ראשי / חוזים והסכמים / חוזה שכירות / חוזה שכירות בסיסי – האם חוזה דף אחד מספיק?

חוזה שכירות בסיסי – האם חוזה דף אחד מספיק?

    adimage

חוזה שכירות בסיסי – חוזה שכירות שמורכב מדף אחד בלבד ומכיל מעט מאוד פרטים וכמעט ולא מגן על הצדדים. השימוש בחוזה שכירות בסיסי וגנרי נעשה מטעמים שונים ובמקרים רבים אף לצורך רמייה וקבלת זכות להטבה כלשהי מרשויות העיר או מהצבא. בשום מצב לא מומלץ לעשות שימוש בחוזה שכירות בסיסי גם אם מדובר בבן משפחה או בחבר קרוב.

חוזה שכירות בסיסי / גנרי / אחיד / זמני / יומי / חודשי / דף אחד / פיקטיבי אילו שמות לחוזה שכירות שלא נועד להגן על מי מהצדדים אלא לשם מטרות ביורוקרטיות וממסדיות לרוב. אמנם במקרים רבים זה מרגיש ונראה כדבר הנכון לעשות אבל כאשר תדרשו לעמוד על שלכם מול בעל הדירה תגלו שחוזה שכירות זו פוגעת בזכויותיכם וייתכן ותצטערו על השימוש בו. במקרים מעטים יש כמה חוזי שכירות כאשר אחת אמיתית והאחרת למראית עין ובמקרים אלו אנו ממליצים לקרוא את הכתבה על: חוזה למראית עין.

כדי להסביר למה אנו לא ממליצים על חוזה שכירות בסיסי אנו ננסה לתאר את ההיגיון בשימוש בחוזה שכירות שנעשה בכתב ובצורה מקצועית ומהימנה:

למה צריך חוזה שכירות?

חוזה שכירות הנו אחד מאבני הכלכלה החופשית. מדובר בכלי שכל מטרתו להסדיר את העסקים ולשמור על איזון תוך הגנה על החלש מפני החזק. חוזה שכירות משתייך לענף החוזים בכללותו ומופיע תחת חוק החוזים הכללי ונלמד כחלק מקורס דיני חוזים – כאשר עושים שימוש נכון בחוזה שכירות ונעזרים בעורך דין או אף מחברים חוזה המבוסס על חוזה שהורד מהאינטרנט אבל מוסיפים בו נספחים חשובים ותוספות בכתב הרי שמרוויחים הגנה משפטית וגב של מערכת גדולה ומשמעותית במקרה בו יש פגיעה בזכויות שלכם או הונאה.

למה חוזה שכירות חייב להיות בכתב?

חוזה סטנדרטי אינו חייב להיעשות בכתב וניתן לסגור עסקאות רבים באמצעות הסכמות שבעל פה. אמנם לא נהוג לעשות זאת אך יש אנשים שעבורם מילה זו מילה. החוק קובע שכאשר ניגשים לדון בעסקאות נדל"ן כלומר עסקאות בהם מערבים סכומי כסף גדולים במיוחד ומאחר ומדובר בעסקה הגדולה ביותר למשק בית ממוצעת הרי שיש חשש אמיתי ליציבות מאות אלפי עסקאות אלו ולכן ישנה תקנה שמחייבת שימוש בחוזה שכירות שנעשה בכתב ובמידה ויש הסכמות בעל פה אין להם תוקף.

חוזה שכירות בכתב מקנה לבית המשפט את הכלים לעמוד לצד הנפגע ולעזור לו. במידה וחוזה נעשה בעל פה קשה מאוד עד בלתי אפשרי למערכת החוק לעמוד לצידו ולסייע לו. במקרים בהם יש חוזה שכירות אך חסרים בו פרטים ייתכן ובית המשפט יחליט להשלים את אותם פרטים חסרים באמצעות למידה של התנהגות הצדדים ופרשנות של דעתם אך מדובר בעתים נדירות בלבד ולכן חשוב להביע את דעתכם ולהיות ברורים וכוללים בחוזה השכירות שנעשה בכתב.

לאיזה צרכים משתמשים בחוזה שכירות דף אחד?

השימוש בחוזה שכירות דף 1 נעשה במקרים רבות על ידי אנשים תמימים שאינם מבינים את משמעות ואת כובד הראש שרצוי מאדם החותם על חוזה בעל תוקף משפטי. חוזה שכירות דף אחד משמש למטרות שונות שאינם בהכרח כשרות ומותרות ויש לבחון כל מקרה לגופו:

חוזה שכירות פיקטיבי לצורך הטבה נהוג לעשות בקרב אוכלוסיות שונות שנהנות מהטבה מיוחדת כל עוד הם יכולים להוכיח הכנסה נמוכה והוצאה גבוהה במיוחד. במקרים מסוימים אנשים מתגוררים בדירה של בן משפחה בחינם אך מחויבים על פי חוק להציג את עלויות השכירות כדי לזכות בהנחה משמעותית שעוזרת להם לגמור את החודש.

רשויות המס / ארנונה מאוד קשובות לאוכלוסיות שונות מתוך הבנה שיש שם קשיים כלכליים מובנים אשר מונעים מחלק מבני המשפחה לצאת לעבוד או כאשר יש ריבוי ילדים שעלות מחייתם גבוהה ממילא. במקרים אילו ניתן לקבל הנחה מפליגה ואפילו מלאה מדמי ארנונה ועלויות מיסוי שונות לצד החזרי מס ועוד כהנה וכהנה. גם סטודנטים שזוכים להקלה בארנונה עד לגבול מסוים מעדיפים להדפיס חוזה פיקטיבי כדי להוריד את עלות השכירות לרף שפותר אותם מתשלומי ארנונה דבר שאינו חוקי בעליל.

רשויות הצבא באמצעות משקיות הת"ש (תנאי שירות) מספקים תשלומים שונים שיעזרו לחיילים נשואים וחיילים בודדים לשלם את דמי השכירות. דמי השכירות שניתנים נעשים על בסיס חוזה שכירות וחיילים בודדים שמתגוררים אצל סבתם או חיילים נשואים שמתגוררים בבית הוריהם יכולים במידה מסוימת להדפיס חוזה שכירות על סכום מסוים ולדרוש החזרים על כך ואכן יש חיילים שעושים זאת.

שימוש בחוזה פיקטיבי אינו תקין ובמידה ורשויות החוק עולות על כך ומוכיחות זאת אתם אותם אנשים עתידים לעמוד לדין ולצד החזרת אותם סכומי כסף שהוצאו במרמה ידרשו לתת את הדין על הונאה ואף לשבת במאסר על כך. אמנם רשויות החוק אינם עוסקות במצוד אחר אותם עבריינים אך חשוב מאוד להיזהר מכך ולשמור על ניקיון כפיים.

חוזה שכירות זמני – יומי או חודשי יכול להיעשות על ידי חוזה שכירות גנרי בסיסי מאחר ומדובר בחוזה זמני שבו לא נכנסים למורכבות הרבה של שכירות לטווח ארוך. במידה ואתם משכירים את הדירה לזמן קצר לחבר או בן משפחה – חוזה שכירות בסיסי אכן יעשה את העבודה אך מומלץ לעשות שימוש בחוזה שכירות סאבלט שיותר מתאים לכך ועוסק בפרטים הנכונים לשכירות קצרת טווח.

 

   
  צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
    

  השאר תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
  Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים