השקעה במגרש חניה: האם כדאי לקנות מגרש חניה כהשקעה מניבה?

נושאים מרכזיים

השקעה במגרש חניה - חניון רכב

שוקלים השקעה במגרש חניה? מחפשים השקעה בנדל"ן מניב בעל ערך גבוהה? מאמר זה נכתב עבורכם. אספנו עבורכם את השיקולים בעד ונגד השקעה במגרש חניה ונסדר אותם בצורה פשוטה להבנה בכדי להקל עליכם לקבל החלטה מושכלת ולהשקיע את הכסף בצורה הנכונה ביותר.

השקעה במגרש חניה

יש היגיון רב לביצוע השקעה במגרש חניה, זאת מאחר ומספר כלי הרכב עולה בהתמדה מידי שנה אך מספר השטחים שנותרו להחנות את המכוניות קטן בהדרגה עם שינוי ייעודן של חניות רבות למגורים. משקיעים נבונים מחפשים אפיקי השקעה שמאפשרים רווחיים מידיים אך רווחים גדולים אף יותר בעתיד! על כך נסביר כעת:

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

יש שני סוגי מגרשי חניות:

 • מגרשי חניה חיצוניים במרכזי הערים ובאזורים צפופים.
 • מגרשי חניה בתוך מגדלים ובנייני משרדים באזורים מבוקשים.

כאשר בוחנים אפשרות להשקעה במגרש חניה, יש לבחון את הכדאיות לפי הסוגים הללו.

האם כדאי לקנות מגרש חניה כהשקעה מניבה?

כן. אך כאשר אנו מבצעים השקעות מכל סוג שהוא, נדרש לבצע השוואה מסוימת לאפיקי השקעה נוספים שלעתים מבטיחות להניב תשואות גבוהות יותר.. אבל בכדי לענות על השאלה נציג כעת את היתרונות והחסרונות בהשקעה במגרש חניה:

מגרשי חניה חיצוניים במרכזי הערים ובאזורים צפופים:

מגרשי חניה פתוחים הולכים ונעלמים במהירות. רוב החניות הפתוחות יהיו בבעלות הרשות המקומית. ואילו שאינם, קטנים למדי ומאפשרים חניה של מספר מוגבל של מכוניות בכל עת. ההזדמנויות הגדולות ביותר הן באותן חניות פתוחות שעוד נותרו במרכזי הערים ובמרכז הארץ בפרט.

יתרונות בהשקעה זו:

הערך הגבוהה ביותר של חניה הנו מיקומו. כלומר, היתרון המשמעותי ביותר ברכישת חניה להשקעה תהיה בכך שאתם מחזיקים בנכס מקרקעין במיקום אסטרטגי. המשמעות היא, שכעת אתם מרוויחים כסף מהשימוש בחניה אך בעתיד כאשר יתקבלו אישורים לכך, ניתן יהיה לבנות מגדל גבוהה. במידה ואכן בבוא העת יינתנו האישורים לבניה, תוכלו למכור את הנכס במחיר גבוהה משמעותית ואו אף לקדם את הבניה באמצעות עסקת קומבינציה עם יזם נדל"ן שייתן לכם את הערך הגבוה ביותר.

 • מגרש חניה פתוח לרוב ייהנה מתפוסה מלאה בכל שעות היום.
 • מגרש חניה פתוח מבטיח שבעתיד ניתן יהיה לנצל את השטח.
 • מגרש חניה פתוח מחייב ניהול מינימלי באופן שוטף.
 • מגרש חניה פתוח מבטיח תשואה יציבה וקבועה.
 • ועוד..

היתרונות ברורים אך יש להכיר גם את החסרונות המובנים בהחזקת חניון פתוח:

חסרונות בהשקעה זו:

אתם בוודאי נחשפים לחניונים רבים בקרבת מקומות העבודה שלכם ואו בביקורים במרכז העיר כאשר עליכם לבקר במשרדי ממשלה ועוד.. חלק מהחניונים הללו יהיה בבעלות הרשות המקומית ואחרים בבעלות פרטית. החניונים אשר בבעלות הרשות לא מוצעות למכירה (אם כי לעתים יש הזדמנויות גם בשוק זה). החניונים הפרטיים נמצאים ברובם בבעלות משפחות שלרוב אינם מציעים את החניה למכירה ולכן בהחלט יכול להיות בעייתי לאתר נכס מתאים להשקעה.

 • נותרו רק מעט חניות פתוחות ואלו לא מוצעות למכירה.
 • חניות פתוחות יהיו לרוב די קטנות כך שהתשואה מוגבלת.
 • ייתכן ויש תחרות על חניה מול בעלי חניונים אחרים.

במידה וזיהיתם הזדמנות לרכישת מגרש חניה במיקום מבוקש ובמחיר ראלי (היעזרו בהערכת שמאי מקרקעין) בהחלט ייתכן ושווה להשקיע אך יש לעשות זאת בעזרת עורך דין מקרקעין מנוסה שיבחן את הסיבות למכירת הנכס בכל הכלים שעומדים לרשותו.

מגרשי חניה בתוך מגדלים ובנייני משרדים באזורים מבוקשים:

מגדלים רבי קומות צצים כפטריות אחרי הגשם בכל רחבי הארץ אך בדגש על מרכז הארץ. כל בניין חדש שמוקם באזורים אסטרטגיים מתוכנן כך שיכיל בראש ובראשונה חניות לדרי הבניין ועובדיו אך גם ללקוחות מזדמנים שבאים לפגישות ואו נדרשים לחניה נוחה בקרבת מקום ומוכנים לשלם על כך מעט כסף.

השקעה זו שונה במקצת מזו המתוארת מעלה. חניונים תת קרקעיים מוצעים בשני אופנים:

 • חניונים למכירה – חניונים תת קרקעיים בבניינים ישנים שמוצעים למכירה.
 • חניונים להשכרה – חניונים תת קרקעיים בבניינים חדשים שמושכרים ליזמים.

ההבדל בין סוגי חניות אלו נעוץ בעלויות הניהול. בחניונים חדשים אין צורך בניהול מלבד השקעה נוספת במערכות מתקדמות לזיהוי כניסת רכבים לשם מכירת מנויים ובחינת מספר חניות פנויות ולכן חברות ניהול שוכרות את השטחים ואו בעלי הבניינים עצמם שומרים את החניון לעצמם. לעומת זאת, חניונים ישנים שלא מאובזרים כנדרש מחייבים ניהול אנושי ומעקב ידני אחר תפוסת החניה וזמן שהיה של מכוניות ולעתים בעלי החניה פשוט מוכרים את החניה ליזם פרטי..

יתרונות בהשקעה זו:

כאשר רוכשים חניה ישנה ואו שוכרים חניון חדש מבעלי הנכס יש יתרונות ברורים מאוד. היתרון הבולט ביותר הנו במורכבות הנמוכה למדי בניהול הנכס. כאשר מחזיקים בנכס לטווח ארוך ניתן להתקין מערכות חשמליות וכמובן לעבוד מול גורמים שונים שיפנו אליכם את הלקוחות. כך לדוגמה, ניתן לעבוד בשיתוף עם אפליקציות לאיתור חניה, עם עסקים וחברות מקומיות במכירת מנויים לעובדים וכמובן ניתן לתלות שילוט ולהציע חבילות מגוונות בשעות הרגיעה..

 • עלויות ניהול נמוכות באופן שוטף לצד מבקרים קבועים.
 • עלויות שיווק נמוכות במיוחד וזאת כי יש צורך בחניה.
 • יכולת חיזוי הכנסות קבועות מראש ולהשקיע לפיהם.
 • ועוד..

יתרונות אלו ברורים אך יש חסרונות שיש לכך בחשבון:

חסרונות בהשקעה זו:

חניונים תת קרקעיים אינם בולטים לעין ומחייבים שילוט ברור וכמובן שיתוף פעולה עם אפליקציות וכלי שיווק נוספים בכדי לזכות בתפוסה מלאה. בנוסף, חלק מהחניונים התת קרקעיים לא ממש מתוחזקים טוב ויש לטפל בהם ולהשביחם בכדי לעודד מנויים חדשים בחניון שלכם. השקעה נכונה יכולה לחפות על בעיות אלו אך יש להכיר מכשולים אלו מראש ולבחון את כדאיות ההשקעה בהתאם. כמובן שלא ניתן להסתמך על השבחת הנכס מאחר ואין יותר מידי אפשרויות לכך..

 • אין היתכנות להשבחת הנכס בעתיד מאחר ויש מבנה מעליו.
 • ייתכן תחרות מצד בניינים סמוכים על אותן מנויים לחניה.
 • יש תחרות מצד בעלי חניות פרטיות בקרבת מקום (מוגבל).
 • לעתים יש עלויות משמעותיות לתחזוקה חד פעמית.
 • ועוד..

כדאי לבחון השקעה במגרש חניה. אך כאשר עושים זאת, כדאי לבצע את מלוא הבדיקות שיוכיחו שאכן כל מה שמוצג לכם הנו אמת לאמיתה ובהחלט יש היתכנות לתשואה קבועה בנכס המוצע. חשוב לזכור שבשונה מחניון גלוי מעל הקרקע, חניונים תת קרקעיים פחות מוכרים ולא בהכרח נהנים מתפוסה מלאה..

מומלץ לקרוא: השכרת חניה: האם כדאי להשכיר את החניה הפרטית בתמורה לכסף?

רוצים להשקיע בנדל"ן מניב? פנו להתייעצות עם יועץ השקעות נדל"ן בחינם. יועץ יוכל לעזור לכם לבחור נכון: