ללא תיווך: האם משתלם לנסות למכור דירה ללא תיווך?

נושאים מרכזיים

ללא תיווך - חדר שינה

ללא תיווך! רבים מחפשים למכור את דירתם ללא תיווך וזאת מאחר ובאמונתם ביכולת למכור את הדירה בכוחותיהם בעזרת האינטרנט ואו מאחר והם אינם רוצים לשלם עמלת תיווך בגובה 2% למתווך דירות. רבים מתלוננים שכאשר הם מפרסמים מודעה בלוחות היד שנייה ובלוחות הדירות השונים הדבר גורר כמות בלתי נגמרת של מתווכים שמציעים את שירותיהם דבר שמכעיס עליהם את השירות. עוד ועוד בעלי דירות מגיעים להבנה שהם מעדיפים לנסות את מזלם ולמכור את הנכס השייך להם בכוחות עצמם. במאמר זה אנו ננסה להבין האם זה אכן משתלם לנסות למכור דירה ללא תיווך?

מכירת דירה ללא תיווך

גם אתם רוצים למכור דירה ללא תיווך!? ביכולתכם לחסוך לא מעט כסף. ואנו כמובן כתבנו מאמרים שמסבירים איך למכור דירה ללא צורך בתיווך שלב אחר שלב:

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

אך האם יש שיקולים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת לפני שמחליטים למכור את הדירה בכוחות עצמכם? בוודאי. כמו כל דבר אחר שתבצעו בחיים יש השלכות לכאן ולכאן בשימוש באנשי מקצוע. כך לדוגמה, ניתן לחסוך שימוש ברואה חשבון לעסק קטן או לוותר על בדיקה תקופתית לרכב ולחסוך לא מעט כסף. אבל האם זה נכון? האם זה משתלם? במאמר זה ננסה להבין לא רק האם הסכום שאנו נדרשים לשלם למתווך אכן הולם את השירות אלא גם את היתרונות השונים שמתווך דירות מביא לשולחן.

האם משתלם לנסות למכור דירה ללא תיווך?

ישנם מקרים בהם בהחלט כדאי לוותר על שירותיו של מתווך דירות. במקרים אחרים וויתור על שירותיו של מתווך דירות תהיה אסון ותגרום לכם להפסד כספי גדול במיוחד. כמובן שהתשובה לשאלה זו תלויה בשני פרמטרים עיקריים:

  1. זהות מוכר הדירה – לפעמים מוכר הדירה מחזיק ביכולות למכירה עצמאית של הנכס.
  2. מאפייני הנכס – לפעמים מדובר בדירה שזוכה לביקוש שיא והרי שנמכור אותה עצמאית.

אך על מאפיינים אילו יש להוסיף עוד משתנים מאוד חשובים:

  1. ערך הנכס – יש משמעות אדירה לביצוע הערכת שווי נכס באופן מקצועי.
  2. ערך הזמן – יש משמעות אדירה לערך הזמן של מוכר הדירה בתחום מקצועו.

כעת שאנו מכירים את המאפיינים שבעניין ניתן להתייחס לאפשרות למכירת הדירה ללא תיווך ומענה על השאלה מעלה:

מתי אפשר לוותר על מתווך דירות

במידה והנכס ממוקם אסטרטגית וידוע לנו על ביקוש שיא לרכישת הנכס וכאשר ערך הזמן שלנו לא גבוהה מידי בהחלט ניתן לשקול וויתור על שירותי תיווך. עיקר עיסוקו של המתווך נובע מהמאמץ להגיע לקהל רוכשים ולהביא לידי סגירת עסקה אך כאשר ידוע לנו על ביקוש גבוהה לנכס שלנו הרי שהקהל עצמו ימצא אותנו ברגע שנפרסם מודעה או שניים על כך שברצוננו למכור.

מכירת דירה ללא תיווך במצב זה אפשרית וכדאית כל עוד אנו יודעים איך לבצע הערכת שווי מדויקת לנכס שברשותנו וברשותנו הזמן הפנוי להציג את הדירה למספר רב של מתעניינים בשעות לא שעות בהתאם לרצון הרוכשים שלעתים מגיעים מרחוק לראות את הנכס.

מכירת דירה בכוחות עצמנו אינה דבר פעוט והיא מחייבת מסירות והשקעה לא קטנה בשעות שאינם בהכרח סבירות. יש צורך להתאזר בסבלנות רבה ולנסות להבין את תורת המשא ומתן כדי להגיע לתוצאות אופטימליות.

מתי אסור לוותר על מתווך דירות

במידה ומדובר בדירה הממוקמת ביישוב מרוחק או בסביבה בעייתית, במידה והנכס ייחודי מאוד ואו יקר מאוד וקהל היעד מצומצם, במידה והנכס מחייב שיפוץ / תחזוקה, במקרים אלו תתקשו להגיע לידי הקונים הרלוונטיים וייתכן ותמצאו את עצמכם עם דירה שאינה נמכרת וערכה הולך ויורד עם הזמן.

במקרים רבים אין למוכר דירה את הידע הנחוץ בכדי להעריך נכונה את ערך הדירה ולכן מצד אחד הוא מאבד לקוחות אפשריים במידה והמחיר גבוהה מידי ואו מצד שני הוא מוכר את הדירה בכוחות עצמו ו"חוסך" על הנייר את 2% עמלת תיווך אך בפועל הדירה נמכרה בחסר ובעצם נגרם למוכר הדירה הפסד משמעותי הרבה יותר.

במקרים אחרים מוכר הדירה מחזיק במקצוע בעל הכנסה גבוהה. כך לדוגמה, רופא, עורך דין ואנשי מקצוע אחרים שערך זמנם גבוהה מאוד ואילו הם יעצרו את עבודתם מספר פעמים ביום כדי להציג את הנכס לא רק שהם יתקשו למכור את הנכס אלא הם אף יפסידו כסף מאחר וערך הזמן שלהם יקר יותר מזמנו של המתווך ובעצם נגרם הפסד.

כמובן שיש עוד מגוון רחב של דוגמאות למקרים בהם מתווך דירות נדרש ושווה את העמלה שהוא גוזר. עליכם לקחת את הפרמטרים המופיעים מעלה בניסיון להבין האם יש לכם את הידע והזמן הנדרש בכדי לנהל את המכירה בכוחות עצמכם מבלי להיפגע במעשה זה. במידה ואין לכם את הזמן או הידע הרי שעדיף שתשאירו את מלאכת המכירה כולה למתווך שאמנם מקבל עמלה נאה אך יש לו לא מעט הוצאות בדרך ובהחלט כדאי לשקול שינוי גישה כלפי המתווכים.

איך בוחרים מתווך דירות ששווה את הכסף שלנו?

גם אם אין לכם ידע ואו זמן לעתים אין ברירה אלא למכור את הדירה בכוחות עצמכם. זאת מאחר וחלק מהמתווכים אינם טובים מכם. לימודי תיווך אינם בהכרח הופכים אדם למתווך טוב. במידה ואכן החלטנו שעדיף לנו כלכלית או נפשית להשאיר את מלאכת מכירת הדירה לאיש מקצוע – מתווך דירות, כדאי מאוד שנזהה ונבדיל בין סוגי המתווכים השונים ונבחר מתווך טוב שאכן ייתן מענה לכספנו. כדי לזהות מתווך טוב אנו נבחן את העסקאות הקודמות שהוא ביצע ונשאל את הלקוחות לשביעות רצונם.

להלן דרכים לזיהוי ובחירת מתווך / משרד תיווך טוב:

מתקשים בהחלטה על מתווך דירות שינהל עבורכם את המכירה? השאירו פרטים ונסייע לכם: