ראשי / מיסוי מקרקעין / החזר מס רכישה: איך ניתן לקבל החזר מס רכישה על שומה ששולמה?

החזר מס רכישה: איך ניתן לקבל החזר מס רכישה על שומה ששולמה?

    adimage

ישנם מקרים מסוימים בהם ניתן לקבל חזרה החזר מס רכישה גם לאחר תשלום שומת מס רכישה. ישנם מקרים בהם שומת המס לא חושבה נכון ואו פרטי העסקה השתנו וכך בעצם ניתן לדרוש חלק משומת המס חזרה. במאמר זה ננסה להבין באילו מקרים אכן ניתן לקבל החזר מס רכישה ואיך דורשים זאת מרשויות המס.

החזר מס רכישה

מס רכישה נקבע בהתאם לטיב העסקה וערכה. מס רכישה הנו מס שמשתנה מאדם לאדם בהתאם למהות הרכישה וערך הנכס כך שבפועל יש מדרגות מס רכישה שמתעדכנות מעת לעת ואשר עמם ניתן לחשב את גובה המס שמוטל עליכם. ישנם מקרים בהם חישוב זה נעשה בצורה לא נכונה ובפועל רוכש נכס מקרקעין משלם כסף רב וזאת על אף שאינו מחויב בכך. במידה והתגלה לאחר תשלום מס רכישה שהדיווח אינו נכון ושאתם זכאים להקלות ואו הפחתה לפי מדרגות המס, הרי שביכולתכם לדרוש את כספכם חזרה ועל כך במאמר זה.

להלן מספר דוגמאות למקרים בהם ניתן לקבל החזר מס רכישה:

  • החזר מס רכישה בעקבות ביטול עסקה.
  • החזר מס רכישה על דירה שניה.
  • החזר מס רכישה לעולה חדש.
  • החזר מס רכישה לנכים.
  • החזר מס רכישה להעברה ללא תמורה.
  • החזר מס רכישה להעברה בין בני זוג.

 

החזר מס רכישה בעקבות ביטול עסקה

סעיף 102 לחוק מיסוי מקרקעין קובע שבמידה והעסקה בוטלה, הכסף ששולם כמס רכישה יושב לבעל השומה. כלומר, במידה ורוכש הדירה התקדם אל עבר העסקה ואף שילם מס רכישה כחוק אך החליט לבטל את העסקה ביכולתו לקבל את כספו חזרה אך הדבר מותנה בכך שיוכל להוכיח את העובדה שאכן העסקה בוטלה ואינה עומדת עוד.

הוכחת ביטול עסקת מקרקעין יכולה להיות מורכבת אך ככל שהביטול מגיע מוקדם יותר כך הפשטות בהוכחת ביטול העסקה פשוטה יותר. במידה ועוד לא הועברו המפתחות לנכס ורוכש העסקה לא עשה פעולות בשטח קל להוכיח את ביטול העסקה. במידה ורוכש הקרקע ואו הדירה כבר עשה פעולות בשטח, עבר להתגורר בנכס, פעל בנכס כבשלו הרי שמורכבת הוכחת ביטול העסקה תהיה קשה במיוחד.

החזר מס רכישה על דירה שניה

במקרים רבים ישנם משפחות שרוכשות דירה שניה עוד קודם למכירת הדירה הקודמת. משפחות אלו נחשבים משפרי דיור וזכאים להטבה מסוימת וזאת כדי להקל עליהם. ביכולתם להחזיק בשני נכסים בו זמנית לתקופה של עד 18 חודשים וזאת מאחר ולא תמיד מספיקים למכור את הדירה הקודמת בזמן אך נדרשים למכרה בכדי לממן את הדירה החדשה.

משפרי דיור מחויבים בתשלום מס רכישה כחוק על שני נכסים במועד ביצוע העסקה אך במידה והם ימכרו את הנכס הראשון בפרק הזמן האמור הרי שהם זכאים לפטור ממס רכישה. כדי לזכות בהטבה זו עליכם להתחייב למכור את הדירה בתוך הזמן האמור בחוק ובמידה ולא תעשו זאת הרי שתהיו חייבים בתשלום מס רכישה מלא. במקרים מסוימים רוכשי הדירה משלמים את המס ומגלים לאחר מכן שהם אכן זכאים להחזר בעקבות המכירה של הנכס הקיים ובזכותם לדרוש את ההחזר המגיע להם.

*לצורך החזר מס רכישה תידרשו במכירת הדירה הראשונה תוך שנה וחצי ולא הדירה השניה.

החזר מס רכישה לעולה חדש

מס רכישה בעבור תושבי חוץ דומה למס הרכישה שמוטל על המשקיעים (8% נכון לשנת 2016) וזאת מאחר ואנו יוצאים מתוך הנחה שיש להם דירה / בית פרטי בארץ מולדתם בו הם מתגוררים וזוהי להם דירה שניה. אך, מאחר וישראל מעודדת עליה של יהודי התפוצות ומאחר ותהליך העליה מחייב היערכות ומקום למגורים המדינה מזכה את העולים החדשים בהקלות במדרגות המס רכישה.

עולים חדשים זכאים לשלם מס רכישה מופחת אך במקרים מסוימים לא מנצלים זאת מחוסר ידע והבנה. במידה והתגלה להם שהם שילמו לפי מדרגות מס גבוהות יותר מהמחויב ביכולתם לדרוש את החלק היחסי בחזרה. מעבר לכך, במידה ועולה חדש רכש דירה בפרק זמן של 12 חודשים טרם עלייתו ארצה ביכולתו לבקש החזר מס הרכישה על מיסוי תושב חוץ הגבוהה ששילם וזאת מאחר וזהו זכותו.

החזר מס רכישה לנכים

בעלי תעודת נכות שרוכשים דירה בעבור עצמם, דירה שתשמש למגורים בלבד זכאים להטבת מס רכישה בדומה לעולים חדשים. כלומר, במידה וזוהי להם דירה ראשונה ויחידה למגורים ובמידה ועלות הדירה גבוהה יותר ממדרגות המס הפוטרות מתשלום מס רכישה הרי שגובה המס שנכה יידרש לשלם עומד על 0.5% בלבד. במקרים לא מעטים בעלי תעודת נכות לא מודעים לזכותם לקבל הטבת מס זו ולא מיידעים את עורכי דינם / רואה החשבון בכך ולכן אינם מקבלים את המגיע להם.

במידה ואכן מגיע לנכה הטבת מס שלא נוצלה מחוסר ידיעה של איש המקצוע הרי שניתן להוכיח את הזכאות ולקבל את ההפרש חזרה וזאת מתוקף הזכויות של הנכה.

החזרי מס רכישה נוספים:

העברה של דירה במתנה ואו העברה של דירה לבני זוג או קרובים מדרגה ראשונה מזכים בפטור חלקי ממס רכישה. גובה מס רכישה יכול לנוע מפטור מלא ועד לחובת תשלום מס בגובה שליש מערך מדרגת מס רכישה רגילה. מומלץ לבחון טוב טוב את מדרגות המס והאם אתם אכן זכאים להטבות עוד קודם לתשלום שומת המס רכישה.

איך ניתן לקבל החזר מס רכישה על שומה ששולמה?

כפי שהצגנו, ביכולתכם לברר האם אתם זכאים להחזר מס רכישה בהתאם למקרים המוצגים מעלה. במידה ואתם נופלים תחת אחד מהקריטריונים מעלה ושילמתם מס רכישה לפי מדרגות המס הרגילות, סביר להניח שאתם זכאים להחזר מס רכישה וכדי לזכות בכספכם חזרה עליכם לעשות את הפעולות הבאות:

  1. להשיג הוכחה מתאימה שאתם אכן זכאים להטבה.
  2. לפנות לקבלת ייצוג משפטי / רואה חשבון.
  3. לגשת עם ההוכחות למנהל השומה לבחינת התיק.
  4. קבלת אישור והחזר מס רכישה כחוק.

כאמור, מרגע הוכחת זכאותכם לקבלת כסף חזרה ביכולתכם להתחיל לפעול לקבל את המגיע לכם. בראש ובראשונה עליכם להשיג את האישור הרלוונטי (תעודת עולה לפרק הזמן הסמוך לקניה, תעודת נכה בתוקף במועד הקניה, אישור מכירת דירה ראשונה וכן הלאה..) במידה ואתם זכאים לקבלת החזר ופניתם בעזרת האמצעים הנכונים תהיו זכאים לקבל את המגיע לכם לשביעות רצונכם..

לבירור זכאותכם לקבלת החזר מס רכישה השאירו פרטים ועו"ד מיסוי מקרקעין יחזור אליכם:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים