השקעה בנדל"ן מניב: האם כדאי לבצע השקעה בנדל"ן מניב (נדל"ן מסחרי / עסקי)?

נושאים מרכזיים

השקעה בנדל"ן מניב - משרדי0 - חדר דיונים

השקעה בנדל"ן מניב מבטיחה תשואה כפולה מאשר נדל"ן למגורים. יש סיבה לכך, השקעה בנדל"ן מניב דורשת כיסים עמוקים ונעשית תוך נטילת סיכונים גבוהים יותר מצד המשקיעים. במאמר זה ננסה להבין האם השקעה בנדל"ן מניב מתאימה לכל אדם? האם יש מורכבויות נוספות שיש להכיר שהופכים את האפיק הזה לפחות כדאי? וכן תשובות לשאלות נוספות.

השקעה בנדל"ן מניב

נדל"ן מניב הנו שם כולל למגוון רחב של נכסי נדל"ן. בין היתר נוכל למצוא תחת ההגדרה של נדל"ן מניב את הנכסים הבאים:

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

 • בנייני תעסוקה ומשרדים.
 • מתחמי פנאי וקניות.
 • אזורי תעשיה ומפעלים.
 • שטחי אחסון וחניונים.
 • חנויות ומחסנים להשכרה.
 • ועוד..

כל נכסי הנדל"ן אשר אינם בעלי ייעוד למגורים נופלים תחת ההגדרה של נדל"ן מניב. רבים שואלים האם כדאי להשקעה בנדל"ן מניב ואם כן איך עושים זאת נכון? כעת נסביר מה המורכבות והייחודיות של נכסים מסחריים ועסקיים ביחס לנכסים המוגדרים למגורים:

האם כדאי לבצע השקעה בנדל"ן מניב (נדל"ן מסחרי / עסקי)?

כן. התשובה המרכזית היא שאכן כדאי להשקיע בנדל"ן מניב. חברות ומשקיעים גדולים בוחרים להשקיע דווקא באפיק זה שיוצר להם תשואה תזרימית וכמובן רווחים נאים מידי שנה. אך למרות שמדובר באפיק השקעה שמאוד משתלם יש להבדיל בין סוגי המשקיעים וזאת מאחר ומדובר באפיק שאינו מתאים לכל אדם:

כדי לקבל החלטה בעד או נגד השקעה בנדל"ן מניב יהיה עלינו להכיר שלושה הבדלים מהותיים בין השקעה בנדל"ן מניב ובין השקעה בנדל"ן למגורים:

 1. גובה ההשקעה – ההבדל בין הסכומים שנדרשים להשקיע.
 2. חיוניות הנכס – ההבדל בין נכס שממלא צורך קיומי ואו תרבותי.
 3. סוג התשואה – ההבדל בין מועד קבלת התשואה על ההשקעה.

הבדלים אלו עוזרים לנו לקבל את ההחלטה האם אכן כדאי לנו להשקיע בנדל"ן מניב או שמה עדיף שנתמקד בנדל"ן למגורים שמתאים למשקיעים רבים ומגוונים יותר. כדי לסדר את הנתונים בצורה טובה יותר נעבור כעת על ההבדלים ונסביר מהי משמעותם:

גובה ההשקעה בנדל"ן מניב:

כאשר רוכשים דירת מגורים ואו בית קרקע, מדובר בהשקעה בסדר גודל של מיליוני שקלים בודדים לכל היותר. לעומת זאת כאשר משקיעים בנדל"ן מניב מדובר לרוב בהשקעות בסדרי גודל של עשרות מיליוני שקלים. אמנם ניתן לאתר דירות יוקרה ואו לקנות חנות להשקעה בסכומים קטנים יותר אך מדובר לרוב בעסקה פחות משתלמת ולו מהסיבה שהניהול יקר מידי ביחס לתשואה המתקבלת..

ההבדל בגובה ההשקעה אינו רק נתון מספרי שעליו ניתן להתגבר בעזרת מימון בנקאי, מדובר גם בגובה הסיכון שהמשקיע יכול לקחת על עצמו בכדי לקבל תשואה אופטימלית. כך לדוגמה, משקיע קטן לא יהמר את כל כספו על נכס מקרקעין בעל סיכון גבוהה. לעומת זאת, משקיע בעל כיסים עמוקים יכול להרשות לעצמו לקנות נכס יקר וליטול סיכונים גבוהים יותר וזאת מאחר ויש לו את האמצעים להתמודד עם הפסדים זמניים בעקבות משבר ואו הפסד מהעסקה.

לסיכום:

 • משקיע קטן – עדיף להימנע מהשקעה בנדל"ן מניב.
 • משקיע גדול – בהחלט כדאי להשקיע בנדל"ן מניב.
הצורך בנכסי נדל"ן מניב:

בפתיחת מאמר זה הצגנו סוגים שונים של נכסי נדל"ן מניב. את אפיק השקעה זה אפשר לחלק לשני קטגוריות עיקריות:

 1. נדל"ן מניב הממלא צורך – משרדים, מחסנים, מפעלים, אזורי תעשיה ועוד..
 2. נדל"ן מניב הממלה רצון – קניונים, מתחמי בילוי, מתחמי קניות ועוד..

בשונה מנדל"ן למגורים שאינו רק נכס להשקעה אלא גם ממלא מקום רגשי עבורנו (דירה לילדים לדוגמה), בנדל"ן מניב אנו רוכשים את הנכס ב-100% להשקעה. מדובר בנכס נדל"ן אשר צפוי לייצר עבורנו תשואה קבועה מידי חודש ושנה ובעצם להצדיק בסופו של דבר את קיום העסקה. כאשר מדובר בנדל"ן מניב שממלא צורך מהותי בחיים של רבים הרי שמדובר בסיכון סביר וזאת מאחר ואכן יש צורך בנכס ולכן ניתן להסתמך על הכנסה ממנו גם בעתיד. לעומת זאת, רכישת נדל"ן מניב שממלא אחר רצונות תרבותיות ומסחריים, הרי שמספיק משבר קטן, מלחמה או כל סיבה אחרת בכדי לפגוע בנו בצורה רצינית מאוד ולגרום להפסדים גבוהים במיוחד.

לסיכום:

במידה ובחרתם להשקיע בנדל"ן מניב,

 • משקיע קטן – מומלץ להתמקד ברכישת נכסים מניבים הממלאים צורך.
 • משקיע גדול – כדאי לקנות כל נכס מניב לאחר בדיקות קפדניות לכדאיות העסקה.

*יש לציין שכגודל הסיכון כך גודל התשואה. בחירה באפיק השקעה בטוח בנדל"ן מניב ייצר תשואה נמוכה יותר מאילו המסוכנים יותר.

אופן קבלת התשואה בנדל"ן מניב:

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון כאשר מקבלים החלטה על השקעה בנדל"ן מניב הנו אופן קבלת התשואה בסופו של דבר. יש הבדלים מהותיים בין נדל"ן למגורים ונדל"ן מניב בעניין זה:

 • תשואה בנדל"ן למגורים – מידי חודש ושנה משכירות + עליית ערך הנכס עם הזמן.
 • תשואה בנדל"ן מניב – רק מידי חודש ושנה משכירות.

נדל"ן מניב אמנם מייצר תשואה שנאה בטווח 8%-12% מידי שנה וזאת ביחס לטווח 3%-5% בנדל"ן למגורים אך זוהי רק תמונה חלקית. ערך נכסי נדל"ן מניב אינם זוכים לביקושים גדלים והולכים כפי שנדל"ן למגורים מציג ברמה ההיסטורית. ולכן, החזקה של דירה יכולה להבטיח השבחה משמעותית עם הזמן ואילו החזקה של נדל"ן מניב לרוב מבטיחה השבחה קטנה מאוד ושולית עם הזמן. כלומר, מדובר בהשקעה מצוינת עבור משקיעים שרוצים ליהנות מתשואה תזרימית קבועה במשך כל חיי ההשקעה אך לא עבור משקיעים שאינם לחוצים לראות את הכסף ומוכנים לחכות כדי לראות את הכסף הגדול בעתיד.

לסיכום:

כאן ניתן להבדיל בין חברות ובין משקיעים פרטיים,

 • חברה או משקיע גדול – יש רצון בתשואה תזרימית שתשמש להשקעות וצרכים נוספים.
 • משקיעים קטנים ופרטיים – לא תמיד יש צורך בהון תזרימי ובניהול הנכס.

חברות ומשקיעים שמחזיקים מספר רב של דירות לא אחת יבקשו ליהנות מתשואה גבוהה למימון ההשקעה ולצרכים אחרים. לעומת זאת, משקיע קטן שמחזיק בסכומים נמוכים יעדיף להשקיע דווקא בנדל"ן למגורים בו יזכה לפטור ממס על השכרת דירה בשיעור של עד 5,010 ש"ח מידי חודש (נכון לשנת 2017) ובעצם ליהנות משקט נפשי ופטור ממסים עד למועד בו יממש את השקעתו בעתיד הרחוק וישלם מס שבח בפעם אחת בלבד.

איך בכל זאת להשקיע בנדל"ן מניב?

במידה ולמרות כל האמור מעלה ברצונכם להשקיע בנדל"ן מניב, חשוב מאוד שתעשו זאת בצורה הנכונה. ביכולתכם לגשת לעניין השקעה בנדל"ן מניב ב-2 דרכים עיקריות:

 • השקעה בכוחות עצמכם.
 • השקעה בעזרת קרנות השקעה בנדל"ן.

במידה ואתם בוחרים לאתר ולקנות חנות ואו כל נכס מסחרי אחר לשם השקעה, כדאי מאוד שתבקשו ליווי עורך דין מקרקעין המתמחה בעסקאות נדל"ן מניב וכמובן תיעזרו בחוות דעת של שמאי מקרקעין שמתמחה בתחומי שמאות אלו. לעומת זאת, אנו ממליצים להשקיע בעזרת קרנות נדל"ן שיעזרו לכם לבחור את האפיק הטוב ביותר עבורכם. ניתן לבחור מבין 2 סוגי קרנות השקעה:

 1. קרן פרטית להשקעה בנדל"ן – קרן שמרכזת משקיעים רבים ויחד קונים נכסי נדל"ן מניב.
 2. קרן ריט להשקעה בנדל"ן – קרן שרוכשת נדל"ן מניב ומחלקת דיבידנד שנתי לעמיתים.

כדי להימנע מטעויות והפסדים כדאי מאוד להתייעץ עם יועץ השקעות נדל"ן שיעזור לכם להבין איפה הכי נכון עבורכם להשקיע בהתאם ליכולת הכלכלית הקיימת ולרמת הסיכון שברצונכם לקחת על עצמכם, לפניה ליועץ השקעות נדל"ן השאירו פרטים: