האם לחתום על כתב ערבות לחוזה שכירות דירה?

נושאים מרכזיים

שטר ערבות חוזה שכירות מומלץ

התבקשתם להיות ערבים לחוזה שכירות? אתם נמצאים במקום לא נעים. מצד אחד לרוב מדובר בחבר קרוב או בן משפחה ומצד שני לא תמיד יש ברצונכם להיות ערבים לחובותיו של אדם אחר ובטח כאשר אין לכם באמת שליטה על האופן בו הדברים עלולים לקרות. ישנם אנשים שחותמים על ערבות לשכירות במהירות אך כדאי מאוד להיות יותר מזהירים בחתימה על כל מסמך משפטי ובפרט על התחייבות.

איתור אנשים שיחתמו עבורכם על כתב ערבות לחוזה שכירות לא היה פשוט. אם בעבר אנשים הרגישו בנוח לחתום כערבים על חוזה שכירות או הלוואות של החברים שלהם הרי שהאמון בין בני אדם מעט נסדק כתוצאה מסיפורים לא נעימים בהם החותמים נאלצו לשלם סכומי כסף גדולים למרות שלא עשו עוול. ולמרות זאת ישנם מקרים בהם נחתום על כתב ערבות לקיומו של החוזה.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

האם לחתום על כתב ערבות או כערבים בחוזה שכירות?

מהי ערבות?:
ערבות היא התחייבותו של אדם לקיים חיובו של אדם אחר כלפי אדם שלישי
הערבות יכול שתהיה לחיוב כולו או מקצתו, קיים או עתיד לבוא, מתחדש או מותנה, קצוב או בלתי קצוב.

כפי שניתן לראות בחוק הערבות לאחר שחתמתם על החוזה או על נספח כערבים לקיומו של החוזה אתם מקבלים את מלוא האחריות במידה ומשהו ישתבש. מלוא האחריות משמעותה שתדרשו לשלם את מלוא הנזק או אפילו רק את חלקה ובכל צורה שהיא. לכן לפני שממהרים לחתום עברו אט אט על המשך הכתבה ובססו את דעתכם על השוכר עליו אתם ערבים:

מידת הקרבה לשוכר
כמה טוב אתם מכירים את השוכר? האם השוכר חבר וותיק משכבר הימים? האם השוכר בן משפחה או בעל קירבת דם אליכם? שאלות אלו בהחלט יכולות להיות חשובות כאשר שוקלים חתימה כערבים על חוזה שכירות. במידה והשוכר אכן קרוב מספיק אליכם, אתם יודעים היכן גר, קל להגיע אליו והוא מוכר לכם באופן אישי אין ספק שזהו בהחלט נקודת זכות עבור החבר.

ישנם מקרים בהם מדובר בצעירים / סטודנטים / חיילים ובמקרים אלו ההורים חותמים בלית ברירה ומתוך הבנה שהילד שלהם יעמוד בהתחייבות ולא יפיל עליהם הוצאות. במקרים אחרים הצעירים שמתקשים להביא את הערבים הנדרשים מתבקשים על ידי המשכיר ללכת לבנק ולבקש ערבות בנקאית שעולה לא מעט כסף בכל חודש אך מאפשרת למשכיר להרגיש בטוח.

מידת האמון שלכם לשוכר
האם יצא לכם לסחור עם החבר בעבר? האם אתם מכירים את החבר או בן המשפחה כאדם אמין וישר או שמה כאדם שידוע בקומבינות וברמייה?.. אנשים ישרים שסוחרים ביושר ומקיימים את הבטחותיהם יזכו לערבים מכל קשת החברים שלהם שיודעים שניתן לסמוך על השוכר ושאין חשש שיום אחד הוא יעלם או יבצע עוקץ שיפגע בכם.

הכנסתו של השוכר
אף היא משמעותית לחותמים על שטר ערבות (שטר חוב) או כערבים בחוזה שהרי מדובר בעסקה כלכלית ולרוב הפנייה לערבים נעשית על רקע אי יכולת פירעון של חובות השוכר. כאשר יודעים שמדובר באדם בעל הכנסה גבוהה ויציבה. כאשר מדובר באדם העובד במשרה שמשלמת טוב אין חשש שלא יעמוד בתשלומי השכירות ולרוב אין בעיה לפרגן ולחתום עבורו על הערבות הנדרשת.

יציבותו של השוכר
יציבות היא אולי המאפיין החשוב מכולם. כלומר, אדם בעל עבודה יציבה, משפחה וילדים, שורשים שתקועים עמוק בקהילה כדוגמת ילדים בבתי ספר וגנים, הורים ומשפחה בני המקום, בריאות ושפע אצל כל בני המשפחה, ניתן לחתום בראש שקט ומתוך ידיעה שאדם זה לא יעזוב הכל וייעלם. אדם זה יבקש עזרה מבני משפחתו בעת צרה אך ישלם את שכר הדירה במועד הקבוע. אדם זה לא יהרוס את החפצים בבית ואי לכך ניתן לחתום די בקלות על הערבות.


כדי להבהיר את הדברים, כאשר אדם שאתם מכירים מהבית כנסת או מהחנות המקומית מבקש מכם לחתום עבורו ואינכם מכירים את אישיותו ומשפחתו, גם אם יש לו חיוך מושלם והוא משרה אווירה רצינית ואמינה – אסור לכם לחתום על הערבות. יש מספר רב של סיפורים מאוד מרגשים על אנשים שבטוב לבם הכניסו את עצמם ומשפחתם לחובות עבור פשעם של אחרים והצטערו על כך מאוחר יותר.

רק כאשר יש את כל ארבע הסעיפים הללו באדם אחד קל ופשוט שניתן לחתום על ערבות לדירה שהנה דבר מקובע ומייצב. אך אין זה אומר שמומלץ לחתום על ערבות לכל דבר. חתימה על ערבות להלוואה או עסקה פיננסית מצריכה מאפיינים שונים לגמרי ועדיף להימנע מכך ככל האפשר.

מה עושים כאשר לא נעים להגיד לא?
כאשר אדם שאינכם סומכים עליו מאחת מהסיבות הנתונות מעלה וברצונכם להגיד לא. תגלו פתאום שלא נעים להגיד לחבר קרוב או בן משפחה שאינו יציב את המילה לא. יש דרכים עדינות בהם ניתן להעביר את המסר בצורה ידידותית ופשוטה יותר:

  • ניתן לגשת להסביר למשכיר שזהו ערבות מהסוג הגרוע ביותר.
  • ניתן להציע לו לגשת לבנק ולבקש ערבות בנקאית שנחשבת כטובה ביותר.
  • ניתן להסביר בעדינות שאתם לא חותמים על חוזים מסוגים אלו באופן גורף.

לפעמים החוסר נעימות הזמנית בתשובה שלילית יכולה לחסוך סכומי עתק לאחר מכן. כאשר מדובר בערבוב של עולם המשפט, כסף ומשפחה מדובר במתכון המיועד לפיצוץ ובמקרים אלו התוצאה גרועה בהרבה מאי נעימות רגעית.