ראשי / השקעות בנדלן / השקעה: מהי השקעה? ואיך מזהים השקעה טובה כאשר מדובר בנדל"ן?

השקעה: מהי השקעה? ואיך מזהים השקעה טובה כאשר מדובר בנדל"ן?

    adimage

מהי השקעה? מה מבדיל השקעה מהגרלה ואו הימור מצוי? אילו שאלות שכל משקיע מתחיל חייב לשאול את עצמו. נצליח לחשוב בצורה חדה ונכונה רק לאחר שנבין מהי השקעה ואת ההשפעה שלה על חיינו. במאמר זה אנו נסביר את הדברים לפי סדרם מהנקודה בה מקבלים החלטה על השקעה כלכלית ועד לנקודה בה אנו משלימים השקעה באפיק השקעה רצוי לשביעות רצוננו:

מהי השקעה?

במאמר זה אנו ננסה לעבור על הפרטים הבאים:

 • מהי השקעה?
 • מה מבדיל השקעה מהימור ואו הגרלה?
 • למה כדאי להשקיע כסף?
 • אילו סוגי משקיעים קיימים בשוק?
 • אילו סוגי השקעות קיימות בשוק?
 • איך מחשבים את הרווח על ההשקעה?
 • היכן אנו ממליצים להשקיע?

נתחיל בהגדרה של השקעה:

"השקעה, היא רכישה של נכסים שאינם מיועדים לצריכה כי אם להעלאת רמת הייצור בעתיד"

כלומר, השקעה הנה כלי ליצירת רווח על הון קיים.

ערך זה בחלקו יכול להיות נכון בחלקו גם על השתתפות בהגרלות ובהימורים. ההבדל בין הימור והשקעה הנו בסבירויות וביכולת לבסס את ההשקעה על סמך נתוני אמת שחשופים לציבור הרחב. כך לדוגמה, בהגרלת לוטו אנו יכולים לקוות ואו לבקש שאכן יעלה מזלנו ונהנה מהכנסה פירותית על הכסף שהשקענו. לעומת זאת, בהשקעה אמיתית אנו יכולים לבדוק ולחקור את האפיק הנבחר במגוון כלים בכדי לקבל תמונת מצב עליה ניתן להסתמך ברמת סבירות הגבוהה מ-50%.

למה בכלל להשקיע כסף מלכתחילה?

לא כולם מבינים את הכדאיות בהשקעות ולכן אנו ננסה להסביר את החשיבות שבביצוע השקעה בצורה קצרה ופשוטה להבנה שתתבסס על 2 ערכים:

 1. אינפלציה – שחיקת ערך הכסף מידי שנה (כ-2.5%).
 2. מגבלות אנוש – הגבלה של יכולתו של אדם לעבוד ולייצר הון באופן ישיר.

בני אדם נולדו מוגבלים בזמן ובכוח. ככזה, אנו צריכים לישון, לאכול, לטפל בעצמנו ובמשפחתנו ונותר לנו רק זמן מוגבל לעבודה שיוצרת הכנסה. גם במידה ונעבוד בכל הכוח ושעות רבות מידי יום נגיע בשלב מסוים לקצה היכולת. מצד שני, גם במידה ונצליח לחסוך כסף בעבודה קשה, בכל שנה שעוברת ערך הכסף שלנו נשחק ובעצם אנו חווים התייקרות של סל המוצרים שאותם אנו צורכים. כלומר, העולם סובב סובב במהירות גדולה מאיתנו ולכן אין לנו דרך אמיתית לטפס מעלה בכוחות עצמנו.

במקום זאת, ביכולתנו להשקיע כסף בחברות, באנשים ובכל גורם אחר שיאפשר לנו לטפס יחד עמו מעלה. בצורה זו אנו נהנים מפירות עבודתם של רבים אחרים ובעצם מרוויחים הרבה יותר כסף בסופו של דבר. כלומר, במקום שנסתמך רק על עצמנו, אנו נותנים "לכסף לעבוד בשבילנו" ומתעשרים.

מה הם אפיקי השקעה אפשריים:

יש שלושה אפיקי השקעה עיקריים:

 1. השקעה בנדל"ן – קניית דירה, בניין, מגרש, נדל"ן מניב ועוד..
 2. השקעה בשוק ההון – רכישת זכויות יחסיות בחברות ובגופים גדולים ועוד..
 3. השקעה בעסק – השקעה בעסק פרטי ואו בעסק של אחר בתמורה לחלק מהתשואה..

השקעה מורכבת מ-2 סוגי תשואה:

 1. הכנסה פירותית – הכנסה שוטפת על ההשקעה (תשואה)
 2. הכנסה הונית – גידול בערך ההשקעה כתוצאה מביקוש (השבחה)

בהשקעות נדל"ן אנו נהנה משני סוגי התשואה גם יחד – עליית ערך הנכס ודמי שכירות חודשיים. ביתר ההשקעות נהנה מעליית ערך ואו מרווחים שוטפים בלבד.

איך מזהים השקעה טובה?

אז הבנו מהי השקעה ואת נחיצותה לחיינו. איך מזהים את אותה השקעה טובה שתאפשר לנו להתעשר בסופו של דבר? זו שאלה שרבים שואלים ורק מעטים יכולים לענות עליה בדיוק רב מאחר ולא תמיד ניתן לדעת מהי השקעה טובה עד לפדיון מוחלט של ההשקעה. כלומר, אמנם בהשקעה יש לנו על מה להתבסס, אך אין לנו שליטה על ההשקעה ולפעמים ניתן להפסיד כסף כתוצאה מקבלת החלטה שגויה או כתוצאה משינויים בשוק בו השקענו. אך בכל זאת, כדי לסבר את האוזן ניתן לנסות לצייר את העקרונות שהופכות השקעה לטובה:

 • תנובה על ההשקעה – ככל שהתשואה* גבוהה יותר, כך ניתן לראותה כהשקעה טובה יותר.
 • סיכון בביצוע ההשקעה – ככל שהסיכון גבוה יותר, כך ניתן לראותה כהשקעה טובה יותר.

*תשואה אפקטיבית – רווח נקי לשנה.

אילו לרוב שני עקרונות משתלבים:

 • ככל שמדובר בהשקעה בטוחה יותר, כך גובה התשואה נמוך יותר.
 • ככל שמדובר בהשקעה מסוכנת יותר, כך גובה התשואה גבוהה יותר.

כדי לענות על השאלה מעלה, יהיה עלינו לחלק את אוכלוסיית המשקיעים לשני קבוצות:

 1. משקיעים סולידיים – משקיעים קטנים ואו זהירים שמחפשים להרוויח בלי להסתכן יתר על המידה.
 2. משקיעים ספקולטיביים – משקיעים שמחפשים השקעות מסוכנות אך בעלות תשואה גבוהה.

אוכלוסיות אלו מתנהגות אחרת ולוקחות סיכונים שונים ולכן הם לא בהכרח יראו עין בעין השקעות טובות. משקיע גדול יכול לפעמים לפזר הון רב ולהשקיע בהשקעות סולידיות לצד השקעות ספקולטיביות ובעצם ליהנות מסך תשואה נאה בביטחון רב. לעומת זאת, משקיע קטן ואו משקיע מתחיל יעדיף לפנות דווקא לאותן השקעות שיוצרות תשואה בטוחה ובסיכונים נמוכים כדוגמת השקעות נדל"ן והשקעה באג"ח שנחשבים בטוחים. עליכם לבחון את עצמכם ואו להתייעץ עם יועץ השקעות בכדי לבחור את סוג ההשקעה הנכון ביותר עבורכם.

איך מזהים השקעה טובה בנדל"ן?

כאשר בוחרים באפיק סולידי כנדל"ן עושים זאת לרוב על סמך ידיעה שמדובר בתשואה נמוכה יותר מזו הקיימת בשוק ההון. כמובן שדבר זה אינו בהכרח נכון וזאת מאחר וענף הנדל"ן נחלק לאפיקי השקעה רבים שבהם רמות סיכון שונות ורמות תשואה שונות. כך לדוגמה, לא ניתן לבצע השוואה בין נדל"ן למגורים ונדל"ן מניב ברמות הסיכון או התשואה.

כדי להצליח לזהות את ההשקעה הטובה ביותר בנדל"ן עליכם להגדיר יעדים ורמת חשיפה לסיכונים מראש. כלומר, עליכם להגדיר בין היתר את הפרמטרים הבאים:

 • גודל ההשקעה – כמה כסף ברצונכם להשקיע בנדל"ן?
 • גודל המינוף – כמה כסף שלכם וכמה כסף מתקבל כמשכנתא?.
 • גודל הסיכון – כמה אתם מוכנים לסכן את הכסף המושקע?
 • תוקף ההשקעה – לכמה זמן ברצונכם לנעול את הכסף בהשקעה?
 • ניהול ההשקעה – האם תשקיעו לבד או בעזרת חברה או קרן השקעות?

ככל שתגדירו יעדים טוב יותר מלכתחילה, כך הסבירות שתבחרו באפיק השקעה נכון עבורכם עולה. השקעה טובה תתבסס בין היתר על ראי היסטורי של השוק הנבחר וכמובן של תקופת ההשקעה אליה אתם מייעדים את כספכם. כך לדוגמה, רכישה של דירה להשקעה לפרק זמן קצר לא תהיה צעד חכם במיוחד ולו מהסיבה ששוק הנדל"ן יכול לרדת באופן זמני ולגרום להפסדים וזאת לצד עלויות מיסוי מקרקעין שעליכם לשלם במועד רכישה ומכירה של הדירה.

כדי לזהות השקעה טובה בנדל"ן, יש צורך בהיכרות מקדימה עם השוק והבנה מסוימת במרכיבים שגורמים לכך שערך הנכסים עולה כל הזמן. כדי לזהות השקעה טובה בנדל"ן, יש צורך בליווי של אנשי מקצוע במגוון תחומים שיעזרו לנו לאתר נכס, לבדוק נכס, לקנות נכס ובסופו של דבר למכור את ההשקעה ברווח גדול ועם מינימום מסים.

איך לבחור השקעה מתאימה עבורכם?

כדי לבחור השקעה שתתאים למידות שלכם, עליכם להכין את כל הנתונים שיעזרו לכם להגדיר את היעדים המופיעים מעלה. עליכם לבחון מהי רמת הכנסתכם והאם ניתן להסתמך עליה, עליכם לבחון מהם ההוצאות הקבועות והמשתנות הקיימות כעת וצפויות לעלות בעתיד (טיפולים רפואיים, אירועים משפחתיים), עליכם להגדיר טוב טוב את רמת הסיכון והיכולת שלכם לאבד את הכסף המושקע במקרה אסון מבלי שהדבר יפגע באופן ישיר בחיי המשפחה וביכולת שלה להתקיים בכבוד.

ברגע שכלל הנתונים הללו ברורים לכם, ניתן לבחון את גובה הסכום שעומד לרשותכם כעת להשקעה וזאת על מנת לבנות תמהיל השקעה מותאם אישית:

 • חלק מהכסף בנכס פיזי להשקעה.
 • חלק מהכסף בנכסים מניבים להשקעה.
 • חלק מהכסף בניהול חיצוני של קרן השקעות.
 • ועוד..

לעתים קרובות נחלק את השקעתנו לא רק בין האפיקים הקיימים בישראל אלא גם בין אילו אשר קיימים ביתר העולם. כך לדוגמה, כאשר מדובר במשקיע קטן המחזיק בסכומים נמוכים בהחלט אפשר ללכת על אפיק סולידי במדינה אחרת בה מחירי הדירות נמוכים יותר.

את ההשקעות שלנו נבסס על התשואה הצפויה:

 • תשואה חודשית – כסף זה יכול לחזור פנימה להשקעה ואו למימון מינוף ההשקעה.
 • תשואה שנתית – כסף זה יכול לחזור פנימה להשקעה או לשימוש פרטי.

נבחן את גובה התשואה שצפויה להתקבל בניכוי עלויות ניהול ומיסים שיש לשלם ומשתנים בהתאם לאפיק ההשקעה הנבחר. חשוב מאוד לזכור שלצורך חישוב התשואה כדאי מאוד לבדוק את התשואה האפקטיבית (הרווח נטו) ולא בהכרח את המספר המפוצץ שמתקבל בחישובים הגסים מלכתחילה.

לסיכום,

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לייעוד חינם במידה ואתם בוחנים להשקיע כסף, כדי לקבל ייעוץ ראשוני בהתאם לנתונים האישיים שלכם ובכדי להימנע מטעויות שעולות ביותר:

   
  צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
    

  השאר תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
  Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים