fbpx
ראשי / עסקאות נדלן / מכירת דירה / הערכת שווי בתים: רוצה לדעת כמה כמה שווה הבית שלך? כנס ללמוד איך!

הערכת שווי בתים: רוצה לדעת כמה כמה שווה הבית שלך? כנס ללמוד איך!

    adimage

רוצים לקנות בית? רוצים למכור בית? בוודאי תרצו לדעת מהו שוויו האמיתי של הנכס שבעניין. יש שלושה שיטות לחישוב הערכת שווי בתים, במאמר זה אנו נסקור את המורכבות בהערכת שווי של בית ולמה הערכת שווי של בית אינה דומה להערכת שווי דירה.

הערכת שווי בתים – השיטות השונות

נכסי מקרקעין אינם כפריטי מטלטלין. בעוד במטלטלין יש תג מחיר המבוסס על ביקוש והיצע, בנכסי מקרקעין יש תג מחיר שמושפע מביקוש והיצע אך גם ממגוון רחב של פרמטרים נוספים. כאשר אנו רוצים לדעת כמה בית שווה, עלינו לבחון את הנכס משלושה זוויות שונות עליהן נרחיב כעת:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

שיטות להערכת שווי במקרקעין:

בבואנו להעריך את שווי הבית שבעניין, יהיה עלינו להתייחס לשלושה סוגי החישוב הבאים:

  1. הערכת שווי בתים לפי מחיר השוק (בתים דומים).
  2. הערכת שווי בתים לפי שווי הקרקע ועלות הבניה.
  3. הערכת שווי בתים לפי יכולתן ליצר תשואה.

אנו נרחיב כעת על כל שיטה ושיטה,

1. הערכת שווי בתים לפי מחיר השוק (בתים דומים):

הדרך המוכרת והפופולרית ביותר להעריך שווי לבית יהיה לבצע השוואה בין הבית הרצוי ובתים נוספים בסביבה. כלומר, בכך שאנו בוחנים עסקאות עבר באותה הסביבה על נכסי נדל"ן דומים ביכולתנו להסיק מסקנות לגבי המחיר שמוכנים לשלם בשוק על הבית שבעניין.

  • היתרון בשיטה זה: ניתן לעשות זאת עצמאית או בעזרת מתווך בחינם.
  • החיסרון בשיטה זו: מדובר בשיטה לא מדויקת בעליל כאשר מדובר בבתים.

כאשר אנו מעריכים את שוויים של דירות מגורים רגילות, זוהי השיטה הטובה והנוחה ביותר. זאת, מהסיבה שרוב הדירות די דומות זו לזו (הבדלים לא משמעותיים מידי). לעומת זאת, כאשר אנו רוצים לדעת כמה שווה בית, לעתים קרובות שיטה זו הופכת לבלתי אפשרית מאחר וכל בית שונה בגודלו וברמת גימורו. בשכונות מסוימות, הבתים תוכננו על ידי אדריכלים ידועים ומותאמים לצורכיהם של בעלי הבית. במקרים אלו, השוואת הבית שלכם לזה שמעבר לכביש לא תספק את המענה הרצוי..

איך מבצעים את ההשוואה בפועל:

2. הערכת שווי בתים לפי שווי הקרקע ועלות הבניה:

כאשר בוחנים את שווים של בתי קרקע, יש צורך להיעזר בשיטה זו בה אנו בוחנים את שווי הקרקע ועלויות הבניה העדכניות לבניית בית זהה. מדובר בשיטה מאוד מדויקת מאחר והיא תחשב את עלות המינימום שיעלה לבנות את אותו הבית באותו המיקום במידה ורוכש ירצה בכך. הערכה זו מספקת לכם נקודת בסיס עליה תוסיפו ערכים נוספים במידת הרצוי.

  • היתרון בשיטה זה: מדובר בשיטה הנכונה והמדויקת ביותר להערכת שווי.
  • החיסרון בשיטה זו: יש צורך בהערכת שמאי מקרקעין שעולה לא מעט.

שיטה זו לא תעבוד נכון בדירות מגורים שחולקים קרקע וקירות משותפים. לעומת זאת, כאשר מחשבים הערכת שווי בתים, הערכה זו תקנה לכם את הקו האדום מתחתיו לא ניתן לרדת. כאשר, ברצוננו למנף את הנכס יותר מערכו על ידי הצגת יתרונות ייחודיים בנכס כדוגמת קרבה לעיר, השקעה בצמחיה ובתפאורת הבית..

איך מעריכים את שווי הקרקע והבניה בפועל:

3. הערכת שווי בתים לפי יכולתן ליצר תשואה:

שיטה זו להערכת שווי מתאימה בעיקר למקרים בהם הנכס אינו משמש למגורים אלא למטרה עסקית. במידה והבית יכול לשמש לעסק ואו לאירוח כמלון, נעדיף לחשב את שווי הבית לפי הערכת השווי שהיא צפויה להניב בעבור הרוכשים. כך, אנו מתכתבים עם הצרכים של הרוכש הפוטנציאלי ומציגים לו את הנכס בהתאמה לצפי שלו ולא לפי שווי הנכס בהכרח.

  • היתרון בשיטה זה: מאפשר לנו לחשב ערך בנכס שאינו מתאים למגורים.
  • החיסרון בשיטה זו: לא ממש יעיל במרבית העסקאות למכירת בתי מגורים.

כאשר משקיע רוכש בית למטרת השכרה, ברצונו לדעת שאכן מדובר בעסקה משתלמת בעבורו. כדי לבדוק זאת, הוא יחשב את גובה התשואה שביכולתו לקבל מידי חודש מהשכרת הנכס. במידה ואנו מאמינים שהנכס שלנו מתאים למטרות השקעה ואו במידה ואנו רוכשים בית למטרות השקעה, הרי שחישוב שווי זה חשוב מכל האחרות מאחר והוא יעניק לנו את הכלים לקבל החלטה בעניין.

איך בודקים את פוטנציאל התשואה בפועל:

לסיכום,

במידת האפשר, עדיף לא להתקמצן ולהזמין שמאי מקרקעין שיבצע עבורכם חישוב שווי מדויק להפליא. כאשר מזמינים שמאי מקצועי, הוא יבצע הערכת שווי על בסיס שילוב של כל שלושת השיטות הללו יחד ובכך הוא יכול להגיע לנתון מדויק שיענה הן על דרישות השוק והן על הדרישות שלכם כקונים או כמוכרים.

חשוב לדעת! בישראל בונים כיום בעיקר בבנייה רוויה ואין יותר מידי בניה של בתי קרקע פרטיים יותר. לכן, החזקה בבית פרטי צפויה להיות שווה ערך גבוהה בעתיד. לכן, במידת האפשר, לא מומלץ למכור את הבית אלא למנף אותו לצורך רכישת אחרת ולהשכירו לאחרים. במידה ואתם רוכשים בית פרטי, חשוב שתבחנו את פוטנציאל הקרקע לא רק בטווח הקצר אלא בעיקר בטווח הבינוני והארוך. לעתים יש הזדמנויות נדל"ן יוצאות דופן שחבל לפספס.

רוצים להתייעץ עם יועץ השקעות נדל"ן? השאירו פרטים ונעזור לכם!

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים