הצעת מחיר בטבלה או ברשימה – מה עדיף?

נושאים מרכזיים

הצעת מחיר בטבלה או ברשימה – מה עדיף? האם יש הבדל בין סוגי ההצעות מחיר או שאולי אין משמעות לסגנון הצעת המחיר והפורמט שבחרנו.. אין תשובה מוחלטת לשאלה זו ויש רבים שבוחרים בכל שיטה ואנו ננסה להבין אילו יתרונות וחסרונות יש להצעת מחיר ברשימה לצד הצעת מחיר בטבלה.

הצעת מחיר בטבלה :

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

הצעת מחיר בטבלה לרוב תכיל את כל סעיפי ההסכם במילים בודדות ככל הניתן כך שהכל יכנס במספר עמודים בודדים. הצעת המחיר תפתח בצורה דומה להצעת מחיר רגילה אך מיד לאחר ההקדמה והצדדים יופיע טבלה ארוכה בה כל השירותים המתבקשים מופיעים בה בצד ימים ומשך הפיתוח, עלויות, תנאים נוספים מופיעים בצד שמאל.

הצעת מחיר בפורמט טבלה מכילה פרטים מעטים ולכן מומלץ להוסיף נספח נוסף עם הגבלות שונים שמכסים אתכם מפני טעויות אנוש ותקלות לא צפויות. אין ספק שהצעת מחיר שמוגשת בטבלה יפה ומרשימה הרבה יותר בגלל האופן בה הדברים מוצגים אבל יש בה חיסרון משמעותי עבור פרילנסרים או חברות קטנות שעדיין לא רכשו את האמינות שלהם בשוק ואינם בהכרח מעבירים את המסר של ניסיון ואחריות.

חברות גדולות ומנוסות במשק מעדיפות לשמור על הצעת מחיר נקייה ומסודרת ולכן עושות שימוש בפורמט טבלה שנראה טוב בעין ומעביר את המסר של מקצועיות וותק. הצעת מחיר בטבלה קריאה יותר ומספר האפשרויות הניתנות בהצעת מחיר תכלול לרוב 3 גרסאות כאשר המציע מעדיף את זאת האמצעית ולשם מכוונים על ידי מחירים דומים.

הצעת מחיר ברשימה :

הצעת מחיר המופיע בתצורת רשימה לרוב תכלול מידע רב, עם פתיח על בית העסק ויכולותיו. ולאחר מכן פירוט רב ומדויק ככל האפשר לבקשת הלקוח. זאת כדי שהלקוח יבין שאכן הבנתם אותו כשורה והצעת המחיר ראלית ומתאימה עבורו. הצעת מחיר זו מחייבת כמה שעות עבודה לפחות ודורשת שימת לב לפרטים הקטנים אך נותנת תמורה בצורת תחושת אחריות ואמינות שמרגיש המקבל.

הצעת מחיר ברשימה עדיפה בעיקר עבור פרילנסרים שרוצים להגביל את עבודתם ולהימנע מהפתעות בהמשך. כל דבר שאינו מופיע ברשימה הארוכה בהצעת המחיר לא נדרש לפיתוח ולכן קל יותר לעבור סעיף סעיף ולממש את דרישות הלקוח. כאשר הלקוח מוסיף חלקים נוספים לבקשתו הרי שהמחיר עולה והתמחור מוגש מחדש. חברות גדולות מעדיפות שלא לעשות שימוש בפורמט רשימה בגלל המורכבות והזמן הנדרש אך בעיקר כי הם לא נדרשים לכך.

כל חוזה בכל פורמט מחייב תוספת הגבלות כדוגמת תוקף ההצעה והגבלת שעות כדי למנוע אי הבנות בהמשך. פורמט הצעות מחיר משתנה בין סוגי השירותים השונים כך שפיתוח אתר אינטרנט יהיה שונה בתכלית מהצעת מחיר לנדל"ן ופורמט טבלה כלל לא תהיה רלוונטית במקרה זה. הבחירה בסוג הפורמט חשובה בעיקר במקרים בהם עדיין אין היכרות קודמת פנים לפנים אבל במקרים בהם יש היכרות קודמת לא תהיה משמעות רבה לפורמט הצעת המחיר.