fbpx
ראשי / עסקאות נדלן / קניית דירה / מחיר למשתכן / דירה למשתכן: מה זה מחיר למשתכן והאם דירות מחיר למשתכן טובות?

דירה למשתכן: מה זה מחיר למשתכן והאם דירות מחיר למשתכן טובות?

    adimage

כולם רוצים דירה למשתכן ולרבים זוהי הדרך היחידה בה יתאפשר להם לקנות דירה ולכן הלחץ רק עולה ועולה. לאחר כמעט שנה מהרגע בו החלו לצאת לדרך מכרזים ראשונים של מחיר למשתכן האי וודאות עדיין קיימת אם כי עוד ועוד מכרזי מחיר למשתכן יוצאים לדרך בהצלחה לא מועטה. החברות הגדולות שבתחילה לגלגו על מחיר למשתכן מצטרפים מתוך הבנה ש-80% מהקרקעות משווקות במסגרת תכנית זו ובעצם אין להם ברירה אלא לוותר על חלק משמעותי מהרווחים אליהם הם התרגלו ולקחת חלק במיזם המשמעותי של דירה למשתכן.

דירה למשתכן

דירה למשתכן במסגרת תכנית שר האוצר משה כחלון תהיה אפשרית לזכאים בלבד. זכאות למחיר למשתכן נקבעת לפי קריטריונים פשוטים מאוד שברורים לכל אדם והם שתהיו נשואים ואו רווקים בני 35 ומעלה ויחד עם זאת אין דירה או זכות לדירה רשומה על שמכם. במידה ואכן אתם עומדים בקריטריונים של מחיר למשתכן ביכולתכם לגשת להנפיק תעודת זכאות מחיר למשתכן ובאופן מיידי לגשת ולהירשם למספר רב של הגרלות מחיר למשתכן באותו הזמן כדי להגדיל את סיכוייכם לזכות! במידה ואינכם עומדים בתנאי הזכאות אנו ממליצים לכם לבחון דירה למשתכן במסגרת מחיר מטרה שדומה מאוד לזו של למשתכן רק שהיא מותאמת גם למשפרי דיור.

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

הסיבה שיש לחץ כה רב על דירה למשתכן נובעת מהעבודה שניתן לרכוש דירה נאה לפי מפרט איכותי ומוקפד שידוע מראש ונאכף על ידי משרד השיכון במחיר הנמוך בעד 30% ממחיר השוק! מדובר בחיסכון של מאות אלפי שקלים למשפחה ומעבר לזאת יינתנו לזוכים בהגרלות אלו הטבה נוספת בדמות תנאי משכנתא מחיר למשתכן שהם בעצם דומות מאוד ל90% משכנתא – כלומר, הזוכים יקבלו דירה מוזלת כאשר גובה ההנחה תיחשב לצורך העסקה כהון עצמי למשכתא וכך עשרות אלפי זוגות שלא יכלו לחלום על דירה בהחלט יכולים לדמיין זאת כעת.

כעת נסביר מה היתרונות והחסרונות שקיימות בדירה למשתכן:

יתרונות בדירה למשתכן

 • דירה מוזלת בעד 30% ממחיר השוק!
 • תנאי משכנתא מעולים ביחס להלוואות בשוק!

אין ספק ששני היתרונות הללו משמעותיים מספיק בכדי שרבים יחכו וינסו את מזלם. מעבר לביקוש הגבוהה מצד צעירים לרכוש דירות כעת מצטרפים להמתנה גם עשרות אלפי זוגות צעירים שבחיבור הפיקדון הצבאי וחסכונות קטנים או מעט עזרה מההורים יכולים להתמודד אף הם על רכישת דירה למשתכן. דירה למשתכן פותחת צוהר של תקווה לרבים מהצעירים בישראל שמרגישים מקופחים ומבולבלים כאשר הם מבינים כמה שנים ייקח להם לחסוך לדירה משלהם ולבינתיים עליהם לשלם שכירות שרק הולכת וגדלה מידי שנה בכמה אחוזים.

כאשר ניתנת לאדם הזדמנות לרכוש דירה פיזית תחת מפרט מפוקח ומוגדר מראש שאינו מאפשר יותר מידי התחכמויות מצד הקבלן הרי שאין דרך לסרב להצעה זו ולכן עוד ועוד זוגות פונים להנפיק את תעודת הזכאות הנדרשת כדי להשתתף בהגרלות. ככל שהזמן עובר ואנשים מבינים שזה אכן קורה בניגוד ליזמות קודמות שנתקעו בדרך הלחץ עולה והסיכוי יורד ולכן חשוב מאוד להזדרז וליהנות מאי אילו יתרונות כאשר חלק משמעותי מהרוכשים הפוטנציאלים עוד לא הספיקו להשתתף במשחק.

כמו בכל תכנית בחיים וכמו בכל יוזמה ממשלתית, דירה למשתכן אינה חפה מבעיות:

חסרונות בדירה למשתכן

 • מפרט דירות אחיד לכל הדירות מוריד מערכן.
 • איסור מכירת הדירה למשך 5 שנים מיום האכלוס.
 • בעיות עם הבנקים בנתינת הלוואת משכנתא למעטי יכולת כלכלית.
 • התערבות בוטה של משקיעים בעזרת ילדיהם.
 • חשש מקריסת קבלנים שעוסקים במחיר למשתכן.
 • ועוד

משרד השיכון ממליץ על ליווי של איש מקצוע עם עדיפות לעורך דין המתמחה במחיר למשתכן וזאת כאמור כדי לוודא ולעקוב אחר היזם / קבלן בתהליך בניית הדירות וכמובן בייצוגו בחתימה על חוזה מכר דירה ובהפקדת התשלומים בהתאם לחוק המכר דירות. אנו בהחלט מגבים ומאמינים בהמלצה זו מאחר ויש כל כך הרבה פתחים לבעיות עתידיות כפי שכבר ראינו בחודשים האחרונים בהם גילינו את הדברים הבאים:

 1. לא הוגדר לקבלנים החובה לספק ערבות חוק המכר – כלומר הם רשמו הערת אזהרה בלבד.
 2. לא נקבעו מועדי התשלום – הקבלנים דרשו סכומים גבוהים מראש.
 3. נקבעו תנאי משכנתא ללא תיאום עם הבנקים – הבנקים מסרבים להעניק משכנתא.
 4. סירוב הבנקים להעניק משכנתא כמובטח – רק בהתאם ליכולתם הכלכלית של הרוכשים.

בעיות אלו עוד קודם לתחילת העבודות בשטח. רבים מרגישים מעט מרומים וחוששים מהבאות מאחר ולא ניתן לדעת מה קבלן יעשה כאשר יגלה טעות חישוב שטורפת את הקלפים ובעצם גוררת אותו להפסד. לא ניתן לדעת האם קבלנים יחסכו בחומרי גלם או יבצעו מניפולציות על המפרט הקיים כדי לחסוך כסף, לא ברור אי אילו גופים אמורים לפקח על הליכי הבניה ולהעניק את האישורים עוד קודם לכניסת הדיירים לדירות וכן הלאה. בחוסר וודאות זו הבנקים מסרבים לקחת את הסיכון ומערימים קשיים על משרד האוצר ומשרד השיכון כאשר הם זוכים לגיבוי שבשתיקה מבנק ישראל.

האם דירות מחיר למשתכן טובות?

על סמך המפרט ועליו בלבד ניתן לומר שאכן מדובר בדירות זהות לאלו הממוצעות בשוק. לא מדובר בדירות פאר, לא מדובר בדירות מפוארות ומשופצות, לא ניתן לשנות ואו להוסיף דברים שאינם במפרט, אך אופן הבניה ויציבות הבניין צפויה להיות סטנדרטית. כלומר, לפי תו תקן עדכני דבר שמבטיח איכות טובה בדיוק כמו כל יתר הבניינים שנבנים בשוק הפרטי. מעבר לכך המפרט בדירות עצמם צפוי להיות ממוצע ומעלה. כלומר, לא באמת תידרשו לבצע שיפוץ ואו עיצוב מחדש כדי ליהנות מחוויית מגורים טובה ובסך הכל מדובר יהיה בדירות נאות במחירים מצוינים.

אבל מאחר ואנו חיים בתוך עמנו, בתוך ישראל המסובכת בביורוקרטיה ובביצוע חלקי בלבד ייתכנו מגוון רחב של בעיות בעשרות הבניינים הראשונים שייבנו כאשר עם הזמן הנושא יילמד ויתוקן בדיוק כפי שכעת מנסים להתמודד עם נושא המימון הבנקאי על ידי ערבות ממשלתית ואו הלוואות גישור בערבות מדינה לצד חיוב ערבות חוק המכר וכן הלאה.. במידה ואתם חוששים ניתן להמתין אם כי נכון לימים אלו התכנית של מחיר למשתכן צפויה להימשך רק עד שנת 2017 ולאחר מכן לא ניתן לדעת מה ילד יום.

צריכים ליווי של עורך דין בתהליך ההשתתפות והרכישה של דירה למשתכן? פנו אלינו:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים