ראשי / השקעות בנדלן / השקעה בדירות להשכרה / השקעות נדל"ן קטנות: האם להשקיע ברכישה והשכרת דירות?

השקעות נדל"ן קטנות: האם להשקיע ברכישה והשכרת דירות?

    adimage

השקעות נדל"ן קטנות ניתן למצוא בכל מקום. ההשקעה בדירות להשכרה לטווח ארוך או קצר לצד השקעה במתחמי עסקים וקרקעות הצפויות להפשרה בהחלט מאפשרות לאדם הפשוט להפוך למשקיע נדל"ן תוך נטילת סיכון נמוך יחסית על הכסף שהושקע (בהתאם למחקר מקדים)  אז איך עושים את זה? איך משקיעים השקעות נדל"ן קטנות ונהנים מתשואות גבוהות?

כדי להשקיע כסף בנדל"ן יש צורך ביציבות גבוהה יחסית שהרי דירות ונכסים מכל סוג שהוא מחייבים באורך רוח ובהשקעות נוספות כדוגמת שיפוץ הנכס, פרסום בלוחות להשכרת דירות, שימוש במתווך דירות ועוד. נדרש מכם יכולת השקעה למרות שאת התשואה תראו רק לאחר מספר חודשים ורווחים רק בעוד שנים רבות.

אז למי מתאים לבצע השקעות נדל"ן קטנות?

השקעות נדל"ן גדולות כידוע שמורות בעיקר לחברות ואנשי עסקים שמצליחים מאוד בתחומם ויכולים להרשות לעצמם להשכיב מליונים רבים לצורך המטרה אותה ציירו לעצמם. השקעות נדל"ן קטנות לרוב מתאימות לשכירים ועצמאים שמרוויחים היטב במקצועות החופשיים אך נהנים מיציבות תעסוקתית ושקט נפשי.

השקעות אלו מתאימות בעיקר לעובדי מדינה, עובדי משרדי ממשלה כדוגמת משרד הבריאות, משרד החינוך, משרד הביטחון וכן עובדי חברות התשתיות הגדולות כדוגמת עובדי חברת החשמל, עובדי הנמלים, עובדי הרכבת לצד משרתי קבע שיודעים שמקום עבודתם מובטח ולכן יכולים להתחייב למשכתנא ארוכת טווח וקבלת הלוואות בריבית טובה יותר מהבנקים שרואים בהם אוכלוסיה יציבה ובטוחה.

היכולת לקבל מהבנק הלוואות ומשכנתאות גדולות ומנופחות בריבית נמוכה מאפשרת נטילת סיכונים ברכישת דירה נוספת והשכרתה לאחרים כדי לממן את ההחזרים להם הם התחייבו. רבים בוחרים להשקיע ביחידת דיור הצמודה לדירה או בדירה נוספ]ת בסמוך למקום המגורים מתוך ידיעה שתוך 20-30 שנה יצליחו למנף את הונם לדירה נוספת.

איך כדאי להשקיע סכומי כסף בינוניים?

לרוב יעדיפו המשקיעים לוותר על השקעות בקרקעות חקלאיות ובמגרשים עליהם יש צורך בבנייה מסיבית כדי לזכות בהחזר על ההשקעה. העדפה הגורפת היא לרכוש דירה או לבנות יחידת דיור שניתן להרוויח ממנה באופן מיידי. סכומים של 300,000-500,000 שקל מאפשרים לקיחת הלוואות או משכנתא לשם השקעה בדירות להשכרה והרווחים מועברים הישר לכיסוי ההלוואות.

כדי שבכל זאת יתאפשר לעמוד בהחזרי ההלוואות חשוב מאוד לבצע גידור ולבנות תמהיל נכון לסיכון שנוטלים על עצמנו. ניתן להשקיע בדירות עד לגבול מסוים בו תוכלו לעמוד גם מבלי שיהיה לכם שוכר כמה חודשים. יש צורך להיערך לכך שבעתיד הרחוק מחירי הדירות יחתכו בעשרות אחוזים כחלק מהמחזוריות של הנדל"ן ולכן יש צורך בבניית תכנית מסודרת בה תוכלו לעמוד בהצלחה.

בהשקעה ביחידת דיור קטנה או בדירה אחת קל מאוד לעמוד גם כאשר אין שוכר. מדובר בכסף קטן בסך הכל ובודאי אם הדירה בה אתם חיים היא שלכם ואינכם משלמים שכר דירה לאף אחד. אך כאשר משקיעים במגוון השקעות נדל"ן קטנות הרי שמדובר כבר בפורטפוליו שיש לנהל ולתכנן היטב:

בניית תמהיל נכון להשקעה בדירות להשכרה

לאחר שבנינו תמהיל דירות במקומות שונים בארץ, דירות המושכרות לאוכלוסיות שונות וכן השקעה באפיקי נדל"ן מניבים הרי שנדרש לבצע גידור מסוים להשקעה למקרה בו ערכם של הנכסים שעומדים לרשותינו קורס ואנו נותרים עם חובות עתק על הלוואות שנטלנו.

גידור להשקעות בנדל"ן יכול להיעשות על ידי ביטוח דירה המושכרת או על ידי השקעה בשווקים נוספים שצפויים לעלות במידה והנדל"ן יורד. חשוב מאוד לבנות תיק השקעות מגוון שחלקו נמצא בישראל וחלקו נמצא במדינות אירופה או בארצות הברית כך שניתן יהיה לפצל את הסיכון בצורה כזו שתוכלו לעמוד בה במידת הצורך.

בדיקת רקע להשקעות בנדל"ן

גידור להשקעות נדל"ן קטנות אמנם לא ממש מתאפשר ברמה הדומה לאלו של המשקיעים הגדולים ובמיוחד לא לאלו שכל השקעתם עומדת על דירה או שניים אך בהחלט ניתן לבצע בדיקות רקע מעמיקות לגבי רפורמות צפויות בענף הנדל"ן או שינויי חקיקה שיכולים לבוא בעכרכם בעתיד הרחוק. יש צורך בבחינה מעמיקה של סביבת ההשקעה שהרי נדל"ן לא ניתן לנייד ממקום למקום ויש לבחון האם הסביבה במגמת פיתוח והגירה חיובית או שמה יש בריחת תשובים והזנחה פושעת.

יש לבחון מה הרווחיות הצפויה בהשקעה בדירה / יחידת דיור / השקעה בקרקע / השקעה בנדל"ן מניב. את הרווחיות ניתן למדוד לפי רווחים של משקיעים אחרים ובשימוש בנתונים המופצים תדיר בכל שנה על ידי משרד הבינוי והשיכון שמפרסם נתונים על עלויות השכירות, מדד השכירות, מדד מחירי הנדל"ן ומצב הסביבה בהתאם לשנים עברו.

בחינת המיסוי על שכר דירה הנו חלק משמעותי מבדיקת הרקע. מסלולי המיסוי הקיימים לדירות שכל יעודן השכרה לטווח ארוך הופכים את ההשקעה לאטרקטיבית אך ברגע שמרחיבים מעט את הנכסים שברשותנו ויעודן חשוב מאוד לשבת עם רואה חשבון שידע לספק לכם תשובות לגבי מיסוי על השכרת דירות לטווח קצר לתיירים או למסים שתדרשו לשלם במדינות אחרות ובישראל על השקעות פסיביות.

חשוב לשאוף להגדרת יעדים ברורים מראש עוד קודם לנטילת הסיכונים וההשקעה בנדל"ן. כאשר הדבר מתאפשר ניתן לקבוע מה המסלול הנכון והמהיר ביותר אל היעדים שהגדרתם תוך נטילת הסיכון שמוגדר אצלכם כרף עליון. משקיעים בנדל"ן נוטים להיות סולידים מאוד ולכן מדובר בתמהיל דירות מאוד מגוון והם זוכים להגנה אורגנית על השקעותיהם.

האם להשקיע ברכישה והשכרה של דירות?

התשובה אינה קבועה ומשתנה בהתאם לכמה קריקטריונים פשוטים לעיכול:

  1. יציבות מקורות ההכנסה.
  2. הכנסות קבועות ממקום העבודה.
  3. הוצאות קבועות לקיום המשפחה.
  4. טיב השוק ואישיות המשקיע.

ככל שהנכם יציבים יותר ומצליחים לחסוך יותר בכל חודש כך ההתכנות בהשקעה בנדל"ן עולה ומומלץ לכם להשקיע מתוך החסכון החודשי סכום מסוים בו תוכלו לעמוד. במידה ומבנה האישיות שלכם חזק והשוק נראה מבטיח כפי ששוק הנדל"ן בישראל נראה כיום בהחלט מומלץ להשקיע.

במקרים בהם אתם עצמאים ואינכם זוכים ליציבות רבה עדיף יהיה להמתין ולחסוך די כסף לפני שמשקיעים בדירה או ביחידת דיור כדי להקטין את הסיכון ככל האפשר. אם אתם צפויים להרחיב את המשפחה עם ילדים נוספים או לעבור לעיר אחרת בה אתם צפויים להוציא יותר כסף הרי שמומלץ לחכות עם ההשקעה.

לסיכום:

אם יש לכם יציבות בחיי המשפחה, יציבות בתעסוקה, יציבות בחסכונות ואין בתכניות שלכם לבצע שינויים בחיים האישיים הרי שמדובר בצעד נבון והשקעות נדל"ן קטנות יכולות לשדרג את ההון הנצבר לאורך השנים בצורה חדה ביותר. גם במקרים בהם מומלץ להשקיע יש צורך לבצע גידור מינימלי לחיים הפרטיים שלכם ולמקורות ההכנסה על ידי ביטוח רפואי מקיף וביטוח תעסוקתי שמבטיח הכנסה גם במידה בה איבדתם יכולת לעבוד.

גידור ושמירה על הנכסים בהם השקעתם בהחלט חשובים ומומלץ לעשות כל שביכולתכם להעמיד השקעות נכונות ולשמור עליהם ככאלו לאורך השנים.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים