאה כה גדולה נושך שיניים וממשיך לשכור דירה בחוסר ברירה מוחלט. התוצאה למצב זה: ביקוש אדיר לשכירות ומשקיעים רבים שמתנפלים על הדירות החדשות וגורמים לזינוק במחירי הדירות והפיכתם לקשים עוד יותר להשגה.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

עליית מחירי הדירות כתוצאה מכך השפיעה ישירות על כיסם של השוכרים שנאלצים לשלם בהתאם לסכום הגבוהה אותו המשקיעים שילמו על רכישת הנכס ומתוך ציפייה להחזרים גבוהים ככל הניתן על ההשקעה. משנת 2008 ערכם של דירות ממוצעות זינקו בכל הארץ ובמקומות מסוימים בעד 100% מערכם וכתוצאה ישירה לכך מחירי השכירות בכל הארץ עולים משמעותית.

חוזה שכר דירה: עליית מחירי השכירות

עליית המחירים הממוצעת בישראל בעשור החולף עומד על כמעט 60% כאשר בערי המרכז ובראשם תל אביב המחירים עלו אף יותר. בכל שנה כאשר מבצעים תהליך של חידוש חוזה או מעבר דירה עלות השכירות עולה אף היא וגורמים לכעס ותסכול אצל השוכרים שאינם יכולים להרשות לעצמם אלטרנטיבה אחרת. הבעיה נעוצה בכך שהמשכורות ומדד המחירים לצרכן לא עלו מספיק כדי להרשות גידול כה משמעותי בהוצאות למשק בית דבר שגורר את השוכרים למשבר ומונע מהם לחלום על דירה בעתיד.

עליית מחירי השכירות נקבעים בהתאם לטיב הבית וניתן להתפשר על רמת החיים בתוך הבית או לבחור בדירה המרוחקת במעט ממקום העבודה ולחסוך בצורה זו מאות שקלים בכל חודש. לפעמים חייבים להודות בכך שאין בידינו לחיות את החלום של דירה המעוצבת כמו בסרטים עם מיטב הריהוט ומסכים דקיקים – חשוב מאוד לבצע בחירות נבונות שיאפשרו לנו להמשיך לבנות את חיינו ולהתפתח היכן שרק אפשר.

אז בכמה עלו מחירי השכירות בשנים האחרונות?

בעוד משנת 2008 מחירי השכירות עולים ועולים, דווקא בשנת 2015 עליית מחירי השכירות התמתנה מעט. כאשר אנו אומרים התמתנה מעט הכוונה שמחירי השכירות בשנת 2015 עולים רק ב6% ולא ב10% כפי שהורגלו שוכרים רבים בכל שנה. אמנם דבר זה נוצר כתוצאה ממיזם מע"מ אפס של יאיר לפיד וההקפאה בבנייה אך כולם מסכימים שהדבר זמני ועליית המחירים ממשיכה כרגיל.

עליית המחירים משנת 2008 לפי ממוצע ארצי וערים מרכזיות:

  • מדד ממוצע ארצי מציג עליית מחירי שכירות : 2,305-3,680 ש"ח לחודש.
  • מחירי השכירות בתל אביב: 3,190-5,643 ש"ח לחודש.
  • מחירי השכירות בירושלים: 2,688-4,000 ש"ח לחודש.
  • מחירי השכירות בחיפה: 1,628-2,414 ש"ח לחודש.
  • מחירי השכירות בערי הדרום: 1,687-2,494 ש"ח לחודש.
עליית מחיר השכירות באחוזים בישראל
עליית מחיר השכירות באחוזים בישראל (מתוך: משרד הבינוי והשיכון)
עליית מחירי השכירות בישראל
עליית מחירי השכירות בישראל (מתוך: משרד הבינוי והשיכון)

עם עליית מחירים כה תלולה לא פלא ששוכרים מרגישים לחץ כלכלי תמידי כאשר קשה עד בלתי אפשרי לבנות תכנית חיסכון או כל יכולת להישרדות כלכלית. חוזה שכר דירה הופך למלכודת עליה חותמים השוכרים מחוסר ברירה למרות ידיעתם שהם יתקשו לעמוד בהוצאות אך מתוך הרגל לדירה ולקרבה למקום העבודה מאלצים רבים לחתום מבלי יכולת אמיתית למיקוח.

מה היא עליית מחירי שכירות נורמליים?

כאשר אתם חותמים על חוזה שכר דירה חשוב מאוד לדעת שגם לכם יש מעט יכולת להתמקח. מיקוח טוב עם בעל הדירה יאפשר לכם להוריד במעט את מחיר השכירות או יאפשרו לכם למתן את עליית המחירים הצפויה בעוד שנה במידה ותחליטו להישאר בדירה לשנים רבות בצורה בה תוכלו להיות מוכנים למחירים שיאפשרו לכם לשרוד את העלויות בצורה מכובדת.

חוזה שכירות לא חייב להיות דבר עליו חותמים בעניים עצומות, ניתן לקבוע מראש עליית מחירים של 3% בכל שנה או יותר בהתאם לדרישות בעל הדירה או בהתאם לעליית מחירי הדירות בסביבה. עליית מחירים נורמלית אתה תוכלו להתמודד תהיה בטווח המחירים של 2-5% בשנה. עליית מחיר שכירות שתלולה מכך יכולה להסיט את הקרקע מתחת לרגליכם ולגרור אתכם להתחייבות אותה לא תוכלו לקיים.


 

מאחר ולא רואים את האור בקצה המנהרה עליכם לקחת בחשבון עליית מחירים של עד 30% נוספים בשנים הקרובות ולשמור כסף בצד כדי שתוכלו להרשות לעצמכם את הזכות לחיות בכבוד. מסיבה זו חוקרים ממליצים לקבוע תקציב מוגדר מראש לתשלומי שכירות ולבצע שינויים במגורים לפי הצורה כך שלא תוציאו 80% מהכנסתכם במשכורת על ארבע קירות. לפעמים עדיף לעבור לפריפריה ולהכניס פחות אך ההוצאות אף הם נמוכות משמעותית ויש לקחת אופציה זו בחשבון.

במידה ויש ברשותכם הון עצמי, לא בהכרח ששווה לכם להמשיך לשכור וייתכן מאוד שעדיף עבורכם להתחיל בתשלומי משכנתא שהנם קבועים ומוכרים ובהם תוכלו לעמוד לאורך זמן ובסופו של דבר תתגוררו בדירה משל עצמכם. כמובן שטיפ זה מתאים רק למתי מעט וחבל שכך.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים