fbpx
ראשי / עסקאות נדלן / האם כדאי לקנות דירה: האם כדאי לקנות דירה עכשיו או שמומלץ לחכות?

האם כדאי לקנות דירה: האם כדאי לקנות דירה עכשיו או שמומלץ לחכות?

    adimage

האם כדאי לקנות דירה? האם זה הזמן לקנות דירה? האם לקנות עכשיו או לחכות? שאלות אילו מורכבות מאוד מאחר ואף אחד אינו יודע מה צופן העתיד. ולמרות זאת, ניתן לענות על שאלות אלו בזהירות הראויה ולבחון מענה מדויק לכל שואל ומתעניין. כפי שניתן יהיה להבין במאמר זה, התשובה על השאלה: האם כדאי לקנות דירה? תשתנה בין השואלים ואתם מוזמנים לחפש את המקרה שלכם בהמשך המאמר:

האם כדאי לקנות דירה – מדריך!

בכדי לענות על שאלה זו אנו נדרש לחלק את האוכלוסייה ל-2 קבוצות מהותיות:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  
  1. רוכשי דירה למגורים – האם כדאי לקנות דירה למגורים?
  2. רוכשי דירה להשקעה – האם כדאי לקנות דירה להשקעה?

הסיבה שאנו מפרידים בין 2 קבוצות אלו נובעת מכך שסט השיקולים בעד או נגד קניית דירה יהיו שונים לחלוטין. אמנם כולם קונים מוצר זהה, אך כאשר משקיע רוכש את דירתו השניה בה הוא כלל לא מתכנן לחיות הרי שהוא מקבל החלטות המבוססות על רווחים צפויים בלבד. לעומת זאת, רוכש דירה ראשונה למגורים אינו בהכרח מתייחס לערך הצפוי לנכס בעתיד אלא דווקא להגשמת חלומו וזכייה ביציבות ובביטחון רב יותר לו ולמשפחתו.

האם כדאי לקנות דירה עכשיו או שמומלץ לחכות?

לא משנה מתי קונים דירה, בין אם בתקופה בה מחירי הדירות עולים. ובין אם מדובר בתקופה בה מחירי הדירות יורדים. תמיד, אבל תמיד נשאל את עצמנו האם כדאי לקנות דירה עכשיו או שאולי דווקא מומלץ לחכות. שאלה זו יכולה להישאל בידי רוכש דירה ראשונה למגורים בניסיון לחסוך כסף רב ככל הניתן ובאותה הרמה שאלה זו יכולה להישאל על ידי משקיע אמיד שרוצה להרוויח את עליית המחירים בטווח הבינוני והארוך.

בכדי לענות על שאלה זו נחזור ל-2 הקבוצות וננסה להבין את השיקולים שלהם האם כדאי לקנות דירה או לחכות:

מגורים – האם כדאי לקנות דירה למגורים?

קניית דירת מגורים ראשונה הנה אירוע מכונן ומשמעותי מאוד במשק בית ממוצע בישראל ובעולם כולו. קניית דירת מגורים קובעת סוף לנדודים בין דירות ובעלי בתים ותחילת יציבות וביסוס מעמד המשפחה דבר שמקנה הרבה ביטחון ואושר. תמיד נחשוש לענות על שאלה זו מאחר ומצב השוק משתנה מעת לעת וכל שואל מתכוון בשאלתו למיקום אחר ברחבי הארץ. זו שאלה מורכבת אך עלינו לענות עליה בהתאם לצרכים שלכם.

ניתן תמיד להמתין לירידת מחירים ולקנות דירה במחיר זול יותר. הבעיה בכך נעוצה בעובדה שאיננו יודעים אם ומתי אכן תהיה ירידת מחירים וחמור מכך, כל עוד אין לנו דירה משלנו, זמן ההמתנה לירידת מחירים יכול להתבטא בעליית מחירים ובמקביל בהוצאות רבות על שכירות. המשמעות היא, שבשונה ממוצרי מדף שמאבדים מערכם עם זמן, בדירות לרוב הדבר אינו כך וההמתנה לרכישת מוצר חובה כקורת גג עולה לא מעט כסף שיכול היה להיכנס להחזרי הלוואת משכנתא לצורך רכישתה.

לפיכך. עלינו לבחון את הנושא בכובד ראש ובהתאמה אישית. אך ניתן לומר כך, במידה ואתם מתכננים להתגורר בדירה כל חייכם. לעלייה או ירידה של אחוז קטן מערך הדירה לא צפויה להיות השפעה גדולה מידי על חייכם ולכן מומלץ להתקדם ולקנות את הדירה המבוקשת. לעומת זאת, במידה וזוהי דירת מעבר שנרכשת לפרק זמן של שנים מספר ותימכר עם התרחבות המשפחה, ייתכן מאוד שעדיף לוותר ולחכות בתקווה שאכן מחירי הדירות ירדו. כמובן שזוהי תשובה חלקית בלבד מאחר וניתן למנף דירה זמנית בעתיד עם השבחתה אך זהו כבר חישוב המשתייך לעולם ההשקעות.

לסיכום: נבחן את השאלה לפי החלוקה הבאה:

  • טווח קצר – משתלם. אם כי יש לבחון כל עסקה בפני עצמה.
  • טווח ארוך – משתלם. כמעט כל עסקה תהיה כדאית בטווח הארוך.
השקעה – האם כדאי לקנות דירה להשקעה?

בעוד הרצון לרכישת דירה למגורים מבוסס על צורך מהותי ולכן ניתן להתעלם במידה רבה ממצב השוק. ברכישת דירה להשקעה עלינו להבחין בדקויות הקטנות ביותר ולבחון את מצב השוק ואף לבסס תחזית מסוימת שתעזור לנו לקבל החלטות בעד או נגד קניית דירה בעת הזו. כידוע, עת משבר הנו זמן מצוין לקנות נכסים במחירים נוחים אך לא נוכל לדעת בוודאות מתי הרגע המתאים לרכוש. לעומת זאת כאשר מחירי הדיור בשיא, משקיעים רבים חוששים מהפסד משמעותי על הנייר במידה ובועת המחירים תתפוצץ לה פתאום.

בכדי לענות על שאלה זו יש לבחון את הפרמטרים הבאים:

  • מצבכם הכלכלי – גובה ההכנסה הפנויה / גובה חסכונות.
  • מצב המשק כולו – האם מחירי הדירות בעליה או ירידה.
  • מיקום הנכס – האם המחירים במיקום הנכס ראליים לסביבה.
  • ועוד..

ניתן לחלק את המשקיעים לאלו שרוכשים בזמן הנכון ולאלו שרוכבים על הגל ורוכשים בעקבות עליית המחירים שנוצר כתוצאה מפעילות משקיעים אחרים במשק. כאשר בוחרים לרכוש דירה להשקעה עלינו לבחון את מחירי הדירות בהתאם למצבם של התושבים המקומיים ולערך הנכס ביחס לצורך המהותי של קורת גג ולא בהכרח לערכם המידי. כל עוד אתם רוכשים דירה אשר תושבים מקומיים יכולים לרכוש אף הם הרי שמדובר בעסקה טובה ובוודאי כאשר מדובר בעסקה לטווח ארוך. לעומת זאת, רכישת דירה במחיר מנופח וללא הקשר לערך ראלי של הנכס אינו רעיון טוב בשום מצב גם כאשר ערך הדירות רק עולה וזאת כי יש אפיקי השקעה (דירות אחרות) טובות יותר.

לסיכום: נבחן את השאלה לפי החלוקה הבאה:

  • טווח קצר –  לרוב לא משתלם. מיסוי מקרקעין פוגע ברווחיות.
  • טווח ארוך – משתלם. אם כי יש לבחון כל השקעה בפני עצמה.

מתלבטים בעד או נגד קניית דירה. מפחדים לקבל החלטה ולצאת פראיירים? זה טבעי. ביכולתכם להיעזר באנשי מקצוע מעולים שיחסכו לכם את ההתלבטות הזו וזאת בעזרת ידע וכלים שיאפשרו לכם לראות את המצב לאשורו ולקבל החלטות מבוססות ומושכלות ולהתקדם לעבר עסקה נכונה ומתאימה עבורכם. יש לכם שאלות? רוצים להתייעץ? השאירו פרטים ונשמח לעזור לכם:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים