העברה ללא תמורה: איך מבצעים העברת דירה במתנה לבן משפחה או בת זוג?

נושאים מרכזיים

העברה ללא תמורה - העברת דירה במתנה

העברה ללא תמורה (מתנה) של נכס מקרקעין מחייבת דיווח לרשויות, עדכון רשם המקרקעין ועושים זאת בצורה מסודרת וחוקית. בין אם מדובר בהעברת דירה במתנה לבן או בת זוג, בין אם מדובר בהעברת דירה לילדים או קרובי משפחה, יש לפעול בצורה מסודרת ולפי הכללים הנהוגים בעסקאות מסוגים אלו. בחלק מהמקרים יש חובת מיסוי מקרקעין ובחלק מהמקרים ניתן ליהנות מפטור ממס על המקרקעין ועל כך ונושאים אחרים במאמר זה:

העברה ללא תמורה

העברה ללא תמורה כלומר העברת נכס מקרקעין במתנה אינה נדירה כפי שניתן היה לחשוב. רבים נדרשים בשלבים שונים בחיים להעביר רכוש לבני משפחה. יכולים להיות לכך הרבה סיבות, כאשר הסיבות הבולטות הן:

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

 • כדי להעניק דירה במתנה ללא שום סיבה נוספת.
 • כדי שנותן המתנה יזכה לפטור ממס רכישה על דירה אחרת.
 • כדי שנותן המתנה יעביר את הפטור ממס שבח על דירה זו לילדיו.
 • כדי למנוע זכויות מבן זוג חדש על דירה קיימת קודם לנישואין.
 • כדי למנוע סכסוכי ירושה לאחר פטירת נותן המתנה.
 • כדי ליהנות מגובה מימון לדירה בדומה לדירה ראשונה.
 • כדי להגן על נכסים (להבריח) מפני נושים.

כלומר, יש מקרים בהם כדאי מאוד להעניק לבני זוג ואו בני משפחה נכס מקרקעין במתנה וזאת כדי ליהנות מהטבות מס, הטבות מימון, וכמובן כדי להגן על הרכוש המשפחתי ומניעת זליגת הון מחוץ למשפחה. לרוב, העברת דירה במתנה נעשית כחלק מתכנון מס ואו תכנון הון שנעשה על ידי רואי חשבון ועורכי דין. לאחרונה עם העלאת מס רכישה והקשחת התנאים על השקעות בנדל"ן בישראל עוד ועוד משקיעים בוחרים לבצע העברה ללא תמורה של דירה בבעלותם ונהנים עקב כך מתנאי פתיחה נוחים במיוחד.

איך מבצעים העברת דירה במתנה לבן משפחה או בת זוג?

כאשר שוקלים להעביר נכס מקרקעין לבן משפחה או בן זוג יש להבין שמדובר בעסקה לכל דבר ועניין. אמנם אינכם מחליפים כסף בעבור עסקה זו אך בעיני החוק מדובר בעסקה שמשמעותה חובת תשלומי מס לעתים וחובת דיווח על כך לרשויות הרלוונטיות. כמו בכל עסקת מקרקעין אחרת, יש הנחיות ברורות בחוק לאופן בו הדברים חייבים להיעשות. כלומר, לא ניתן להעניק דירה במתנה בעל פה או על ידי שרבוב התחייבות על נייר. כדי לבצע העברת דירה ללא תמורה עלינו לפעול לפי ההוראות בחוק:

העברת דירה ללא תמורה (מתנה) יכולה להיעשות עם התניות במסמך המכונה "הסכם מתנה". מסמך המסדיר את התנאים לקבלת המתנה. כלומר, במידה ואדם מנסה להגן על נכסיו ואו להעביר הון בין דורות במשפחה. ביכולתו להוסיף להסכם המתנה התניות מיוחדות. כך לדוגמה ניתן להוסיף התניות מהסוגים הבאים:

 • מתנה בתנאי מקיים: כל עוד התנאים של נותן המתנה מתקיימים, הדירה ניתנת במתנה.
 • מתנה בתנאי מתלה: כל עוד לא הופרו התנאים של נותן המתנה, הדירה ניתנת במתנה.

יש לכך משמעות רבה מאוד. כאשר אדם מעביר את הנכס מקרקעין שברשותו לבניו ואו לבן / בת זוגו אך עדיין רוצה להתגורר בנכס, עדיין רוצה לקבל את דמי השכירות על הנכס. או לחלופין אדם רוצה להעביר דירה במתנה אך רוצה למנוע את מכירתה בעתיד, כחלק מהסכם מתנה בהחלט ניתן לקבוע תנאים אלו ולהגביל את השימוש ואו קיום עסקה על גבי הנכס. כדי שבעל הנכס יוכל לשלוט בנכס למרות העברתו בתמורה לאחר, יהיה עליו להוסיף הערת אזהרה לטובתו כחלק מעסקת העברה ללא תמורה.

כדי להעביר דירה ללא תמורה על הצדדים לחתום על המסמכים הבאים:

 • נותן הדירה במתנה חייב לחתום על תצהיר "נותן מתנה" מול עורך דין.
 • מקבל הדירה במתנה חייב לחתום על תצהיר "מקבל מתנה" מול עורך דין.

מעבר למסמכים אלו שמהווים את עיקר העסקה על הצדדים לחתום גם על:

 • הנותן והמקבל חייבים לחתום על שטרי מכר או שטר העברת זכויות לחכירה מול עורך דין.
 • הנותן והמקבל חייבים לחתום על בקשה לרישום בטאבו / העברת זכויות בטאבו מול עורך דין.
 • הנותן יהיה חייב להשיג מהרשות המקומית / עירייה אישורים על היעדר חובות ואו חריגות בניה.
 • הנותן והמקבל חייבים לצרף צילומים של תעודות זהות יחד עם אישור תשלום אגרה בגובה 27 ש"ח.

*במידה והדירה אינה רשומה בטאבו, ייתכן ויהיה על הצדדים להגיש מסמכים נוספים למנהל מקרקעי ישראל כדי להעביר את הזכויות.

כפי שפתחנו את המאמר, מדובר בעסקה לכל דבר ועניין ומעבר להסדרת העסקה בין הצדדים ורישום הזכויות העדכניות בידי רשם המקרקעין יש לדווח על כך לרשויות הרלוונטיות וזאת כמובן תוך תשלום חובות ואו מסים שמוטלים על הצדדים בכדי לקיים את העסקה:

 • הנותן והמקבל חייבים לחתום על הצהרה לגובה העסקה ואו בקשה לפטור ממס על עסקה זו בתוך 40 יום.

איך מתבצעת העברה ללא תמורה בפועל?

לאחר שהצדדים חתמו על המסמכים, האישורים הרלוונטיים נאספו, ניתן לגשת לרישום העברת הזכויות והענקת הדירה במתנה. כדי לעשות זאת עלינו להיעזר בעורך דין המתמחה במקרקעין ואשר ייצג את הצדדים ומולו יחתמו הצדדים על טופס ייפוי כוח. עורך הדין ייגש עם המסמכים הללו שאומתו על ידו לרשם המקרקעין וידווח עבורכם על קיום העסקה. כמובן, שתמיד ראוי לפנות כבר מלכתחילה לעורך דין שיפקח מקרוב על התהליך כולו וכך יוכל להגן על שני הצדדים בצורה המיטבית.

כאשר מדובר בהעברה פשוטה של הזכויות וכאשר ברור לכל שמדובר בעסקה כשרה וחוקית בין הצדדים, רשם המקרקעין יאשר את ביצוע העסקה והזכויות יועברו כנדרש לבן משפחה. כאשר יש התניות יתווסף לזכויות הערת אזהרה לטובת נותן המתנה כחלק מרישום הזכויות וזאת כאמור כדי להגן על נותן המתנה כחלק מההסכם מתנה שנחתם בין הצדדים.

צריכים עורך דין המתמחה במקרקעין לצורך העברה ללא תמורה? השאירו פרטים ונחזור אליכם: