הערת אזהרה בטאבו: איך מגישים בקשה לרישום הערת אזהרה בטאבו?

נושאים מרכזיים

הערת אזהרה בטאבו - בקשה לרישום הערת אזהרה בטאבו

רישום הערת אזהרה בטאבו נדרשת בשלל מקרים. הערת אזהרה משמשת כהגנה עבור אנשים וגופים שמעורבים בצורות שונות בנכס. מטרת הערת אזהרה ליידע את רשם המקרקעין שלא ניתן יהיה לעשות פעולות על נכס זה קודם להסרת רישום הערת אזהרה בצורה מסודרת ותוך אימות הבקשה להסרת רישום הערת האזהרה. כך לדוגמה, כאשר בנק מעניק משכנתא לטובת רכישת דירה ברצונו להחזיק במשכון שווה ערך לכסף שניתן ללווה ולכן נרשמת לטובת הבנק הערת אזהרה שמונעת מבעל הדירה את היכולת למכור את הנכס ללא אישור הבנק שמחזיק בזכויות בנכס.

הערת אזהרה בטאבו

הערת אזהרה תופיע על גבי נסח טאבו של נכס מקרקעין כאשר יש גורם צד שלישי שעלול להיפגע במידה ויבוצעו עסקאות על נכס זה. כאשר אדם בוחן אפשרות לרכוש דירה ואו נכס מקרקעין אחר, אחד הפעולות הראשונות שעליו לעשות זה לבחון את נסח הטאבו ולבחון שבעל הדירה אכן מחזיק בזכויות בנכס ושיש לו את מלוא הזכויות למכור את הדירה. במקרים רבים יופיע הערת אזהרה לטובת שותף בדירה, בנק למשכנתאות ואו אדם אחר שנמצא בתהליך לרכישת הדירה ושילם מקדמה לשם רישום הערת אזהרה זו.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

כאשר מופיע הערת אזהרה לטובת בנק על גבי נסח טאבו של נכס יהיה על הצד המוכר להשיג מכתב כוונות מהבנק שמאשר שבמידה ויתרת החוב תשולם יש הסכמה למכירת הנכס. כאשר מופיע הערת אזהרה לטובת אדם פרטי הרי שבעל הדירה יהיה חייב להביא את בעל הזכויות אל מול עורך דין כדי לאמת שיש אישור למכירת הדירה. במידה ואין אישור מסודר וחוקי להסרת הערת האזהרה ומכירת הנכס הרי שרשם המקרקעין (טאבו) לא יאשר את העברת הבעלות על הדירה וזאת כדי להגן על הצדדים הנוספים שמחזיקים בזכויות בנכס.

מתי מבקשים לרשום הערת אזהרה בטאבו?

יש מגוון מקרים בהם נבקש רישום הערת אזהרה בטאבו. אנו נציג מספר מקרים נפוצים וזאת כדי להמחיש את הצורך ברישום זה:

  • כאשר אדם נמצא בתהליך לרכישת הדירה / נכס מקרקעין.
  • כאשר בעל הדירה נטל הלוואת משכנתא ועודנו חייב כסף לבנק.
  • כאשר אדם מעניק דירה במתנה אך רוצה למנוע את מכירתה.
  • כאשר אדם השקיע יחד עם שותף בדירה ואו מחזיק בזכויות בנכס.
  • ועוד מגוון מקרים נוספים..

בין אם אדם רוצה להבטיח את השלמת העסקה לרכישת הדירה ונרשמה לזכותו הערת אזהרה בתמורה למקדמה על הדירה, בין אם בעל הדירה חייב כסף לבנק ומשכן את הדירה לטובת הבנק, בין אם בעל הדירה מחזיק את הדירה יחד עם השותף ואו קיבל את הדירה בתמורה לעמידה בתנאים שונים (כאשר רוצים לאבטח נכסים מפני נושים ואו מפני זוגיות שניה..) יידרש רישום הערת אזהרה כדי לאבטח את הצדדים האחרים שמחזיקים בזכויות כלשהן על הנכס.

איך מגישים בקשה לרישום הערת אזהרה בטאבו?

ניתן לרשום הערת אזהרה בטאבו כחלק מתהליך קניית דירה וניתן לרשום הערת אזהרה בטאבו בכל מועד אחר בהתאם לצורך:

רישום הערת אזהרה בטאבו בקניית דירה

כאשר רוכשים דירה מקבלן ואו מיד שניה נרצה להיות בטוחים שכספנו מוגן. לצורך כך, אנו מבקשים את שירותיו של עורך דין לקניית דירה ותפקידו לקבל מאיתנו את הסכום הראשוני עליו הסכימו הצדדים כמקדמה לעסקה ולהעבירה לעורכי הדין של מוכר הדירה. בתמורה, עורכי הדין של מוכרי הדירה ניגשים לרשם המקרקעין ויחד עם חוזה המכר והייפוי כוח שבידם מאמתים את הבקשה ורושמים הערת אזהרה לטובת רוכש הדירה. כעת, רוכש הדירה ועורכי דינו יכולים להיות רגועים שאף אדם אחר אינו יכול לרכוש את הדירה ללא אישורם והדרך סלולה להמשך תשלומים בהתאם למפת דרכים מוסכם מראש כאשר בתום רישום הדירה על בעלותו המלאה של רוכש הדירה הערת האזהרה תוסר.

רישום הערת אזהרה בטאבו בכל זמן אחר

ישנם מקרים בהם אדם פרטי ואו בנק מלווה סכום כסף גדול כנגד הנכס שבבעלות הלווה. כדי שהמלווה יבטיח את זכויותיו ואת קבלת החזר על ההלוואה ניתן לרשום הערת אזהרה על הנכס שתגביל את נכסיו של המלווה עד למועד החזרת ההלוואה. במקרים אחרים, אדם רוכש דירה יחד עם שותף ואו אדם רוכש זכויות בדירה או בקרקע כלשהי ובמקום לרשום זכויות בטאבו כנדרש (תיאום מס) ייתכן ויירשם לטובת השותף הערת אזהרה בטאבו כך שכדי למכור את הנכס המשותף יהיה על מוכר הדירה לדווח לשותף ולהעביר את חלקו בתמורה המתקבלת.

כדי לרשום הערת אזהרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה במקרקעין, עורך דין המוסכם על שני הצדדים לעסקה. הצדדים יחתמו מול עורך הדין על ייפוי כוח ויסמיכו אותו להגיש בקשה לרישום הערת אזהרה עליו חתומים הצדדים. העורך דין ייגש עם המסמכים לרשם המקרקעין יחד עם תשלום אגרת רישום הערת אזהרה בגובה 27 ש"ח + 125 ש"ח ולאחר אימות הנתונים יירשם הערת אזהרה לטובת הצד השלישי שהצטרף לנכס.

בקשה לביטול הערת אזהרה בטאבו במכירת דירה

במידה ואתם מוכרים דירה ורשומה לטובת הבנק ואו לאדם שלישי הערת אזהרה, עליכם להגיש בקשה לביטול הערת אזהרה בטאבו. הבקשה תהיה שונה במידה ומדובר בבנק ובאדם פרטי. במידה ורשומה הערת אזהרה למשכנתא הרי שעליכם לבקש מהבנק שטר משכנתא שמהווה אישור רשמי מהבנק להסרת הרישום ומחיקתו כחלק מסילוק משכנתא ואו גרירתו לנכס אחר. מצד שני, אם מדובר בהערת אזהרה לטובת אדם פרטי יהיה עליכם לשכור עורך דין שיבצע את אותן הפעולות של הרישום הערה רק שהפעם הדברים יתנהלו הפוך.

עורך הדין יגיש בקשה מסודרת לביטול רישום הערת אזהרה לצד תשלום אגרת ביטול הערת אזהרה. כדי להסיר רישום הערת אזהרה על העורך דין לשכנע בצורה בלתי משתמעת שאכן יש הסכמה של הצד השלישי להסרת הרישום. רשם המקרקעין צפוי להשתכנע שאכן יש רצון להסיר את הרישום ויעשה זאת וכעת אתם יכולים למכור את הדירה או הנכס מבלי שיש הגבלה חוקים על מכירת הנכס.

בדיקת רישום בטאבו של הערת אזהרה

רשמתם הערת אזהרה? לפני שאתם ממשיכים הלאה להשלמת העסקה ואו כל פעולה אחרת, יש לבצע בדיקת רישום הערת אזהרה בטאבו. לצורך כך נפיק נסח טאבו חדש מהאינטרנט כך שנוכל לראות האם הרישום אכן מופיע. רק כאשר נאמת שאכן הרישום מופיע שנוכל להמשיך להתקדם בעסקה לשלבים הבאים וליהנות מביטחון גבוהה בעסקה זו.

צריכים לרשום / להסיר הערת אזהרה בטאבו? פנו לעורך דין: