בדיקת דירה: איך מבצעים בדיקת רישום דירה בטאבו לפני קנייה?

נושאים מרכזיים

בדיקת דירה - בדק בית

בדיקת דירה לפני קניית דירה אינה בגדר המלצה אלא חובה שאתם חבים לעצמכם. בדומה לרכישת רכב בו אתם נכנסים למוסך, בדומה לרכישת בגדים בו אתם מודדים התאמה, כך גם דירה יש לבדוק ולבחון היטב לפני הרכישה וכל שכן כאשר מדובר בעסקה הגדולה ביותר בחייכם שיכולה להשפיע במידת מה על כל כך הרבה דברים בעתיד הכלכלי והמשפחתי שלכם.

בדיקת דירה נעשית בין בדירה חדשה מקבלן ובין כאשר מדובר בדירה יש שניה. בדירות מקבלן אנו בודקים שהקבלן אכן עמד בהבטחתו וקיים את כלל מחויבויותיו כפי שסוכם בחוזה מכר לדירה ונעשה זאת קודם לחתימה על פרוטוקול מסירה על הדירה. ואילו על דירה שנרכשת ביד שניה הרי שיש שפע של תקלות ובעיות שיכולות להוריד מערך הדירה ועליהם תרצו לדעת קודם לכן בכדי להרגיש בטוחים ומוגנים בקיום העסקה.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

בדיקת דירה

בדיקת דירה לפני קניה או לפני מסירה בתלוי בסוג הרכישה נעשית בכמה רמות שונות:

  1. בדיקת רישום דירה בטאבו.
  2. בדיקת טכנית למצב הדירה.
  3. בדיקת קיום החובות לפני מסירה.

בין אם בוחרים לקנות דירה חדשה ובין שבוחרים לקנות דירה יש שניה נעשה בדיקות וזאת כדי שנוכל לעצור הכל במידת הצורך ולבטל את ההסכמים במידה והתגלו בעיות טכניות ואו בעיות בתום לב של היזם / קבלן. בסופו של יום עלינו לדעת מה אנו רוכשים ולהיות שבעי רצון עם התמורה לכספינו.

בעוד בדירה חדשה עיקר הדגש יהיה על קיום חובותיו של היזם אלינו ומעבר על פרט פרט במפרט הדירה בכדי לקבל אישורים לכך שאתם מקבלים את התמורה המובטחת בצורה המובטחת (דגשים על חומרי הבניה, עבודות הגמר, ועוד..) בדירה יד שניה אנו מחפשים בצורה פרטנית ביותר כך פגם וכל בעיה שיכולה להוריד מערכה של הדירה וזאת מאחר ואנו לא נרצה לשלם את מלוא הסכום המבוקש ולגלות את אותם פגמים לאחר מכן.

איך מבצעים בדיקת דירה?

כעת נסביר מה עלינו לעשות בכדי שנוכל להיות רגועים שאכן קיבלנו את התמורה ההולמת לכסף הגדול שהשקענו, בשלב הראשון עלינו לאמת זהות ואו רישום לנכס:

בדיקת רישום דירה בטאבו

במידה ורכשתם דירה מקבלן הרי שהקבלן מחויב לספק לכם ערבויות בהתאם לחוק המכר דירות, רבים מהקבלנים ירשמו הערת אזהרה על שמכם כבר בתחילת התהליך ואו אחרים יעזרו בערבות בנקאית וירשמו את זכויותיכם על הדירה רק בסוף הפרויקט כולו. בכל מקרה עליכם לבדוק עוד קודם לחתימה על כל מסמך מסירה שאכן הדירה כבר רשומה על שמכם ושיש לכם בעלות מלאה עליה כפי שהתחייבו לכם. רק לאחר שתוכלו לראות שהדירה אכן רשומה על שמכם שתוכלו להיות רגועים לתמיד.

במידה ורכשתם דירה יד שניה עליכם לבדוק את רישום הדירה בטאבו יותר מפעם אחת וזאת מאחר ועליכם לאמת את זהות מוכרי הדירה עוד בשלבים מוקדמים יותר כאשר אתם רוצים להתקדם בעסקה וברצונכם לוודא שאכן האדם שמציג את עצמו כבעל הדירה אכן מחזיק בזכויות למכירתה. כדי לעשות זאת נבקש מבעל הדירה להציג בפנינו תעודה מזהה ונשווה אותה לנתוני הבעלות על הנכס. פעמים נוספות שנבדוק רישום דירה בטאבו כאשר נשלם מקדמה ויירשם לטובתנו הערת אזהרה וכאשר נסיים את הליך הרכישה ונוודא שהבעלות עברה לידינו.

איך בודקים רישום דירה בטאבו?

כדי לבדוק רישום דירה בטאבו יש להנפיק נסח טאבו עדכני מאתר רשם המקרקעין במשרד המשפטים או בדואר ישראל. עם התדפיס שתקבלו שמונפק אוטומטית על ידי משיכת נתונים מספרי הרישום במשרד המשפטים נשווה לנתונים האישיים שלנו ואו של המוכר כדי לבחון היכן ולמי יש זכויות בשלב זה על הנכס. עלות הנפקת נסח טאבו עומדת על 15 ש"ח בלבד וניתנת להנפקה מידית בכל שעות היום ובמקום כך שאין בעיה לבדוק את הנושא ואסור לזלזל בחשיבותו.

בדיקת טכנית למצב הדירה

מעבר לבדיקת בעלות עלינו לבדוק את המצב הטכני של הדירה וניתן לעשות זאת על ידי הבאת מהנדס בניין או מהנדס אזרחי שיודעים איך לזהות סמנים של בעיות ואו לאתר תקלות שמתרחשות פעמים רבות ואינם נראות לעין. כדי לזכות בהגנה מושלמת ראוי להזמין שירותים של חברות בדק בית וזאת מאחר והם מתמחים בדיוק בבדיקות אלו. כאשר חברת בדק בית שולחת מהנדס שזהו תחום התמחותו הסבירות לגילוי הבעיות במידה וישנן עולות.

גם במידה ומדובר בדירה חדשה מקבלן, שירותי בדק בית חשובים מאחר והם מסייעים לכם לדרוש את המובטח לכם ובמידה ומדובר בדירה יש שניה גם להוזיל את מחיר הדירה מאחר והבודק יוכל להנפיק הצעת מחיר לתיקון ליקויים ועם דו"ח זה תוכלו לפנות לבעלי הדירה בבקשה להורדה במחיר הדירה כדי שתוכלו אתם לתקן בהפרש המחירים את הבעיות שהתגלו. כמובן שזה כבר תלוי ביכולת המיקוח שלכם..

בדיקת קיום החובות לפני מסירה

במידה ומדובר בדירה מקבלן הרי שכמעט תמיד מתגלים אי דיוקים ואו אי הבנות באשר למפרט הדירה ולקיום ההבטחות ולוקח מעט זמן לגשר ולפתור את הבעיות שמועלות על ידי הדיירים בבניין. הקבלן מצידו ינסה להחתים אתכם על מסמכי מסירת דירה ועל שביעות רצון ככל המהר בכדי שלא תוכלו לתבוע אותו לאחר מכן ואו כדי להקטין את הסיכוי שתתבעו אותו על בעיות ואו אי התאמות שהתגלו בין ההבטחות לקיומם אך עליכם להיות זהירים ולנצל את התקופה הראשונה (תקופת הבדק) כדי לגלות בעיות ולהעלותם בפני הקבלן בכתב בכדי שיהיה חייב לטפל בהם.

במידה ומדובר בדירה יד שניה הרי שיש חשיבות רבה שהחשבונות מועברים על שמכם, שכלל החובות שיש לבעלי הדירה ברשות המקומית על ארנונה יטופלו. יש לבדוק האם יש היתר בניה לחריגות בניה במידה ויש בנכס וכל זאת יש להסדיר עוד קודם למועד הרכישה עצמה. רק לאחר שכולם עמדו בהבטחותיהם והבעלות על הדירה עברה בשלמותה שניתן להכתיר עסקה כמוצלחת וככזו שהסתיימה ופעמים רבות לוקח זמן רק לקבוע עובדה זו בפועל.

צריכים ליווי ברכישת דירה? נדרשים לחברת בדק בית לסיוע? פנו אלינו: