בדיקת ליקויי בניה: ליקויי בניה נפוצים והדרך להתמודד איתם!

נושאים מרכזיים

בדיקת ליקויי בניה - כסא בדירה חדשה

בדיקת ליקויי בניה לפני חתימה על פרוטוקול מסירה נדרשת מאחר ואין פרויקטים בנדל"ן החפים מליקויי בניה או חוסר התאמה. כאשר אנו רוכשים דירה חדשה מקבלן, אנו מצפים לקבל דירה מושלמת לאכלוס מידי ובמקרים רבים אכן נקבל דירה מושלמת בדיוק כמובטח. לעומת זאת, לא אחת הדירה שתימסר לנו לא תהיה בדיוק כפי שהובטח ואו אף תימסר עם ליקויי בניה ברמות שונות שיגרעו מהאושר בקבלת דירה חדשה משלנו.

בדיקת ליקויי בניה

ישנם ליקויי בניה אשר חשופים לעין כל ולעומת זאת ישנם ליקויי בניה אשר רק מומחים יצליחו לזהות אך ההשפעה שלהם על ערך הנכס אכן מחייבת התייחסות. אנו ננסה להבין במאמר זה בדיוק מה אנו מחפשים וכמובן איך מתמודדים עם הימצאותם של ליקויי בניה בדירה חדשה.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

ליקויי בניה נפוצים:

ליקויי בניה מתחלקים על פני שלושה קטגוריות. להלן רשימת ליקויי הבניה הנפוצים שבהחלט ייתכנו גם בדירה החדשה שרכשתם. מומלץ מאוד לחפש את הליקויים לפי הרשימה הבאה:

 1. ליקויים קוסמטיים
  • מרצפות שבורות / סדוקות.
  • הבדלים בגוון הריצוף.
 2. ליקויים בתשתיות
  • גובה / מידות החלון אינו תקין.
  • רצפת המרפסת משופעת בצורה לא תקינה.
  • מרווח לא תקין בין מרצפות הדירה.
  • נזילות ורטיבות בתקרה או בקירות חדר השירותים וחדרי השינה.
 3. ליקויים בטיחותיים
  • שקעים שאינם מורכבים כנדרש.
  • מסילות לדלתות בולטות מעל לריצוף.
  • מעקות / סורגים לא תקינים.

רשימת ליקויי בניה נפוצים המופיעים מעלה קיימים בכמעט כל פרויקט נדל"ן וזאת על אף רצונו הטוב של הקבלן המבצע וזאת מאחר ולא מדובר במוצר אשר נעשה על ידי מכונה אלא על ידי בני אדם שטועים ולא מדייקים בהכרח כפי שרצוי מהם. העובדה שנמצאו ליקויי בניה בדירה החדשה שלכם אינה אומרת שהקבלן המבצע אינו מקצועי או בעל כוונות טובות, את זה נדע רק בהמשך בהתאם לאופן ההתנהלות מול הדיירים לאחר הימצאותם של ליקויים שמחייבים טיפול בהתאם לחוק המכר דירות.

איך עושים בדיקת ליקויי בניה?

בדיקת ליקויי בניה יכולה להיעשות ברמתכם. כלומר, ביכולתכם לעבור חדר חדר ולסרוק את הדירה בחיפוש אחר ליקויים המופיעים ברשימה מעלה או אחרים. במידה ונמצאו ליקויים הגלויים לעין, עליכם לרשום אותם ולבקש מהקבלן או היזם לתקנם בתוך פרק זמן סביר. לעומת זאת, ליקויי בניה חמורים בתשתית או ברמת הבטיחות של הדירה אינם בהכרח גלויים לעין. בכדי לזהות ליקויי בניה הנסתרים מהעין עלינו להיעזר באנשי מקצוע שיבחנו את הדירה החדשה באמצעות כלים שונים ויוכלו לזהות בעיות שיתהוו בעתיד ואו קיימים אך אינם גלויים לעין.

כדי לעשות בדיקת ליקויי בניה לזיהוי מוחלט של כל בעיה וליקוי כדאי להשקיע מעט כסף ולהזמין בדיקת דירה לפני קניה מאחת מחברות בדק בית הפועלות באזור הנכס. חברות אלו ישלחו אליכם מהנדס אזרחי או מהנדס בניין אשר מומחה בבדיקות מסוגים אלו ועם הניסיון הם יודעים בדיוק היכן ואיך לחפש את כל אותם ליקויים שיבואו לידי ביטוי גם בעתיד. בדיקת דירה על ידי חברת בדק בית לא רק תיידע אתכם על הבעיה אלא גם תסביר לכם על ההשלכות של אותה ליקויי בניה וכמובן מה העלות לתקנה כך שתוכל לשמש אתכם לתביעה אפשרית בבית המשפט במידת הצורך.

מה עושים עם תוצאות בדיקת ליקויי בניה?

התשובה על שאלה זו נחלקת לשניים:

 1. זיהוי ליקויי בניה לפני חתימה על פרוטוקול מסירה על הדירה.
 2. זיהוי ליקויי בניה אחרי חתימה על פרוטוקול מסירה על הדירה:
  • זיהוי בטווח הזמן של תקופת הבדק על הנכס.
  • זיהוי בטווח הזמן של תקופת האחריות על הנכס.

במידה וחברת בדק בית מצאה ליקויי בניה ממש במסירת הדירה. כלומר, קודם לחתימה על פרוטוקול מסירה וקבלת המפתחות לדירה החדשה. הרי שניתן להימנע מחתימה על המסמך ותשלום עד לתיקון הליקויים וכך בעצם לוודא שהחברה הקבלנית תטפל בליקוי הבניה במהירות גבוהה וזאת מתוך אינטרס לקבל את הכסף המגיע להם מכם.

במידה וגיליתם את הליקוי לאחר חתימה על פרוטוקול מסירה. כלומר, אתם כבר מאכלסים את הדירה. העניינים הופכים למורכבים מעט יותר ויש לבחון את טיב הליקויים ומה משך תקופת הבדק עליהם ומה תקופת האחריות עליהם. במידה והליקוי נחשב כמוגן בתקופת הבדק – חובת ההוכחה על הקבלן להוכיח שזה ליקוי שאינו באשמתו. במידה ואתם כבר בתקופת האחריות בלבד – עליכם להוכיח שאכן מדובר בליקוי שלא נגרם על ידכם אלא כתוצאה מבעיות תכנוניות ואו רשלנות מצד היזם המבצע ורק לאחר מכן הקבלן יהיה מחויב בתיקון הליקויים..

מה עם הקבלן אינו מכבד את בדיקות ליקויי בניה?

ישנם מקרים בהם הקבלן המבצע מוסר את הדירה ולאחר מכן מתייחס בצורה גרועה לרוכשי הדירות ומתנער מאחריות. במקרים אלו אין מנוס מלפעול לתקן את ליקויי הבניה בכוחות עצמכם ולאחר מכן לתבוע את ההחזר על התיקונים הנדרשים מהקבלן מאחר וזהו חובתו על פי חוק. ישנם סוגי ליקויי בניה שניתנים לתביעה בבית משפט לתביעות קטנות בקלות רבה יחסית וזאת מאחר והחוק מגן עליכם וניתן להוכיח את הליקוי בקלות רבה. לעומת זאת ישנם ליקויים שיצריכו התערבות של עורך דין והגשת תביעה אזרחית כנגד הקבלן בבית משפט.

ניתן להיעזר בעורך דין מקרקעין המתמחה בהגשת תביעות ליקויי בניה כדי שיבנה יחד אתכם את התיק ויאפשר לכם לקבל את התיקון ואו הפיצוי הכלכלי המגיע לכם בצמוד להוכחת בקשות והתרעות מסודרות לקבלן בתוך פרק הזמן בו חלה תקופת הבדק ואו האחריות. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין כבר מהיום הראשון בו מתגלים ליקויי בניה וזאת כדי שיתנהל עבורכם מול הקבלן וימנע מכם להגיע לשלב בו תידרשו להגיע לבית המשפט ולשלם לא מעט כסף על הוצאות משפט והשקעה של זמן מיותר.

רוצים להתייעץ עם עורך דין למקרקעין בנוגע לליקויי בניה שנמצאו? השאירו פרטים: