דיור בר השגה: איך זוכים בדיור בר השגה במסגרת מחיר למשתכן?

נושאים מרכזיים

דיור בר השגה - דירה קטנה

דיור בר השגה הנו דבר חשוב וחיוני במידה והמדינה רוצה לאפשר לזוגות צעירים ולמוחות המבריקים ביותר להישאר במדינה גם בעתיד. במידה ואין דיור בר השגה רבים מאוד יחפשו מענה במדינות אחרות וכיום עם הגלובליזציה זה קל ופשוט מי פעם ודווקא המוצלחים ביותר הם אלו שעוזבים כך שההפסד עבור המדינה גדול ובעצם יש אינטרס מסוים למדינה לבחון את הגדלת ההיצע של דיור בר השגה וכך גם נכון הדבר לרשויות המקומיות שמתחרות זו בזו על האוכלוסיות הטובות ביותר ומוכנות להשקיע לא מעט כסף כדי לקדם בניית דיור בר השגה.

דיור בר השגה

כבר שנים לא מעטות מדברים על דיור בר השגה ועל חשיבותה. בעוד בממשלה נטו להבטיח הבטחות אך לא לקיימן. החלו ברשויות המקומיות להציע דיור בר השגה על חשבונם וכך היו מיזמי דיור בר השגה בראשון לציון, תל אביב, הרצליה ובעוד רשויות מקומיות חזקות שהחלו לנסות לעשות צעדים לקראת התושבים וזאת מתוך רצון לשמור על בני העיר ולא לעודד הגירה שלילית לערים אחרות. בשנה החולפת (2016) אנו כבר מתחילים להרגיש את פתרונות הדיור הממשלתיות שניתנות לזוגות צעירים ורווקים בכל רחבי הארץ מדרום ועד צפון ובעצם מציעות חלופה הגיונית ורצינית לדירות היקרות שנמצאות הרחק מחוץ להישג ידם של הצעירים.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

ניתן לציין שלושה תכניות ממשלתיות בולטות:

  1. דיור בר השגה במסגרת מחיר למשתכן.
  2. דיור בר השגה במסגרת מחיר מטרה.
  3. דיור בר השגה במסגרת דירה להשכיר.

כאשר משלבים את שלושת הפרויקטים הללו יחד מדובר בהיצע דירות אדיר שצפוי לצאת לאישור ולבניה במהלך השנים 2016,2017, 2018, ואולי אף 2019 כל עוד שר האוצר הוא משה כחלון ושר השיכון הוא יואב גלנט שדוחפים בכל הכוח את הגדלת היצע הדירות לצעירים. סך הדירות שככל הנראה ישווקו בהצלחה במסגרת תכניות אלו יעמוד על כ-150,000 במידה ואכן גופי הממשלה והרשויות יעמדו בהבטחותיהם שניתנו במסגרת הסכמי גג שנחתמו בין המדינה לבין רשויות רבות.

אז מהם אותם פתרונות דיור בר השגה?

במדינה מבינים שיש פקק רציני של קרקעות ובעיות רגולציה שנוצרו במשך עשרות שנים ובהם לא נבנו מספיק יחידות דיור בכדי לעמוד בביקושים הקשיחים. ההבנה היא שייקחו שנים רבות עד לירידת מחירים בענף הנדל"ן עם בכלל ולכן מוצעות פתרונות דיור מידיים בדמות הוצאת מכרזים רבים לקבלנים בכל רחבי הארץ בה הקרקע ניתנת חינם ומעבר לכך מוצעות הקלות מס רבות והזוכה בקרקע יהיה הקבלן שמציג את המחיר הסופי הזול ביותר לרוכשי הדירות וכך בעצם המדינה מעניקה הטבה בגובה של עד 35% מערך הדירה בפועל.

בעוד במסגרת מחיר מטרה גם משפרי דיור רשאים להשתתף במסגרת מחיר למשתכן רק מחוסרי דיור זכאים להשתתף. לאלו שרוצים אך ורק לשכור מוצעות דירות של דירה להשכיר בה השכירות היא לטווח של עד 5 שנים במחירים הוגנים במיוחד. עיקר העיסוק כיום מתמקד במחיר למשתכן בו רוב מוחלט של הצעירים יוכלו להשתתף מאחר ותנאי הסף נמוכים מאוד ואינם תלויים בשירות צבאי, מספר ילדים או שנות וותק נישואין כפי שהיה בעבר והטיב בעיקר עם החרדים.

איך זוכים בדיור בר השגה במסגרת מחיר למשתכן?

רבים פונים אלינו ושואלים איך ניתן לקבל סיכוי לרכישת דירה מוזלת במסגרת מחיר למשתכן ואכן מדובר במשימה לא מורכבת במיוחד אך הבלבול גדול במיוחד. בסך הכל עליכם לדאוג שתעמדו בתנאים ובקריטריונים של מחיר למשתכן וכמובן תביאו מהבית רק 100,000 ש"ח כהון עצמי כדי לקבל משכנתא מחיר למשתכן שמאפשרת מינוף פיננסי גבוהה בהרבה מתנאי הסף למשכנתא רגילה.

להלן השלבים שיש להכיר:

  1. בדקו שיש לכם זכאות מחיר למשתכן.
  2. הנפיקו תעודת זכאות מחיר למשתכן.
  3. הירשמו לכל הגרלות מחיר למשתכן.
  4. תקוו שיש לכם מזל ותעלו בגורל.

חשוב מאוד לזכור מאחר ומדובר בפרויקט גדול וארוך טווח ובתחילה עדיין יש בלבול המשמעות היא שניתן ליהנות מסיכויי זכייה גבוהים יותר כעת. ככל שיעבור הזמן עוד ועוד זכאים ינפיקו את התעודות שלהם ויצטרפו למירוץ לדירה והמשמעות היא שהסיכויים ילכו וירדו. מאחר והסיכויים הללו מלכתחילה אינם גבוהים אנו ממליצים להירשם לכלל ההגרלות שנפתחות ובמידת הצורך לחתום על ויתור על פני פספוס הזדמנות חד פעמית לקניית דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים ובאמת ליהנות מההגדרה של דיור בר השגה.

חשוב לזכור שכאשר מדבר על דיור בר השגה לא מדברים על מותרות ואו על נכסי יוקרה אלא על קורת גג ולכן אין לכם יכולת מיקוח מול הקבלן אודות עיצוב המטבח או כל פרט אחר בדירה וזאת מאחר ומשרד השיכון הוציא מפרט מדויק לעיצוב ובניה של הדירות הללו כדי להגן עליכם שתקבלו את הטוב ביותר בעלות הנמוכה ביותר וניתן לומר בזהירות שזהו אולי אחד הפרויקטים היחידים שאכן מציע דיור בר השגה וייתכן ואף ישפיע על מחירי הדירות בערי הפריפריה בהם הצורך גדול והמחירים אינם בהכרח קשורים למציאות.

אז מה עושים כעת? חשוב מאוד לצאת לדרך ולא להתעכב. הכינו את עצמכם ובדקו אילו מקורות מימון ביכולתכם לקבל בכדי להגיע להון העצמי הנדרש. ניתן לפדות פיקדון צבאי לצורך רכישת דירה, ניתן לפדות קרן השתלמות, קרן פנסיה, קופת גמל וכל מקור הכנסה עליו ניתן להתבסס מבלי להיקלע לחובות ולהשקיע את כל ההון שצברתם בעתיד שלכם בדירה בה תחיו לאורך שנים רבות מחייכם. מדובר בהזדמנות בלתי חוזרת בה המדינה מעניקה הטבה מדהימה שלא נראתה כמותה בשום מדינה אחרת בעולם וזאת מתוך הבנה שיש מצוקת דיור אמיתית שחשוב לפתור במהירות רבה עד להקלה במחירי הדירות בעתיד.

למרות התכניות של הממשלה בעיריות עדיין מוצאים הגרלות לדירות במסגרת דיור בר השגה ואנו ממליצים לנסות את מזלכם בכל מקום בו אכן ניתן למצאו דיור בר השגה. בהצלחה

צריכים ליווי משפטי בתהליך רכישת הדירה? פנו אלינו: