ראשי / עסקאות נדלן / המירוץ לדירה: האם אנו באמת צריכים דירות ארבעה חדרים?

המירוץ לדירה: האם אנו באמת צריכים דירות ארבעה חדרים?

    adimage

אין בישראל זוג צעיר שלא חולם לרכוש דירה. כולם במירוץ אחר הדירה מתוך ציפייה שזה מה שיקנה להם שקט וביטחון שכה נדרש במדינה רוויית מלחמות וטרור. ואכן, מדובר בשאיפה צודקת ונכונה. לצערנו, עבור רבים החלום לדירה בבעלות מתרחק והולך עם כל עליה נוספת במחירי הדירות (יש שיאמרו בועת נדל"ן) ואנו נרצה לבדוק במאמר זה, האם ניתן לעצור את המירוץ לדירה ולבחון יעדים מחדש!

המירוץ לדירה

אין גאווה גדול יותר מלהגיד שיש לנו דירה בבעלות! יתרה מזאת, רבים מתגאים בכך שהם רכשו דירה במגדל דירות יוקרתי עם שם קלאסי ומלאכותי. אבל, האמת צריכה להיאמר, כל אותם רוכשי דירות חדשות במגדלים אינם בהכרח יכולים להתמודד עם החזרי המשכנתא ועם ההוצאות הנלוות להחזקת הדירה ולכן גאווה זו הופכת עם השנים לבושה נוראה.

נשאלת השאלה, האם יש הצדקה למירוץ לדירה? האם אכן כדאי לנו להמשיך בקו מחשבה זה או שמה הגיע הזמן לעשות שינוי מחשבתי ולהתכוון על יעדים מדויקים יותר שנכונים בעבורנו. התשובה היא כמובן כן! ועל כך בדיוק אנו נדבר במאמר זה:

האם אנו באמת צריכים דירות ארבעה חדרים?

כדי לענות על שאלה זו אנו רוצים להציג לכם כמה נתונים חשובים:

  • בעבר: משפחות התקיימו בדירות 2-3 חדרים בלבד.
  • כיום: משפחות מתקיימות בדירות 4-5 חדרים לרוב.
  • בעבר: משפחות הביאו לעולם כ4-5 ילדים בממוצע.
  • כיום: משפחות מביאות לעולם כ2-3 ילדים בממוצע.

שימו לב לדבר המופלא הבא, משפחות כיום קטנות יותר אך מבקשות לעצמן הרבה יותר מרחב ופרטיות. כן, כל ילד רוצה חדר משלו, כל ילד רוצה מחשב וטאבלט משלו, וכן הלאה.. כאשר משווים את הרצונות שלנו כיום לצרכים של פעם מתגלה לנו פתאום החור השחור של הכסף עליו אנו עמלים רבות, הוצאות קבועות על החזרי המשכנתא.

וכאן בדיוק צריך לעצור ולשאול:

מתי דירה הופכת מ"צורך" ל-"רצון"?!

הסיבה שאנו שואפים לדירה משל עצמנו מוגדרת על ידי רוב כרצון לביטחון ולשקט נפשי. זהו, אין הצדקה נוספת למירוץ אחר הדירה. זיהינו את הצורך שלנו. הרי שאין לנו צורך בדירה גדולה ומרווחת במגדל דירות יוקרתי, אנו צריכים קורת גג ודירה שתכיל את הצרכים שלנו בלבד. כאן בדיוק המעבר בין צורך לדירה ובין רצון לדירה.

ברגע שאנו מבינים זאת, ניתן לענות על השאלה בכותרת המאמר:

אנו לא צריכים דירת ארבעה חדרים, אנו רוצים דירת ארבעה חדרים! וזהו הבדל משמעותי מאוד. במידה ואנו רוצים ויכולים לעמוד בהוצאות, אין סיבה שלא נרכוש דירת ארבעה חדרים אך במידה ואנו רק רוצים דירת ארבעה חדרים ואיננו יכולים לעמוד בהחזרים, הרי שאנו נגרור את כל המשפחה למטה בגלל רצון ולא צורך כפי שאולי רבים חושבים.

איזו סוג דירה אנו צריכים?

ניתן לענות על שאלה זו בשני שלבים:

  1. גודל הדירה לפי סוג המשפחה.
  2. סוג הדירה לפי היכולת הכלכלית.

נסביר:

1. גודל הדירה לפי סוג המשפחה:

בחירת דירה צריכה להתבצע בהתאם לצורכי המשפחה במועד הרכישה. כלומר, זוג צעיר ללא ילדים ואו עם ילד אחד, אינו נדרש לדירה הגדולה משלושה חדרים. גם כאשר יש תכניות להרחבת המשפחה, עדיף לרכוש דירה קטנה ולהתמודד עם מעט פחות עד לרגע בו אין ברירה ויש צורך לעבור לדירה רחבה יותר.

בעבר התמודדו יפה עם צפיפות גדולה בדירות אך זה לא בהכרח פגע ביכולת של הילדים לשגשג ולפרוח. ניתן ללמוד מכך, שלא כל דבר שאנו רוצים בהכרח נדרש לחיינו ומשום כך, עדיף לקנות עם מה שיש ואו את המינימום הנדרש ולא להשליך הוצאות גבוהות על תכניות עתידיות שייתכן ואף לא יתגשמו.

2. סוג הדירה לפי היכולת הכלכלית:

אנו מגיעים כעת לנושא מורכב ובעייתי, רבים רוכשים דירה תוך חישוב כלל הוצאות הרכישה. אך, הם שוכחים שמעבר לרכישת דירה יש הוצאות לא קטנות והן אילו שישפיעו על היכולת לעמוד בהוצאות בטווח הארוך. כך לדוגמה, לפעמים אין ברירה מלבד רכישת דירת ארבעה חדרים עם התרחבות המשפחה, אך ניתן לרכוש דירה בשני סוגי נכסים:

  1. דירה חדשה במגדל דירות.
  2. דירה יד שניה וישנה (אך משופצת).

כאשר ביכולתנו לבחור אחד משני הנכסים הללו, עלינו לבחון את עלויות ההחזקה של הנכסים הללו. בעוד בדירה הישנה צפוי להיות עלות ועד בית נמוכה למדי לצד עלויות ארנונה סבירות, בדירה החדשה והנוצצת במגדל הדירות יחכו לכם הפתעות בדמות דמי ניהול גבוהים וארנונה לפי החישובים העדכניים והתעריפים הגבוהים ביותר.

כלומר, העובדה שאתם יכולים לרכוש דירה מסוימת, אינה אומרת שאתם חייבים לעשות זאת. במקום זאת, יש לבחון בשנית את הצרכים שלכם. האם אתם צריכים דירה לצורכי מגורים ואו דירה לצורכי פנאי וחווית מגורים. במידה ויש די כסף, אין סיבה להתפשר אך במידה ואתם נוטלים משכנתא ובקושי עומדים בהחזרים, הרי שדירה ישנה תשרת את הצרכים ואפילו את הרצונות שלכם בצורה טובה יותר.

לסיכום,

כמו שהתרגלנו לקנות מוצרים בעקבות רצון ולא צורך, כך אנו מתנהגים סביב עסקאות הנדל"ן. מרגישים שאינכם יודעים לקבוע את היעדים בעצמכם, מרגישים שאינכם שולטים ברצונות שלכם, קבעו איתנו פגישה ובקשו עזרה בבניית תקציב ובהגדרת יעדים כך שתדעו שעשיתם עסקה נכונה!

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים